Vzpomínání na výstavě Retro zima za socíku v Galerii Tančící dům

Ve vzduchu jaro, ale výstava Retro zima za socíku v Galerii Tančící dům má velký úspěch stále. Navštívili jsme ji s klubem 25. února a zájemců se sešlo hodně. Prováděla nás spoluautorka Jana Sommerová, kterou známe již z výstavy Retro biják.
Hned v úvodu nás průvodkyně upozornila, že jde spíše o designovou expozici unikátních předmětů denní potřeby 70. a 80. let. Není prý jednoduché po čtyřiceti letech takové zachovalé předměty pro účely výstavy získat. Naštěstí jsou sběratelé, muzea a nadšenci, kteří překážející věci nevyhodili.
Prohlídku jsme začali Vánocemi, tedy sbírkou stojanů na stromeček, po domácku ozdobeným stromkem nebo naloženým žigulíkem na cestě za babičkou. V jiných tématech bylo ohlédnutí za televizní zábavou včetně ukázek kostýmů, vybavení na lyže, ale zejména zákoutí s bytem vybaveným spoustou tehdy běžných předmětů v kuchyni i obýváku.
V jiných patrech byly části věnované dětem, včetně ukázek stavebnic nebo s pomůckami pro ruční výtvarničení, které prý zaujme i dnešní děti. Unikátní ukázka pletené módy a různých stylů oblékání a doplňků byla uspořádána i na figurínách, které stály dlouhou frontu na nedostatkové zboží. Nevím, jak dnešní mladí, ale sešli jsme se převážně zralejší pamětníci. Skoro každý zavzpomínal a povzdechl, kolik zajímavých věcí vlastně vyhodil. Ale, kde je mít, že?
V závěru nás autorka vyzvala, abychom ještě doma zalovili a nabídli něco, včetně fotografií, na příští retro výstavu, kterou již plánuje. Kdo chtěl, mohl se ještě pokochat výhledem na noční Prahu z terasy Tančícího domu.

Text: jaš
Foto: trc

Zveřejněno: 27.02.2019 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout