Proměny Prahy 2 : Viniční altán otevřen pro veřejnost

Po kolaudaci zrenovovaného Viničního altánu v Havlíčkových sadech v červnu t. r. vybrala rada městské části na svém jednání 7. září jeho provozovatele – firmu EKRO Praha, s. r. o. V pátek 24. září byl altán otevřen pro veřejnost. K posezení při víně láká terasa, za chladnějšího počasí je možné pobýt uvnitř. Vinný šenk je otevřen denně od 11:00 do 22:00.
Viniční altán je nemovitá kulturní památka zvláštního významu a jako taková vyžadovala speciální přístup včetně péče o interiér, který má tvořit harmonický architektonický celek. V součinnosti s orgány památkové péče byly v roce 2001 zahájeny náročné práce na projektu rekonstrukce. Stavební práce zde začaly již v listopadu 2002 – v létě 2003 byly ale přerušeny odvoláním o. s. „Obrana životního prostředí“ a pokračovaly až na jaře 2004. Oprava altánu si vyžádala částku 20 milionů korun, kterou městská část Praha 2 vyčlenila ze svého rozpočtu.
Starosta MČ Praha 2 Mgr. Michal Basch k tomu říká: „Jsme rádi, že altán začíná opět žít a bude sloužit veřejnosti jako místo pro příjemné posezení, kde se mohou návštěvníci parku občerstvit, ochutnat dobrá vína – samozřejmě i z blízké vinice Gröbovka.“
Nájemce bude celoročně, sedm dní v týdnu, provozovat v altánu vinný šenk, kde se bude podávat především originální víno z přilehlé vinice, ale také vína ze špičkového vinařství Petr Bíza z Čejkovic. Návštěvníci budou moci ochutnat i mladé rakouské sudové víno „heurige“ a pochoutky a pochutiny vídeňských uzenářů, které se běžně podávají v rakouských vinných výčepech.
V Havlíčkových sadech se pracuje od podzimu 2002 a kromě Viničního altánu je již částečně zrekonstruována Gröbeho vila; do konce roku má být hotova obnova oplocení parku. Připravují se rovněž další projekty obnovy Havlíčkových sadů.

Text: vla, foto: len

Zveřejněno: 12.10.2004 – support@publix.cz