Vážení čtenáři, vážení návštěvníci webu Prahy 2,

JČ

i v letošním roce si připomínáme některá kulatá výročí. Hned zkraje roku to bylo jedno z nejsmutnějších. Student Jan Palach se ve snaze vyburcovat národ po sovětské okupaci zapálil 16. ledna na Václavském náměstí – od jeho činu tak letos uplynulo padesát let. S Prahou 2 je, jak už to u mnoha významných českých událostí bývá, Palach také spjat; 19. ledna svým zraněním podlehl v Borůvkově sanatoriu v Legerově ulici a jeho posmrtnou masku sňal Olbram Zoubek, který se po „sametové revoluci“ stal čestným občanem Prahy 2 a svůj ateliér měl v Salmovské ulici. Oběť Jana Palacha jsme si připomněli při pietním aktu v budově radnice 16. ledna.

I výročí zmíněné „sametové revoluce“ souvisí s Prahou 2. Průvod, který spustil lavinu událostí, vedoucích k pádu totalitního komunistického režimu a k nastolení demokracie, vyšel v listopadu 1989 z Albertova. Již před neuvěřitelnými třiceti roky…

Zda jsme jako národ s nabytou demokracií naložili dobře, nechci soudit. Ale musím zmínit, jak jsem ráda, že se ani při loňských volbách do zastupitelstva Prahy 2 nepropracovali komunisté. Nejen proto jsem pyšná na naši městskou část. Vnímám ji jako ostrůvek svobody a čirého rozumu, jako část sice kosmopolitní, ale přitom plnou místních patriotů z řad obyvatel i podnikatelů.
I v tomto volebním období se budu snažit, aby se tu dobře žilo a pracovalo, abychom měli i nadále nejkvalitnější základní školy v metropoli, abychom se setkávali v upravených parcích, chodili po čistých ulicích… a samozřejmě také o to, abychom nezapomínali na svou minulost.

Proto si Praha 2 připomněla i jiný převrat, z dávné historie, a to první pražskou defenestraci, jež se uskutečnila v červenci 1419 na Novoměstské radnici. Na rozdíl od sametové revoluce to byl převrat násilný a stal se jiskrou, která zažehla husitské války. Přesto jej můžeme vnímat jako důkaz, že už před šesti sty roky si obyvatelé území dnešní Prahy 2 cenili své svobody. Kéž o ni a o „mír s touto krajinou“ nepřijdeme ani v tomto roce.

Vaše Jana Černochová​