Svět čajoven

Tradice pití čaje je známá již asi 5000 let. Za kolébku čaje je všeobecně považována jižní Čína a není bez zajímavosti, že český výraz „čaj“ má svůj původ v pekingské čínštině. Vzhledem k tomu, že čajovníkové plantáže Číny, Tibetu, Indie, Japonska, Malajsie, Keni a dalších zemí má našinec poněkud z ruky, zůstává svět čaje v českých poměrech prodchnut exotikou.
Čaj samotný je pro nás ovšem mnohem dostupnější než vzdálené čajovníky, stačí zavítat do některé ze zdejších čajoven. V Praze 2 je můžete najít např. v Blanické, Mánesově, Lublaňské, v ulici Záhořanského či nově Na Moráni.
Dnes tolik oblíbené čajovny jsou místem, kde se setkávají nejen lidé, ale také nejrůznější kultury. Šálek čaje zde funguje jako spojovací článek, je bránou do vzdálených zemí i blízkých srdcí. Lidé chodí do čajoven nejen za lahodným čajem, nápojem tisíce chutí a vůní, ale přicházejí se sem také pobavit s přáteli, zakouřit si vodní dýmku, meditovat, randit, poslechnout si zajímavý koncert či vyprávění atp.
Každá čajovna má své kouzlo, svou atmosféru, všechny však dnešnímu uspěchanému člověku nabízejí azyl klidného koutu, kam je možné uniknout před shonem všedního dne. Možná právě proto jsou dnes čajovny tolik v módě.   

Mgr. Bronislava Vodná

Zveřejněno: 02.07.2001 – support@publix.cz
Vytisknout