Vážení obyvatelé Prahy 2,

Jana Černochováv tomto roce nás sice ještě čeká spousta opatření spojených s Covid-19, ale věřím, že i díky očkování, obezřetnosti a zodpovědnosti nás všech už bude brzy život zase o trochu přívětivější.

A jaké máme plány v roce 2021 v naší městské části?

Začnu oblastí školství, kterou mám ve své gesci. Největší investiční akcí v tomto rezortu bude výměna oken a oprava střechy v ZŠ Vratislavova. Budeme také podporovat školy v technickém vybavení, pro ulehčení a lepší práci (nejen pro případnou další distanční výuku). Veřejnost se také může těšit na zahájení rekonstrukce parku Folimanka, kdy by pod Nuselským mostem měl vzniknout úžasný volnočasový areál pro všechny generace. Nusle si podobné místo zaslouží a věřím, že pro lidi z okolí bude hezkým novým místem k setkávání a trávení volného času. Pokračovat budeme také v rekonstruování chodníků v Praze 2 a tam, kde to jde, vrátíme dlažbu z pražské mozaiky. Počítáme i s dalšími rekonstrukcemi bytů a bytových domů, které jsou ve vlastnictví dvojkové radnice.

Jsem moc ráda, že se připravuje také revitalizace Riegrových sadů (nad ulicí Vozová) a sadových úprav se dočká také okolí kostela svaté Ludmily na náměstí Míru.

V rámci projektu Udržitelná dvojka plánujeme také ozelenění některých domů a zavedení systému chytrého zavlažování v parcích Prahy 2. Navazujeme tak na pilotní projekt z loňského roku (v Sadech Bratří Čapků), který prokázal, že chytré zavlažování dokáže snížit spotřebu vody až o čtvrtinu a zároveň šetří energie. Čelíme extrémním projevům počasí a výkyvům teplot, na které je potřeba včas reagovat a minimalizovat tak negativní dopady na životní prostředí. V plánu jsou i další kroky k vylepšení životního prostředí na Dvojce.

Nesmíme ale zapomínat ani na naši historii. Chystáme pro vás řadu akcí k 1100. výročí zavraždění sv. Ludmily. Připomeneme si 150. výročí založení spolku Vltavan. Budeme instalovat pamětní desky gen. Karla Janouška a gen. Otakara Husáka či Karla a Jaroslava Evaldových a také paní doktorky Milady Horákové. Pevně doufám, že se letos vrátí opět na Grébovku vinobraní, na náměstí Míru Den válečných veteránů… a že si společně budeme moci užít koncertů a dalších kulturních akcí.

Jsem také moc ráda, že se nám s kolegy na radnici podařilo zařídit očkování proti Covid-19 pro ty nejohroženější obyvatele Prahy 2 – seniory –, jejichž zdraví je naší prioritou. Všichni klienti a zaměstnanci Centra sociálních služeb Praha 2, kteří projevili zájem a jejich zdravotní stav jim to umožnil, jsou již proočkováni. Následuje také pomoc pro další seniory 80+ v podobě informační linky, kterou jsme zřídili pro dotazy a informovanost těch nejstarších z nás. Senioři, kteří budou mít o očkování zájem, se mohou na lince přihlásit, zaměstnanci humanitního odboru zodpoví jejich případné dotazy a poskytnou rady.

Věřím, že spolu to všechno zvládneme

S úctou

Jana Černochová