OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5 
 • Otázka: rodny list (David Cerveny 5.8.2016 16:11)
  Dobry den, chtel bych se zeptat zda li je mozne udelat kopii meho rodneho listu,kterou zazada ma matka a pak i vyzvedne,ziji v zahranici a nemam cas toto resit osobne. Dekuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 8.8.2016 10:03)
   Dobrý den,
   o vydání duplikátu rodného listu může kromě osoby, jíž se matriční zápis týká, požádat také osoba v přímé příbuzenské linii. Matka má tedy samozřejmě na vydání duplikátu rodného listu syna nárok. Stačí, když se dostaví na matriku v místě narození syna se svým občanským průkazem. Správní poplatek za vydání duplikátu je 100,- Kč. 

   S pozdravem
   Mgr. Miluše Bromová,
   vedoucí odboru matrik
 • Otázka: rodný list (Nela Škopková 15.7.2016 10:40)
  Dobrý den přeji. Za jak dlouho mi bude zaslán duplikát RL pokud o něj budu žádat písemně? Jen pro správnost. Žádost musí obsahovat: jméno a příjmení, datum narození, místo trvalého bydliště a přiložit 100 Kč. Velice Vám děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 18.7.2016 13:59)

   Dobrý den,
   do písemné žádosti  o vydání duplikátu rodného listu napište své jméno, příjmení, rodné příjmení, datum narození a adresu současného trvalého bydliště, vzhledem k tomu, že rodný list Vám bude zaslán poštou do vlastních rukou. Správní poplatek je 100,- Kč. Bankovku vložte do obálky k žádosti a spolu s rodným listem Vám následně bude zaslán doklad o zaplacení správního poplatku.

   Žádost zašlete na adresu: Úřad městské části Praha 2, Odbor matrik, náměstí Míru 20/600,  120 39, Praha 2

   Zákonná doba na vydání rodného listu je do 30 dnů od podání žádosti. Snažíme se ale dle možností vyřizovat žádost rychleji, zpravidla zhruba do týdne.

   S pozdravem
   Mgr. Miluše Bromová
   vedoucí Odboru matrik
 • Otázka: rodny list (zdenka 5.7.2016 8:50)
  dobry den, mohu pozadat o vydani duplikatu rodneho listu online a zaslani postou. diky
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 11.7.2016 9:52)

   Dobrý den,
   o vystavení duplikátu rodného listu je možné zažádat osobně na Oboru matrik v místě  nebo zaslat písemnou žádost. Pokud je místem narození Praha 2, pak na adresu :

   Odbor matrik
   Úřad městské části Praha 2
   náměstí Míru 20/600
   120 39 Praha 2
    
   Do žádosti je nutné napsat jméno, příjmení, rodné příjmení a datum narození osoby o jejíž rodný list se jedná, a dále adresu současného trvalého bydliště, vzhledem k tomu, že rodný list bude zaslán poštou do vlastních rukou. Za vystavení duplikátu rodného listu se platí 100,- Kč správní poplatek. Bankovku vložte do obálky a potvrzení o zaplacení Vám bude zasláno společně s matričním dokladem.

   DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Matriční události (narození, sňatky a úmrtí), které se staly na území celé Prahy v letech 1900–1949, jsou zapsány v matričních knihách uložených u Úřadu městské části Praha 1, Vodičkova 18, o duplikáty matričních dokladů  z uvedených ročníků je nutno žádat matriku tohoto úřadu.


   S pozdravem,

   Mgr. Miluše Bromová
   vedoucí Odboru matrik

 • Otázka: výměna průkazu ZTP/P (Eva Davídková 6.10.2015 14:28)
  Jsem držitelem uvedeneného průkazu od r. 2013. Je tam uvedena platnsot do 31.12.2015.

  Musím k prodloužení či vydání nového dokládat znovu všechna lékařská vyšetření? Jsem stařec , s postiženou páteří - chůzí a špatně chodím . Děkuji za odpověď
  • Odpověď: (Pavel Křišťan (Web Admin) 8.10.2015 10:21)
   Dobrý den,
   výměna průkazu mimořádných výhod (ZTP/P) a dočasných průkazů osob se zdravotním postižením je v kompetenci Úřadu práce ČR, kontaktní pracoviště pro Prahu 2, Šafaříkova 14, tel: 950 178 503 nebo 950 178 212). Držitelé výše uvedených průkazů, vydaných do 31. 12. 2013, jsou povinni před samotnou výměnou průkazu podat žádost o přechod nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením. Až poté jim může být příslušným kontaktním pracovištěm Úřadu práce ČR vydán průkaz v nové podobě. Pro účely vydání nového průkazu osoby se zdravotním postižením je dále třeba doložit aktuální průkazovou fotografii a předložit občanský průkaz.
   S přátelským pozdravem
   Mgr. Vladimíra Červenková, DiS.
   vedoucí oddělení sociálních služeb
   humanitní odbor
 • Otázka: demonstrace 2 (Sergey Kushniruk 30.5.2015 20:13)
  Dori den.Chtěl bych Vas vyrušit ještě jednou.Pokud bych chtěl demonstrovat jako jedna osoba a jsem postiženy velice zavaznou vadou obličeje,smim li čast obličeje přikryt?Tyka se to leve časti nosu.Mam ho t lidi to často vyvolava odpudivy dojem .Myslim že jako osoba postižena měl bych na to pravo.Samozřejmě měl bych usebe prukaz totožnosti pro připadnou kontrolu a na požadavek třeba policie bych tento malej obvaz i sundal pro ověženi me totožnosti.
  Dale bych chtěl vědět .Přesto že skutečně mam děsive postiženi -rošťěp rtu a patra a mimožadňě velkou deformaci nosu -nevlastnim ale prukaz ozp jelikož jsem praceschopny . Jsem li v připaďě demonstrace ze zakonu osobou postiženou jelikož jsem praceschopny ? A tyka se mě taky tato vyjimka o povoleni přkryt postiženou čast obličeje nebo ne(pokud ovšem ekzistuje)?
  • Odpověď: (webadmin@p2.mepnet.cz Admin_P2 (Admin_P2) 3.6.2015 15:53)

   Dobrý den,
   pokud by se vůbec jednalo o shromáždění (což není účast jedné osoby) ve smyslu zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím, účastník je dle komentáře k uvedenému zákonu povinen nemít zakrytý obličej způsobem ztěžujícím nebo znemožňujícím jejich identifikaci, ale to pouze v případě, je-li proti shromáždění prováděn zákrok útvaru Policie České republiky.

   S pozdravem

   Jan Bureš
 • Otázka: demonstrace (Sergey Kushniruk 23.5.2015 19:53)
  Dobry den .Lze demonstrovat s plakatem sam jako jeden člověk ? A musim li v takovem připadě žadat o povoleni ? Mužu li na plakatu psat že uřčita osoba je zločincem , pokud vim , že tomu tak je a jsem schopny to prokazat v připadě potřeby u soudu ( třeba policie ignoruje moje trestni oznameni i přes poskytnute dukazy a nelze se tim to spusobem dosahnout spravedlonosti ).Demonstrace se tyka jak věřejneho mista před oddělenim polisii tak i věřejneho mista před pracovištěm dotyčne osoby.
  • Odpověď: (webadmin@p2.mepnet.cz Admin_P2 (Admin_P2) 25.5.2015 13:12)

   Obecně pro „demonstraci“ není třeba povolení, shromažďování je založeno na principu ohlašovacím. Projev/přítomnost jedné  osoby nebude zřejmě shromážděním ve smyslu zákona č. 84/1990, o právu shromažďovacím. Lze-li však předpokládat, že bude účastno více osob (případně se přidají), doporučuje se shromáždění ohlásit. V Praze je příslušným orgánem pro ohlášení Magistrát hl. m. Prahy.

   Pokud má být někdo na plakátu označen „zločincem“ apod., doporučuje se maximální uvážlivost; subjektivní vnímání nemusí odpovídat skutečnosti. Jednání „demonstranta“ by mohlo zakládat občanskoprávní odpovědnost za újmu, v krajním případě i odpovědnost trestněprávní (pomluva).

    

   právní oddělení • Otázka: ubytovací autobusy u bulhara (Josef Válek 17.5.2015 22:47)
  Dobrý den,
  zajímalo by mne, z jakého důvodu nebyla společnosti Seven Roses o.p.s. prodloužena smlouva k provozování ubytovacích autobusů pro lidi bez domova v ulici U Bulhara.
  Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (webadmin@p2.mepnet.cz Admin_P2 (Admin_P2) 19.5.2015 8:02)

   Dobrý den,

   mezi organizací Seven Roses o.p.s. a městskou částí Praha 2 nebyla k provozování autobusů v lokalitě U Bulhara žádná smlouva uzavřena, k realizaci tohoto projektu měla společnost Seven Roses uzavřenu smlouvu s hlavním městem Prahou, zastoupeným Technickou správou komunikací HMP.  Městská část Praha 2 vyjadřovala projektu v uplynulém období podporu formou souhlasu s jeho realizací. V letošním roce však projekt přestal splňovat zákonné podmínky a nebylo tak možné jej ze strany městské části nadále proklamativně podpořit.

   S pozdravem,

   Hana Dostálová

   vedoucí humanitního odboru
 • Otázka: Rodný list (Petra Skopcová 22.8.2014 2:53)
  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, zdali je možné požádat o kopii rodného listu i prostřednictvím datové schránky. Žijeme dlouhodobě v zahraničí a bohužel to máme i na honorární úřad poměrně daleko, bohužel však potřebujeme vystavit rodný list s datem mladším tří měsíců. Máme zřízenou datovou schránku, bylo by tedy možné zaslat žádost touto formou? Předem moc děkuji za odpověď a pomoc.

  S přátelským pozdravem


  Petra Skopcová
  • Odpověď: (webadmin@p2.mepnet.cz Admin_P2 (Admin_P2) 1.9.2014 13:17)

   Dobrý den paní Skopcová,

   žádost o rodný list lze poslat prostřednictvím datové schránky, ale zároveň je potřeba zaplatit správní poplatek 100,- Kč v hotovosti, nevím jak toto můžete realizovat. Rodný list se poté zasílá poštou do vlastních rukou.

   Kateřina Nebeská
   vedoucí oddělení matrik

   ÚMČ Praha 2, nám. Míru 20
   tel. 236044122

 • Otázka: (Stanislav 6.1.2014 21:47)
  Dobry den, bydlim na Ulici Safarikova a chtel bych si prosim dozvedet jaky postup mate vuci lidem kteri ne uklizeji za svymi psy? Na nasi a na sousednych ulicich, napriklad Londynska, Bruselska, muzete najit psi vykal pres kazdy krok a nikdo nic nedela. Ani domovnici. Myslim si ze jestli ustanovite policistu ktery bude vyhledavat a vybirat pokuty od lidi kteri ne uklizei za psy, bude to docela dobry usporny zdroj pro obecni urad. A hlavne to vyrazne zlepsi nasi kvalitu zivota. Dekuju.
  • Odpověď: RE: (D. Havránková OŽP 7.1.2014 15:56)

   Vážený pane Stanislave,

   občané, kteří neuklízejí po svých psech, se dopouštějí přestupku proti vyhlášce hl. m. Prahy č. 8/2008 Sb. HMP, o udržování čistoty na ulicích a jiných veřejných prostranstvích (vyhláška o čistotě). Neukázněnému držiteli psa může na místě uložit strážník městské policie pokutu až do výše 1 000,- Kč. Odbor životního prostředí se obrátil na městskou policii se žádostí o zvýšenou kontrolu ulic, které uvádíte ve svém mailu. Městská část Praha 2 nejen zajišťuje pravidelný úklid, ale neustále apeluje na držitele psů, aby své povinnosti plnili. Bohužel je stále mnoho těch bezohledných, kterým na našem životním prostředí zjevně nezáleží.

   V zimních měsících z technických důvodů neprobíhá mobilní sběr psích exkrementů (motorka s vysavačem), avšak vzhledem k příhodným klimatickým změnám městská část zajistila nadstandardní mobilní úklid psích exkrementů ve dnech 6. – 8. ledna 2014

   Bc. Dana Havránková
   referentka
   ÚMČ Praha 2 – odbor životního prostředí, kancelář č. 521
   e-mail: havrankovad@praha2.cz
   tel. č. 800 879 222
   GSM: 602 691 650

 • Otázka: den seniorů (Michaela Mazancová 2.10.2013 8:59)
  Dobrý den, shlédla jsem článek o oslavě dne seniorů, jistě se dobře pobavili. Podle mých informací stála akce pro cca 50 občanů 100.000,- Kč. Můžete upřesnit? A také by mne zajímalo, kdo a jak byl na akci zván. Znám seniory ze svého okolí, kterým je 70, 80 i více let a nikdo je nezval. Jedna ze seniorek je i členkou Dvojky pro seniory. Děkuji za vysvětlení.
  • Odpověď: RE: den seniorů (I. Chalupská, OKSVV 2.10.2013 16:11)

   Dobrý den,

   informace o počtu občanů neodpovídá skutečnosti. Kapacita sálu byla naplněna, zůčastnilo se 116 osob. Osobně na akci nebyl zván nikdo. Senioři tuto informaci - tedy pořádání kulturní akce u příležitosti Mezinárodního dne seniorů- získali, tak jako v předešlých letech, ze zářijového čísla Novin Prahy 2. Od pátku 13. září byly letáčky s aktuálním programem volně k dispozici v Informacích, na nástěnkách a obrazovkách v přízemí budovy ÚMČ a webových stránkách www.praha2.cz. Dle reakcí se seniorům program opravdu líbil a velmi oceňují, že je pro ně MČ pořádá.

    

   S pozdravem


   Ilona Chalupská, 
   vedoucí OKSVV