Vánoce a Silvestr - útok na naše zažívání

Vánoce a Silvestr nám neútočí jen na peněženky, ale i na zdraví - především na zažívání. Na rady co dělat, když se přejíme nebo když nás na Nový rok navštíví kocovina, jsem se zeptal MUDr. Bohumila Ždichynce, který ordinuje v naší městské části:
O svátcích nám nejvíc hrozí přetížení trávícího ústrojí. Nejlepším receptem je samozřejmě rozumná střídmost. Pokud se přejíme, doporučoval bych preparáty, které obsahují enzym bromelain, který usnadňuje trávení, jako jsou například výtažky z papáji. Na překyselení žaludku zase prostředek obsahující mořské řasy a další komponenty. Obojí dostanete v lékárně.
Ovšem takový bramborový salát a smažený kapr je přímým úderem na náš žlučník...
Pokud máte od lékaře předepsané léky, berte je. Těm, které potíže se žlučníkem potkávají právě jen o svátcích, bych doporučil preparáty s kombinací artyčoku a pampelišky nebo žlučníkové čaje.
A když to přeženeme na Silvestra s pitím a přijde na nás novoroční kocovina?
V takovém případě doporučuji svým pacientům nápojovou bombu. Nalijte si do skleničky minerálku a rozpustěte v ní tabletu šumivého acylpirinu a dvě tablety šumivého vitamínu C - dohromady 1000 miligramů. Když nás pobolívá hlava, například po přemíře vypitého šampaňského, působí to opravdu spolehlivě.
To je ale pěkná dávka kyseliny do žaludku. Co když to nesnese?
Pokud máte po přehnané konzumaci alkoholu potíže se žaludkem, pomůže určitě vyzkoušený recept našich babiček - teplá česnečka.   
Poznámka: Redakce se telefonicky obrátila na všechny 23 lékárny v Praze 2 a zjistila následující: pokud budete potřebovat o Vánocích (sváteční dny letos připadají na pondělí až středu) zakoupit nějaký lék, je otevřena pouze pohotovostní lékárna U sv. Ludmily v Belgické 37, tel.: 22 51 33 96.

Dušan Pokorný

Zveřejněno: 05.12.2001 – support@publix.cz
Vytisknout