Přijďte na pokec aneb Do Vánoc daleko, a přitom...

Tak je to zase tady… Vánoce. Z jedné „deprese“ se člověk dostane, zkrátka si zvykne na tmu, a do druhé se uvrtá. A to přitom naprosto zbytečně.
• Na matky, manželky, přítelkyně, zkrátka ženy, pomalu doléhá stres z toho, čím vlastně o letošních Vánocích obdarovat celou rodinu, kolegyně v práci, šéfa apod.
• Každý den pak při návratu z práce začínáme, někteří z nás, pomalu přejíždět byt a hodnotit celoročně zanedbaný „pořádek“; lokálně je vždy uklizeno, ale stejně to není ono; takže se v hlavě rodí plán: okna, vyčistit koberce, sedačka, povlečení, ubrusy, nádobí... dodělat mzdy v práci, sepsat smlouvu, přerovnat svetry v regálu... děti jedou na výlet, babička jde do nemocnice, manželovi dneska není dobře...
• Další věc je pečení cukroví, co letos upéct a kolik, co vloni zbylo a čeho bylo málo.
• Kdo si kdy vezme dovolenou v práci, rodiny mají „přednost“ před svobodnými a hlavně bezdětnými apod.
• Nakonec přichází asi to nejroztomilejší (jak pro koho): kolem 20. – 23. prosince vyrážejí muži, případně jejich sekretářky, na vánoční nákupy.
• Přejídání, povinné návštěvy, které nakonec nejsou tak špatné, jak vždycky čekáme, pohádky v televizi, trocha povolené nostalgie.
Zase tak úplně přesné to není, ale jsem si jista, že ta šťastnější část z nás se alespoň v něčem z toho našla. Píšu šťastnější, protože pak tu jsou osoby, které… děti v děcáku. Je zvláštní, jakou spoustu reklamních nebo neosobních dárků dostanou. Pravda, některé tráví Vánoce doma a některé dostanou to, co si přejí. A jak asi tráví Vánoce lidi, co žijí sami, daleko od rodin, nebo ani nemají od koho daleko žít, zkrátka jsou sami. Možná je na čase pokusit se s tím něco udělat. Co mě tedy napadá:
• Na ozdobu krabic a různých drobností je tu stále dekupáž, oblíbená ubrousková metoda.
• V chráněném bydlení v Kladně děláme každoročně předvánoční Vánoční večeři. Možná to není špatný nápad, sejít se nad dobrým jídlem a popřát si… Co děláte kolem 23. 12. od 16:00? A už pomalu plánujte pečení cukroví, protože já žádnou dietu nedržím. Takže se potkáme 23. 12. v 16:00 nad společnou večeří v Legerce v POKECu. Podrobnosti v příštích Novinách Prahy 2. Zkuste si to rozmyslet a my se pokusíme připravit nějakou ňamku.
Ještě takový malý drzý postřeh: Kdy jsem skutečně začala slavit Vánoce? Když mi můj otec v mých 22 letech dal, donucen životními okolnostmi, první dárek, na který sám ušetřil, vybral ho a neskutečně amatérsky zabalil – tenkrát jsem si uvědomila, že je jedno, co to je, ale že je to nádherné. Druhým momentem, který umožnil vrátit se do světa fantazie, bylo, když se mé sestře narodili caparti… hrát s nimi hru na Vánočního skřítka, vytvářet Ducha Vánoc.   M.

Telegraficky z POKECu:
* Novinový den připadá na 8. 11. 2004; opět mezi 8:30 – 16:30 si můžete zaskočit prolistovat denní tisk.
* Kulturní courání tentokrát 25. 11. 2004, sejdeme se v 15:00.
* Každou středu v 15:30 začíná Klub pro děti, domluvit a vyptat se je možné na čísle 224 239 393.
* I v listopadu se každé pondělí a středu můžete neohlášeně zastavit mezi 8:30 – 15:30 v POKECu – informačce; můžete přijít jen tak, nebo se dokonce na nás i s něčím obrátit; třeba kde jsou veřejně dostupné „lázně“, nebo také centra osobní hygieny...
Možnosti hygieny (pro úplnost uvádíme také jiná vhodně dostupná místa mimo naši městskou část):
Centrum sociálních služeb Prahy 2 – dvě hygienická střediska – možno využívat na základě doporučení ošetřujícího lékaře (žádost o zavedení pečovatelské služby)
• Italská 34, tel.: 222 253 802
• Máchova 5 (Dům s pečovatelskou službou), tel.: 222 518 694
Armáda spásy, Dům Bohuslava Bureše, Tusarova 60, Praha 7, tel.: 266 710 477
• pouze ve všední dny od 10:00 do 11:30 a od 14:00 do 15:30 bez poplatku, avšak s rizikem vysoké návštěvnosti
Naděje, Bolzanova 5, Praha 1, tel.: 222 243 434
• pro osoby v sociální nouzi, sprcha bez poplatku v případě nedostačujícího příjmu
Český červený kříž, hygienické a humanitární centrum, Janovského 7, Praha 7, tel.: 266 712 457 (do uzávěrky se nám nepodařilo zjistit podrobnosti)
Možná máte ještě další ověřené tipy, tak nám je zavolejte.POKEC – centrum komunitní práce Legerova 20, 120 00 Praha 2
e-mail: clovekcloveku@volny.cz
telefon: 224 261 683

Za POKEC zdraví Markéta, Andrea, Libor

Zveřejněno: 04.11.2004 – support@publix.cz
Vytisknout