Rybanaruby podporuje tvořivost

V Mánesově ulici 87 funguje od dubna pro veřejnost svérázné kulturně - vzdělávací zařízení nazvané Rybanaruby. V originálně pojatém vícefunkčním prostoru se sálem pro 30 návštěvníků se již podařilo uspořádat mnoho zajímavých programů.
Konaly se tu koncerty, divadelní představení, přednášky, meditační posezení, cestovatelská promítání a také výstavy. Ta současná, fotografická, je již třetí a jmenuje se Neznámá planeta (autory jsou dvojice Motani).
Provozovatelé tohoto zařízení se činili i v oblasti literární, o čemž svědčí několik křtů nově vydaných knih, spojených s autorským čtením – např. křest knihy Josefa Straky Hotel Bristol či dvojkřest knih Fasování košťat Víta Janoty a Moltke Arnolda Nowického.
Milovníci divadla mohli v klubu Rybanaruby vidět zejména spolky, které se věnují improvizaci. Z líhně Divadelního studia čisté radosti Jaroslava Duška pochází většina herců, kteří zde pravidelně hrají – Kamil Švejda a Tomáš Havlík (Nátura), Lída Hroudová a Kateřina Hajná (Virgule).
K velice povedeným večerům patřily dva koncerty Pavly Milcové a Petera Bindera – ti by zde měli koncertovat pravidelně: o prázdninách 21. července a 11. srpna, od září pak každou první středu v měsíci. Častěji se v klubu objevuje odborník na lidovou hudbu Jiří Plocek s Jitkou Šuranskou a jejich Písňobraní inspirované karpatskou smyčcovou muzikou, či skupina Swayambhu z Brna s léčivou hudebně - meditační performancí. Přitažlivost prostoru Rybanaruby ocenilo také Heifetz duo Martina Zbrožka a Lukáše Kuty a bude se sem vracet.
Rybanaruby má otevřeno denně od 12:00 do 22:00, v neděli pouze při programu. Večerní programy začínají obvykle ve 20:00. V červenci sem můžete zajít např. na koncert latinskoamerické lidové hudby s povídáním o písničkách a nástrojích (Sol del Peru, 12. 7.), koncert meditativní hudby Ireny a Vojtěcha Havlových (15. 7.) a mnoho dalších akcí. Podrobnosti na www.rybanaruby.net.
Po prázdninách nabídne Rybanaruby také dlouhodobější přednáškové cykly, např. o tibetské kultuře a náboženství, výtvarné dílny pro malé i velké, studijní filmové projekce a další zajímavé akce.   

pol/len

Zveřejněno: 08.07.2004 – support@publix.cz
Vytisknout