Slavní jmenovci - kolik jich v našem hlavním městě žije?

Kolik žije v Praze lidí se slavnými jmény - se jmény dávno zesnulých spisovatelů, malířů, herců, básníků, vojevůdců či biblických postav? Velmi mnoho.
Karlů Čapků je sedm, ale ani jediný nebydlí na Vinohradech. Mikuláš Dačický donedávna obýval byt na Malé Straně a byl to skutečný potomek onoho renesančního básníka z Kutné Hory. Karlů Havlíčků je dvanáct, ovšem sotva některý z nich byl v Brixenu. Jedna Božena Němcová bydlí v Bubenči a druhá nositelka tohoto slavného jména žije na opačném konci Prahy, ve Strašnicích. Jindřicha Mošnu zdraví lidé na Žižkově. V Dejvicích můžeme potkat Mikoláše Alše. Svatoplukové Čechové jsou dokonce čtyři a dva z nich jsou inženýři. I Jana Purkyně lze někdy potkat na Václavském náměstí. Zikmund Winter se usadil ve Vršovicích. Udatné Čechů plémě je v Praze zastoupeno hned deseti Jany Žižky. Homérové jsou dva, Ceasarů je pět, ale jen jeden je Julius. Pan Hanibal z Petřin již určitě několikrát stál „ante portas“ – tedy před branami, že? Alois Herodes z Královských Vinohrad by ani mouše neublížil, sbírá jen novoročenky. Cesanovovu přesnou adresu raději tajíme, žije však na Starém Městě. I Cyrana můžeme zahlédnout, není však de Bergerac, ale de Holeszovic.
Možná, že sami znáte další slavné jmenovce ze svého okolí, pochlubte se nám!

Alois Herodes

Zveřejněno: 13.03.2000 – support@publix.cz