Rača se představí v Praze 2

Po kodaňském Brondby, které se stalo prvním zahraničním partnerem Prahy 2, se rýsují zajímavé možnosti spolupráce také s bratislavskou městskou částí Rača. V úterý 4. 6. by na Novoměstské radnici měly být dosavadní neformální kontakty stvrzeny podpisem smlouvy o partnerství, jejíž text v polovině května schválili zastupitelé naší městské části. Spolupráce se neomezí jen na kulturní výměnu. Praha 2 a Rača si například budou předávat zkušenosti v oblasti územního plánování nebo činnosti místních samospráv a úřadů, a to nejen po telefonu a elektronickou poštou, ale i formou vzájemných návštěv a studijních pobytů.
Nejvíce možností se nabízí v oblasti občanských aktivit, které chce naše městská část zprostředkovávat v co největší míře. Čeká nás pořádání společných kulturních a sportovních akcí, čilý cestovní ruch na trase Praha 2 – Bratislava – Rača, školáci se mohou těšit, že se možná poprvé v životě v rámci spolupráce mezi školami podívají k našim bývalým spoluobčanům. Jen není jisté, zda k tomu nebudou potřebovat tlumočníka.
Prvním vyslancem naší městské části na Slovensku bylo víno z Gröbovky, které se v polovině dubna zúčastnilo Račianské ochutnávky vín. Jeho dva druhy – Svatovavřinecké a Rýnský ryzlink – dokonce získaly jednu ze zlatých a jednu ze stříbrných medailí. Barvy Prahy 2 hájila v laické degustační komisi zástupkyně starosty Jarmila Cechnerová.
Teď se naopak chystá slovenská delegace do Prahy. V polovině července se naši partneři představí na Novoměstské radnici v rámci Dne Rače v Praze 2. Mají připravený bohatý kulturní program, jehož zlatými hřeby budou vystoupení dechové hudby Račanka a kapely Račianské country. Své umění představí členové „Klubu paličkovanej čipky Rača“ – pro ty, kdo už zapomněli slovensky, jde o paličkovanou krajku. Bude to také první oficiální návštěva račianského starosty v Praze 2.
Račané také na Novoměstské radnici představí svého slavného dlouholetého obyvatele, někdejšího československého reprezentanta v cyklistice Vlastimila Růžičku, dvanáctinásobného etapového vítěze Závodu míru. Věnována mu bude výstava Život na kolesách, která měla svoji premiéru 13. dubna v Rače. O Rače jsme už několikrát v našich novinách psali, tak jen připomeneme, že je starou vinohradnickou oblastí, leží na jižních svazích Malých Karpat a patří k nejstarším písemně doloženým obcím na území Bratislavy. Součástí slovenského hlavního města se stala v r. 1946. Má asi 25 000 obyvatel, což je zhruba polovina Prahy 2.

Lenka Prokopová

Zveřejněno: 06.06.2002 – support@publix.cz