Vyšehradské královny noci

Ve středu 22. října se v rámci projektu Sovy do škol konala přednáška v Jedličkově ústavu na Vyšehradě.
Zúčastnili se jí studenti Jedličkova ústavu a škol, kteří povídání o sovách poslouchali jen několik metrů od sovích voliér, zbudovaných v létě na nádvoří ústavu sdružením Arnika. Voliéry se staly přechodným domovem několika sov, které se jako živé ukázky účastní přednášek na pražských základních školách a gymnáziích.
Vedoucí projektu, Veronika Voldřichová, k tomu říká: „Jedličkův ústav je vůbec prvním zařízením, kde jsme uspořádali přednášku o sovách pro imobilní studenty. Vzhledem k zájmu a vstřícnosti zdejších zaměstnanců a studentů je také první, kdo absolvuje přednášku s použitím dataprojektoru. Ve spolupráci s vedoucím košíkářské dílny Martinem Knappem jsme studentům představili nově vydaný Atlas hnízdního rozšíření ptáků Prahy a během přednášky předvedl vedoucí dílny na dataprojektoru zvukové záznamy houkání sov.“
Studenti Jedličkova ústavu a škol už tedy mohou rozeznávat, které sovy houkají například na bájném Vyšehradě. Jedna vyšehradská královna noci se nechala přivábit letos v březnu při noční výpravě s dětmi ze Základní školy Legerova. „Byl to puštík obecný a my teď víme, že na Vyšehradě žije. Pro děti z Prahy 2, které se našich přednášek zúčastnily v letošním školním roce (ZŠ Londýnská, ZŠ Slovenská a Gymnázium Botičská), chystáme další takové průzkumné výpravy na leden a v únor příštího roku – na Vyšehrad a do Havlíčkových sadů. Věříme, že se děti s volně žijící sovou zase na vlastní oči setkají,“ dodává Veronika Voldřichová.


Text a foto: nika

Zveřejněno: 03.11.2003 – support@publix.cz
Vytisknout