Výročí měsíce

6. 3. 1912 se v Praze narodil režisér a scénárista Bořivoj Zeman, autor divácky dosud nejúspěšnějšího českého filmu Pyšná princezna, dále např. filmů Byl jednou jeden král s J. Werichem a V. Burianem, veseloher Fantom Morrisvillu, Ženy v ofsajdu, Šíleně smutná princezna, Honza málem králem, Páté kolo u vozu, Dovolená s Andělem a Anděl na horách. Zemřel v Praze 23. 12. 1991.
l V Hodoníně spatřil světlo světa 7. 3. 1850 Tomáš Garrigue Masaryk, zakladatel novodobého československého státu, první prezident, vědec, filozof, pedagog, politik a žurnalista. Vývoj české společnosti konce minulého století a moderní dějiny zrodu samostatnosti a počátečních let našeho státu jsou jen prázdným pojmem, opomineme-li fenomén jeho osobnosti. Od roku 1934 se jeho zdravotní stav zhoršoval, a tak 14. 12. 1935 abdikoval. Poslední chvíle svého plodného a bohatého života strávil na zámku v Lánech, kde také dne 2. 9. 1937 skonal.
l Před sto lety se v Praze 28. 3. 1902 narodil oblíbený filmový režisér, scenárista, herec a pedagog Martin (Mac) Frič, zakladatelská osobnost českého filmu. Jeho filmografie obsahuje nejrůznější díla od komedií s V + W, V. Burianem, H. Haasem a O. Novým (Kristián), přes školní veselohry (Škola základ života, Cesta do hlubin študákovy duše), historické veselohry (Počestné paní pardubické), parodie (Těžký život dobrodruha, Pytlákova schovanka) po dramata (Jánošík). Po válce se kromě filmu věnoval i práci v televizi.   

van

Zveřejněno: 04.03.2002 – support@publix.cz
Vytisknout