Sovy do škol pro velký úspěch pokračují

Druhý ročník projektu Sovy do škol v Praze 2 odstartoval v ZŠ Na Smetance, kde se přednášek s ukázkami živých handicapovaných sov zúčastnilo 276 dětí. Druhou školou z Prahy 2, která se projektu zúčastní, bude ZŠ Jana Masaryka.
„Podobně jako vloni na děti po přednáškách čekají výpravy ,za sovím houkáním‘ do vybraných pražských lokalit. Tam jim vysvětlíme, jak zjišťovat výskyt sov ve volné přírodě a jak tyto divoké noční dravce přivábit. Dále se děti dozvědí, se kterými druhy sov se mohou na území Prahy setkat a jak jednotlivé druhy rozlišíme podle hlasu,“ nastínila další program vedoucí projektu Veronika Voldřichová. „V loňském školním roce jsme podnikli výpravy na Vyšehrad, do Gröbovky a do Riegrových sadů. Bohužel, jak se ukázalo, městské centrum už dnes sovám nesvědčí. Ještě před deseti patnácti lety zmapovali v těchto místech ornitologové výskyt puštíka obecného nebo kalouse ušatého. Kvůli intenzivnímu hluku a nočnímu osvětlení města ale sovy ustoupily z centra k okrajům Prahy. Zvažujeme tedy, že se po loňských zkušenostech vypravíme s dětmi z Prahy 2 do lokalit, jako je Kunratický les, obora Hvězda nebo divoká Šárka. Tam je vysoká pravděpodobnost, že se na vlastní oči se sovou setkají, nebo ji alespoň uslyší. A to je pro ně nejlákavější okamžik celé výpravy.“
Druhý ročník projektu Sovy do škol je tady a děti z Prahy 2 se mají na co těšit. Kromě výprav „za sovím houkáním“, které se uskuteční v období od ledna do března 2005, mohou děti opět soutěžit na téma Naše sovy v kategorii výtvarné, přírodovědné, literární, historické, fotografické a mnoha dalších. Pro vítěze soutěže pak sdružení Arnika připravilo ornitologické soustředění v přírodě, které se bude konat v květnu 2005.

Text a foto: nika

Zveřejněno: 04.11.2004 – support@publix.cz