Prodloužený víkend plný kulturních zážitků

Nejen magické datum 30. dubna, které si v kalendáři označily především čarodějky, ale také slunné počasí vylákalo z domovů stovky rodičů s dětmi.
 Někteří se vydali na Petřín, kde byl pro výletníky připraven divadelní piknik a duchovní občerstvení v mnoha podobách - bohatý program byl plný hudby a veselých představení.
 Jiní se přišli podívat na Vyšehrad, na Obrazy z českých dějin, které pod širým nebem nastudovali herci ze společnosti Deštník. Staré pověsti - například O Horymírovi a Šemíkovi, O Kazi, Tetě a Libuši režíroval Mgr. Karel Makonj, který byl nejen s počasím, návštěvností, ale i s hereckými výkony věru spokojen. "Představení je premiérou a derniérou zároveň," prozradil s trochou smutku v hlase režisér a dodal, že pro účinkující je vždy velmi důležitý přímý kontakt s obecenstvem. Přírodní scenérie Vyšehradu tento pocit navíc umocňuje. Dospělí se u staré středověké studny i Gorlice zasmáli a děti poučily. Všichni přítomní se zatajeným dechem očekávali skok Horymíra na Šemíkovi ze skály, ale ten se nakonec nekonal. "Vždyť by se kůň mohl nehezky zranit," uvedl v závěru Karel Makonj.
 Krvežízniví jedinci se v podvečer přesunuli na Vítkov, kde již byla připravena hranice pro upálení čarodějnic. Dočkali se však "pouze" úžasného setkání například se skupinou historického šermu, panem Matějem Broučkem, který se vydal na výlet do 15. století a s Bárou Štěpánovou, jež celou akci moderovala, organizovala a své kolegyně řídila.
Akce na všech třech pražských kopcích byly uspořádány v rámci projektu "Praha 2000 - evropské město kultury a pokračovaly ještě 1. května. V tento májový den zaplnilo zejména stráně Petřína mnoho zamilovaných dvojic, které se zde mohly nejen dlouze líbat pod rozkvetlými stromy, ale letos měly navíc i vzácnou příležitost potkat skutečné básníky. Na Vyšehradě si milovníci hudby vychutnali Otevírání studánek od Bohuslava Martinů v podání ZUŠ Sušice a Vítkov patřil až do 20 hodin jarmarku pohádek pro děti i dospělé. Program, o který se na celý víkend postarala divadelní agentura ECHO, občas narušila bouřka. Nikomu však pár kapek deště náladu rozhodně nezkazilo.

Eva Bělíková

Zveřejněno: 19.05.2000 – support@publix.cz