Praha 2 vítá nového obyvatele, čapkovského robota

Praha 2 vítá nového obyvatele, čapkovského robota

Kryt Folimanka patří k největším v metropoli, Praha 2 jej jednou měsíčně otevírá veřejnosti a pokaždé přijdou stovky návštěvníků. Ke krytu patří v parku Folimanka i větrací šachty. Jednu z nich neznámý umělec přemaloval do podoby robota z Hvězdných válek. „Nelegální sprejerství samozřejmě nepodporujeme, ale tato výzdoba nevzhledné šachty se nám líbí. Kde jinde by měl stát robot, než v městské části, která je tak spojena s autorem tohoto termínu, Karlem Čapkem?“ řekla s nadsázkou starostka Prahy 2, Jana Černochová.

Městská část Praha 2 uspořádala předminulý víkend akci Žít kryt, v jejímž rámci si lidé mohli pod Nuselským mostem vyzkoušet pouliční umění, tzv. street art. Jedním z cílů akce byla i osvěta proti sprejerství. „Legální plochy pro sprejery v Praze 2 zatím nemáme. Možná se časem najdou právě na pilířích opravovaného Nuselského mostu. A věřím, že by tam mohly vzniknout velmi pěkné obrazy. Velmi nás zatěžuje sprejerství ve smyslu postříkaných fasád budov či interiérů domů, ale street art je něco jiného. Dokázali to i umělci, kteří svou tvorbu předvedli právě na akci Žít kryt,“ uvedla starostka Jana Černochová.

Výtvarně nápadité přemalování větrací šachty krytu Folimanka, nacházející se v parku na konci Lublaňské ulice, tak radní Prahy 2 dnes ocenili. „Robot na Folimance určitě potěší nejen fandy Hvězdných válek. Ale neznamená to, že polevujeme v boji proti sprejerům. Vandalství nikdy tolerovat nebudeme,“ uzavřela Černochová. Úklid nelegálních sprejerských výtvorů stojí Prahu 2 kolem dvou milionů korun ročně.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů, tel.: 236 044 282,
mobil: 724 727 224, e-mail
: ilona.chalupska@praha2.cz.