Vzpomínka na generála Eliáše

V sobotu 19. června uplynulo 62 let od popravy bývalého protektorátního ministerského předsedy Aloise Eliáše. I letos uspořádala městská část Praha 2 pietní akt před domem na rohu ulic Francouzská a Jana Masaryka, kde armádní generál Eliáš žil. Starosta Michal Basch nechal u jeho pamětní desky položit věnec s květinami v národních barvách. Generál Eliáš byl popraven na kobyliské střelnici pouhý den po „dobytí“ kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.
Generál Eliáš představoval jednu z nejvýznamnějších osobností české vojenské rezistence proti nacistům. Řídil se zásadou „pracovat proti Němcům především doma“, a tu také beze zbytku naplňoval. Není tedy divu, že byl hned při příjezdu říšského protektora Reinharda Heydricha do Prahy, 27. května 1942, zatčen, poté odsouzen a nakonec popraven.
Historik Jan Boris Uhlíř při pietním aktu připomněl, jak osudové dilema Eliáš řešil, když mu v dubnu 1939, kdy byl ministrem dopravy, byl nabídnut úřad protektorátního předsedy vlády. „Vím jedno: Přijmu - li tuto nabídku, nakonec mne oprátka nemine. Nepřijmu - li tuto funkci, dostane to možná nějaký darebák, který může národu a vlasti způsobit nedozírné škody. Proto jest mou povinností přijmout to,“ citoval někdejší Eliášova slova. Po celou dobu svého funkčního období, tedy až do září 1941, udržoval Eliáš spojení s domácím i zahraničním odbojem v Londýně. Gestapo jeho odbojové aktivity evidovalo a obvinilo ho z vlastizrady a snahy o odtržení českých zemí od říše.
Bývalý prezident Václav Havel generála Eliáše v roce 1996 vyznamenal in memoriam za vynikající zásluhy o stát Řádem Bílého lva.

Text: len/ČTK, foto: len

Zveřejněno: 08.07.2004 – support@publix.cz