Víte, že... Ptactvo Gröbovky

Víte, že v parku Gröbovka žije 28 druhů ptáků? Nevíte, kdo vám při procházce zpívá? V novém seriálu vám je představíme.
Jistě všichni znáte „Sojku Práskačku“ z Krkonošských pohádek. Uřvanou a ukřičenou, žalující Krakonošovi. Jako hlídače lesa, který všechny varuje svým typickým sojčím skřehotem – skřípavým a chraplavým „retš“, ji prezentovala nejedna pohádka či lidové příběhy.
Sojka obecná je naším nejkrásnějším krkavcovitým ptákem. Její kakaově hnědé zbarvení zpestřují typické krásné modře, bíle a černě pruhované plošky na křídlech. Tato pírka si myslivci berou jako trofej k ozdobě na klobouku. Černobílá pírka na hlavě tvoří chocholku, kterou sojka v rozrušení vztyčuje. Černý ocas je oddělen od rudošedého trupu čistě bílým kostřecem (kořen ocasu, pozn. red.) a od kořene zobáku se táhne černý vous. V letu je vidět výrazná černo - modro - bílá kresba na křídlech a bílý kostřec.
Role sojky při plenění hnízd jiných ptáků bývá většinou zveličována. Stejně jako ostatní krkavcovití, je i sojka všežravec. Žere všechno od housenek po malé hlodavce, hlavně však hmyz, na jaře vejce a občas holátka jiných ptáků, v zimě žaludy. Sběr lískových ořechů, bukvic a žaludů je její oblíbené zaměstnání každý podzim. Může je přenášet v hrdelním vaku a navíc jeden v zobáku. Zahrabává je do půdy jako zásoby na zimu a na příští jaro. V nouzi je vyhrabává, poskakuje při tom po zemi, ale vždy na některý žalud zapomene.
K údržbě peří zvané mravenčení využívá mravenců, jejichž pomocí se zbavuje parazitů v peří.
Hnízdo budují oba partneři, kteří také společně vychovávají mláďata. Vejce však zahřívá pouze samice, samec ji v tomto období krmí. Obvykle hlučný pták je při hnízdění zcela tichý a není snadné jej objevit.
Přestože se zvukové projevy krkavcovitých rozhodně nedají nazývat zpěvem, patří tito ptáci mezi pěvce – stejně jako kos, slavík či červenka.
Tato skupina jsou nejen největší pěvci na světě, ale soupeří s velkými papoušky také o titul nejchytřejších ptáků. Hlasové ústrojí umožňuje některým krkavcovitým také dokonale napodobovat nejrůznější zvuky: sojky jsou např. proslulé tím, že imitují různé ptáky v lese, především dravce, naučí se však i mluvit, stejně jako kavky nebo krkavci. Tito ptáci hravě a věrně napodobí i štěkot psa, vrzání dveří, kýchání, kvílení brzd a s oblibou v dnešní době i zvonění telefonu.


Mgr. Eva Hametová

Zveřejněno: 08.07.2004 – support@publix.cz
Vytisknout