Výměnný zájezd ZŠ Kladská s Německem

Dlouho nic, odmlka od tradičních výměnných zájezdů. A pak to přišlo. S návštěvou učitelů, inspektorů z Německa v listopadu 2003 na naší škole.
Popovídali si s námi o společných problémech ve školství, o žácích a o navázání užší spolupráce. Slovo dalo slovo a výměny se dvěma školami se začaly realizovat.
Pobyt žáků ze školy na severoněmeckém ostrově Norderney se uskutečnil ještě v závěru minulého školního roku; nyní, 3. října, přijela do Prahy skupina 20 žáků v doprovodu dvou německých učitelek z Delmenhorstu nedaleko Brém.
Skoro celý týden – do pátku 8. října – strávili němečtí „sedmáci“ společné příjemné chvíle se žáky hostitelských rodin. Navštívili společně historické centrum Prahy, Pražský hrad, Petřín s rozhlednou a bludištěm, večerní představení Křižíkovy fontány na Výstavišti a televizní věž na Žižkově. Program byl doplněn filmovým představením v IMAXu Paláce Flora a polodenním výletem na hrad Karlštejn.
Všechny tyto zážitky pak děti zpracovávaly ve společných projektech, na kterých se podílely den před svým odjezdem. Kromě výtvarných a slohových prací se všichni učili společně dvě písničky (jednu českou a jednu německou) za doprovodu německého lektora u nás ve škole, barvili a batikovali bílá trička, která si pak odváželi domů jako vzpomínku. Předposlední den pobytu vyvrcholil ve večerních hodinách diskotékou v tělocvičně školy a společným posezením převážně učitelů – němčinářů s učitelkami z Delmenhorstu a rodiči, kteří se po celou dobu starali o další jim svěřené dítě ze zahraničí.
Ani jsme se nenadáli a byl tu pátek 8. října, den odjezdu. Příští rok v dubnu se na oplátku rozjedeme my do Delmenhorstu.

Mgr. Ladislav Bošek

Zveřejněno: 04.11.2004 – support@publix.cz
Vytisknout