Výstava Nic na odiv? aneb Oživení Kateřinské zahrady

Ve druhé polovině října se mohla podzimní procházka Kateřinskou zahradou proměnit v nečekaný umělecký zážitek, nebo alespoň v sérii překvapivých vjemů. Od 12. do 31. října tu občanské sdružení Dvojka sobě pořádalo výstavu pod širým nebem nazvanou Nic na odiv? Své práce instalovali studenti a absolventi uměleckých škol se svými pedagogy. Projekt podpořila grantem městská část Praha 2.
Výstavy ve veřejném prostoru už nejsou v hlavním městě tak nezvyklým jevem. Jejich nespornou výhodou je možnost oslovit mnohem širší publikum než v galeriích. Projekt v Kateřinské zahradě byl jedinečný tím, že umělci „pouze“ nevystavovali svá díla, ale vytvářeli je právě pro tento prostor. Kurátor výstavy Kamil Nábělek k tomu říká: „Úkolem umělců bylo reagovat na dané prostředí a navázat s ním dialog. Výstava má zároveň připomenout kvality tohoto prostoru a stát se jedním z kroků k jeho revitalizaci.“
Zapomenutý kout uprostřed velkoměsta tak díky zajímavému projektu získal na nenápadném půvabu. Některá díla působila do té míry nevtíravě, že k jejich obdivování bylo zapotřebí mimořádného pozorovacího talentu… jako třeba „Větvový Ikarus“ prof. Kurta Gebauera, skrytý vysoko nad hlavami.

Text a foto: len

Zveřejněno: 04.11.2004 – support@publix.cz
Vytisknout