Praha 2 si připomněla polský 4. červen (vloženo video)

První svobodné volby v bývalém sovětském bloku se konaly 4. 6. 1989 v Polsku. Na připomínku tohoto významného výročí se v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě uskutečnil koncert „Vojtěchovo dědictví – Čechy a Polsko uprostřed Evropy“, pořádaný Polským institutem v Praze. Zahájili jej kardinál Dominik Duka, starostka Prahy 2 Jana Černochová a ředitel institutu Maciej Ruczaj. Starobylé hudební i dějinné průsečíky Polska a Čech zazněly v podání souboru Schola Gregoriana Pragensis.

Ještě před tím byla v Riegrových sadech pojmenována promenáda po Pawlu Adamowiczovi, zavražděném starostovi Gdaňsku. Za Prahu 2 uctil jeho památku místostarosta Jan Korseska. Aktu se zúčastnil i Vladimír Hanzel, bývalý osobní tajemník Václava Havla – Gdaňsk byl totiž díky Adamowiczovi prvním městem, které pojmenovalo ulici po českém exprezidentovi už krátce po jeho smrti.

Text a foto: kav

Zveřejněno: 05.06.2019 – webadmin@praha2.cz