Vánoční výstava krajek v Novoměstské

Herce známe z divadel, z obrazovek, jejich hlas slyšíme v rádiu, stejně tak naše oblíbené rozhlasové komentátory. Jsou mezi námi i zcela nenápadní umělci, jejichž tvář i hlas zůstávají ukryty, třebaže se s nimi možná často potkáváme. Takovým člověkem je i vinohradská rodačka, přední česká krajkářka Gabriela Tůmová. Narodila se ve Varšavské, část života prožila v Žitné, dcery odchovala na Vinohradské, s jejich kočárky křížem krážem projížděla milovaný „Rígrák“. Do dnešních dnů bydlí a pracuje ve druhém pražském obvodu… Kdo se může pochlubit větší „věrností svému městu“?

S netradičně zpracovanou paličkovanou krajkou Gabriely Tůmové se můžete setkat v předvánoční době v Novoměstské radnici. Již motto výstavy „Když nebe okna ozáří“ napovídá, že v drobných obrázcích i v monumentálních závěsech lze nalézt radost a světlo. Přijďte a zastavte se na chvíli před uměním, které není okázalé, které nutí k zamyšlení. Prohlédněte si líbezné krajkoví v podobě moderně zpracované tradiční techniky, která by rozhodně neměla vymizet z našich výstavních síní, když se pomalu vytrácí z límců, bolerek a rukávů večerních šatů… Ani na tyto doplňky Gabriela Tůmová nezapomíná, což dokázala na více než 60 výstavách, kterými se prezentovala doma i v zahraničí. Výstava grafické krajky je otevřena od 2. do 22. prosince denně, kromě pondělí, od 10:00 do 18:00.

-NM-

Zveřejněno: 16.12.2004 – support@publix.cz