Výprava za vládcem moří do Grébovky

Ve středu 15. října 2014 jsme se vydali na výpravu za vládcem moří do Grébovky, jednoho z nejoblíbenějších parků v Praze. Počasí námKlíč od Prahy 2 - 5. vycházka přálo, a tak jsme si užili jednak sluníčka, jednak díky krásně zbarveným podzimním listům i kouzelných výhledů.

Rozsáhlý park si společně s velkou obytnou vilou nechal postavit zámožný podnikatel Mořic Gröbe. Jeho monogram jsme objeviliKlíč od Prahy 2 - 5. vycházka jak na jeho vile, tak u grotty.

Ukázali jsme si jeho fotografii a usoudili, že Mořic Gröbe byl přísný a důkladný muž. Aby ne, když osobně kontroloval všechny plány a osobně dohlížel na stavbu. Když se mu něco nelíbilo, nechal to okamžitě zbourat a postavit znovu.

Naše cesta vedla kolem všech objektů v horní části Grébovky. Podívali jsme se, kde ráda sedávala dcera Mořice Gröbeho Klotylda a poslechli si šumění vodopádu Klíč od Prahy 2 - 5. vycházkau Klotyldina jezírka. Prošli jsme kolem dětského hřiště, kde v době Mořice Gröbeho stával skleník a později, až do roku 1945, kdy bylo vybombardováno, vivárium. Z vyhlídky jsme obdivovali vinice i dřevěné krajkoví viničního altánu. Obešli jsme vilu a nahlédli do kuželkárny. Vyprávěli jsme si, co všechno tu kdysi Mořic Gröbe míval pro povyražení svých hostů.

Vrcholem naší dnešní vycházky byla návštěva grotty, kterou jsme samozřejmě prošmejdili křížem krážem.

A úplnou tečkou za podzimní částí cyklu vycházek bylo důkladné prozkoumání sochy Neptuna, která se letos v létě vrátila na své místo před grottou.Klíč od Prahy 2 - 5. vycházka Provází ji napínavý příběh. Původní originální socha od Bohuslava Schnircha, vysochaná z pískovce, se ještě před rekonstrukcí parku ztratila neznámo kam. Rada Městské části Praha 2 vypsala odměnu za její nalezení. Na sochu upozornil obyvatel z Prahy 4. Viděl ji na tvrzi v Třebotově, kde se u Neptuna konaly svatební obřady. Majitel třebotovské tvrze totiž sochu koupil, aniž by věděl, že původně patřila do Grébovky. Městská část se s ním dohodla, že od něj Neptuna odkoupí a na zahradu tvrze se postaví Neptunova kopie, aby svatebčané nebyli ochuzeni o tradiční výzdobu, kterou už v Třebotově očekávali. Nakonec vznikly kopie rovnou dvě. A u té druhé, před grottou v Grébovce, jsme pro letošní kalendářní rok vycházky z cyklu Klíč od Prahy 2 zakončili.

Zveřejněno: 23.10.2014