Praha 2 má babybox nové generace (vloženo video)

Na radnici Prahy 2 byl v úterý 5. září 2017 slavnostně uveden do provozu „babybox nové generace.“ Nová schránka pro odložené děti, kterou městská část pořídila za necelých 300 tisíc korun bez DPH, poskytuje novorozenci větší bezpečí a vyšší komfort prostředí.

Nový babybox je umístěn ve výklenku při vchodu do budovy z Jugoslávské ulice, tedy na stejném místě, kde byl původní babybox. Ten byl spuštěn 8. března 2010 a od té doby do dneška zachránil pět miminek.

„Je to nebetyčný rozdíl v kvalitě. Nový babybox udržuje stálou teplotu na hodnotě 28 ºC a je zajištěn proti případnému přehřátí. Je také zabezpečen proti případnému výpadku energetické sítě napojením na vlastní akumulátor a dokáže odeslat fotografie vnitřku zařízení na předem určené e-mailové adresy, jakmile je miminko vloženo do vaničky s váhovým senzorem,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová, která před sedmi lety instalaci radničního babyboxu prosadila.

Městská část Praha 2 byla v březnu 2010 první pražskou radnicí, která zřídila babybox. Bezprostředním impulsem byl nález opuštěné novorozené holčičky odložené do křoví v parku na Karlově náměstí. Městská část tak navázala na historickou tradici lokality na Větrově v Praze 2 (porodnice a nalezinec „u Apolináře“), která byla známá jako místo, kam se od sklonku 18. století potají odkládaly neplánované děti.

Miminka odložená do babyboxu Prahy 2

1.  Janička, 5. 9. 2013