Rozkvetlá Praha v roce 2000

Není vám lhostejné prostředí, ve kterém žijete? Připojte se k projektu, nazvaném Praha 2000 – kvetoucí město.
O tom, že se Praha v příštím tisíciletí stane jedním z evropských kulturních center, se ví, proto se již nyní připravují nejrůznější akce. A ví se také to, že státních peněz nikdy není nezbyt, kultura bydlení proto bude záležet i na nás, „obyčejných“ lidech. Fasády budov, okna či městské balkony jistě ovlivňují nejen naši náladu a pocity, ale také působí na návštěvníky Prahy z nejrůznějších koutů světa.
Pražané jsou schopni si „ozelenit“ průčelí domů podle svých finančních možností naprosto úžasně – dvouletým testováním zjistil pan Štefan Bačo z Ekocentra ROSA, že je v Praze velmi reálné ekologicky vypěstovat nejen okrasné rostliny, ale i bylinky, koření nebo zeleninu. (Je zřejmé, že na šestimetrové lodžii je úspěch pěstování rajčat či okurek jistější, než tam, kde sluníčko nedosvítí. Po doplnění balkónové zahrádky barevným salátem, kapustami a podobně, je ale možné vytvořit „jedlou džungli“ pro zdraví. A pro mnohé to může navíc být zajímavé hobby.)
„Snad nikde jinde na světě neexistuje taková koncentrace balkonů, jako v Praze, a proto jsme zahájili projekt v Ekocentru ROSA – kvetoucí město. Považujeme jej za globální návod, jak vrátit přírodu do měst,“ říká Štefan Bačo a proto pěstujte za svými okny a na balkónech květiny, aby Praha byla v roce 2000 ta nejkrásnější. Což takhle pana Baču následovat? A ještě jedna vyzvídavá otázka na závěr: Víte o prostoru nebo i dvorečku, kde by se dala „zelená oáza klidu“ vytvořit? Rádi se dozvíme právě o Vašem projektu, který máte kdesi v Praze 2 v úmyslu.
pozn.:
Někteří majitelé domů nejsou příliš nakloněni kořenáčům za okny, neboť lidé prý květiny špatně zalévají a znehodnocují tak omítku.
Vzhled budov v Praze rozhodně není lhostejný Pražskému ústavu památkové péče. „Květiny nám v zásadě nevadí, dokonce u prvorepublikových domů květinové mřížky, jež jsou architektonickou součástí fasád, vítáme. Naší preferencí je však dobrý stav omítky a jejího nátěru,“ uvedla A. Dryková z Pražského ústavu památkové péče.
Pochopitelně, že pěstovat květiny zakázáno není, ale každý si musí uvědomit, že nelze vytvářet krásu na úkor poškozování majetku druhých.

Eva Bělíková

Zveřejněno: 04.02.2000 – support@publix.cz