OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány NEBUDOU. Taktéž NEBUDOU zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: park - pítka (Libuše Dočekalová 22.7.2020 10:47)
  Posílám ještě dodatek k diskusi o vodních prvcích pro zvířata v parcích v letních vedrech. Odpovědí mi bylo vysvětlení, že voda v bazénku je chemicky upravená... Můj dotaz v diskusi není jediný, smysluplnější a logičtější je reakce Prahy 3, která nainstalovala v parcích 16 pítek pro ptáky a ježky. Viz: https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/649316/osvezeni-pro-ptaky-a-jezky-praha-3-nainstalovala-v-parcich-16-novych-pitek.html
  L. Dočekalová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 24.7.2020 13:31)

   Vážená paní Dočekalová,

   děkujeme za Váš zájem a k dotazu uvádíme následující. Zvířata si umí zdroj vody v přírodě najít sama a v případě ptáků nelze opomíjet jejich schopnost létání, která jim možnosti napojení výrazně rozšiřuje. Stejně jako v Praze 3 se i na území městské části Praha 2 sem tam objeví v chodníku či komunikaci propad asfaltu, ve kterém se po dešti drží voda a může být označen jako pítko pro zvířata. Také v našich parcích se občas objeví miska s vodou, která je určena pro tyto účely a této občanské iniciativě se meze nekladou. Dešťová voda je bezpochyby pro zvířata lepší nežli voda z vodních prvků, která se za teplého počasí rychleji kazí, a proto musí být chemicky ošetřena. Vodní prvky byly v parcích budovány primárně pro okrasnou funkci a ke zpříjemnění prostředí pro jejich návštěvníky a bez chemické úpravy by tato funkce nebyla udržitelná.

   S pozdravem

   Ing. Michal Štěpánek

   vedoucí oddělení správy zeleně

 • Otázka: kaskádová fontána v parku Folimanka (Jiří Hunyady 18.7.2020 22:53)
  Dobrý den, dle Vašeho minulého příspěvku není dovolen vstup osob ani psů do kaskádové fontány se sochami u dětského hřiště v parku Folimanka z důvodu, že voda je chemicky ošetřena.

  Bylo by možné umístit v blízkosti fontány ceduli právě s tímto varováním?? I přesto, že je zde nyní nové mlhoviště, děti i psi si v kaskádové fontáně stále hrají a jde tedy o riziko na jejich zdraví. Rodiče o tomto riziku bohužel nemohou vědět.

  Myslím že nestačí pouze cedule se zákazem vstupu, která je u druhé kruhové fontány, ale co by opravdu pomohlo je upozornění o chemickém ošetření vody, na které si opravdu každý dá pozor.

  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 20.7.2020 14:16)
   Dobrý den,

   děkujeme za Váš podnět, určitě značení zvýrazníme. Mlhoviště je zcela bezpečné, tam voda upravovaná není.

   Hezký den,

   petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Glyfosát v Praze 2: dělá Černochová z lidí hlupáky? (Dan Richter 10.7.2020 12:12)
  V létě 2020 opět zbělaly okraje trávníků a kolem stromů v ulicích se zelený porost proměnil v mrtvou bílou hmotu. Je pro ODS stále důležitější ekonomická výhodnost glyfosátu než zdraví lidí? Už dávno se ví, že glyfosát způsobuje podráždění dýchacích cest, může narušovat hormonální systém, dostává se do vody a půdy. Když se dostanou do kontaktu s glyfosátem v trávě psi, mají podrážděné tlapky a mohou dokonce i zvracet a mít krvavé průjmy (vyjádření chovatelů na sociálních sítích).

  Nejnovější odpověď Prahy 2 zní jako vždy: My za nic nemůžeme, to Technická správa komunikací (TSK), která má většinu chodníků a vozovek u nás na starosti. Přitom ve veřejném rejstříku je vidět, že TSK najala na údržbu chodníků společnost Komwag, kde má vlastnický podíl také Praha 2. Členkou představenstva je starostka Prahy 2 Jana Černochová, v dozorčí radě sedí místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí Václav Vondrášek.

  To už může Černochová rovnou použít Cyklon B, který pod názvem Uragan D2 stále vyrábí Draslovka v Kolíně nad Labem.

  P.S. Na oranžových vozech KOMWAG je nápis “čistě a ekologicky”

   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 16.7.2020 12:05)

   Dobrý den, pane Richtře,

   MČ Praha 2 se při správě svěřeného majetku již dlouhodobě snaží, aby používání herbicidů bylo stále více na ústupu. Postupně jej ve větší míře nahrazuje použití horké páry, což je po krátké době vizuálně téměř neodlišitelné od chemické likvidace. Nevýhodou však zůstává malá účinnost, nutnost opakování a s tím související ekonomická náročnost. Dle informace z Komwagu firma kritizovaný, byť nezakázaný výrobek Roundap, již několik let nepoužívá. Nasazení konkrétní metody likvidace plevele v ulicích nespravovaných MČ je čistě rozhodnutím pracovníků Komwagu, se kterým radnice Prahy 2 nemá co do činění. Zmíněný postřik v ulicích byl objednán TSK.

   Připomínám, že jak členka představenstva starostka Prahy 2 Jana Černochová, tak člen dozorčí rady místostarosta Václav Vondrášek nemají z titulu svých funkcí možnost jednat v rozporu s předpisy a zasahovat do přímého řízení společnost Komwag. Obsahem povinností obou zástupců je zejména rozhodování o podnikatelských záměrech v krátkodobém a střednědobém horizontu. Dále jde o kontrolu plnění právních povinností, kontrolu obsahu účetních dokladů a přezkum správnosti účetních výkazů. Své postavení ve společnosti vykonávají zcela dobrovolně a bezplatně, byť za to ručí celým svým majetkem. Takový přístup je ojedinělý a měl by být spíše oceněn. Zástupci MČ v těchto orgánech v žádném případě nemohou ovlivňovat, jakým způsobem bude společnost plnit služby objednané cizími subjekty a ani TSK hl. m. Prahy.


   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin

 • Otázka: Folimanka - kaskádová fontána (Petr Kadlec 13.7.2020 11:41)
  Dobrý den, zajímal by mne režim obnovené kaskádové fontány u dětského hřiště v parku Folimanka. Je do ní dovolen vstup dětí? Fontána svým provedením včetně soch přirozeně láká děti, aby se zde smočily jako v brouzdališti. K témuž láká i psy. Je vstup do fontány dovolený, byť "na vlastní nebezpečí"? Předem děkuji za vyjádření.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.7.2020 14:59)
   Dobrý den pane Kadleci,
    
   do obnovené kaskádové fontány není dovolen vstup osob ani psů (voda je chemicky ošetřena). K osvěžení by mohly děti využít nově vybudované mlžítko u dětského hřiště.
    
    
   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: rušení nočního klidu v sadech Svatopluka Čecha (Marcel Brettschneider 28.6.2020 11:19)
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, nemohla by v nočních hodinách minimálně o víkendech projít sem tam hlídka mp a zkontrolovat dodržování nočního klidu v parku? V pátek jsme se nevyspali - nějací turisté zde měli taneční párty. Včera zde zase popíjeli nějací hluční mladíci. A jako třešnička na dortu, někdo se vykadil do fontány. Chvilku jsme si díky koronaviru ulevili ale zdá se že se už situace vrátila do původního stavu.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 29.6.2020 8:24)
   Dobrý den,

   Váš podnět jsme předali městské policii v Korunní 15.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: popelnice na kovy (Pavel 16.6.2020 1:57)
  Dobrý den,
  četl jsem, že k nádobám na recyklovaný odpad mají přibýt nádoby na kovy. Bude taková nádoba, resp. další podzemní kontejner instalován i v Lublaňské ulici a na dalších místech Prahy 2?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 26.6.2020 13:08)

   Dobrý den,

   na území Prahy 2 máme v současné době nádoby na kovy pouze u vybraných nadzemních stanovišť na tříděný odpad. Výhledově určitě po dohodě se svozovou společností budeme rozmisťovat další kontejnery. U podzemních tato možnost zatím není, ale prověřují se další možná stanoviště pro výstavbu podzemních kontejnerů a tam už je počítáno s nádobou dělenou na nápojové kartony a kovy.

    

   Dana Hrachová

   pověřená vedením odd. ochrany ŽP

 • Otázka: Parkování motorek na chodníku (Dan Richter 16.6.2020 19:00)
  Nedávno pokutovali pracovníci ÚMČ Praha 2 provozovatele restaurací, kteří si dovolili dát na chodník v době oběda ceduli s nabídkou jídel, za nepovolený zábor veřejného prostranství. Městské polici Praha 2 jsem včera nahlásil motorku "zaparkovanou" na chodníku napříč, která ohrožovala nevidomé, ženy s kočárky a chodce. Městská policie věc "vyřešila" pootočením motorky na chodníku o 90° viz fotografie. Zajímá mě, zda vedení MČ Praha 2 nyní používá dvojí metr, kdy na jedné straně pokutuje majitele restaurací a na straně druhé ignoruje nepovolený záběr veřejného prostranství. Předpokládám, že si tedy nyní mohu dát na chodník lehátko a opalovat se, pokud bude na chodníku umístěno podélně.
   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 17.6.2020 8:20)

   Dobrý den,

   Úřad městské části Praha 2, městská část Praha 2, není zřizovatelem Městské policie a ani Městskou policii neřídí, z těchto důvodů nemůže ani Městské policii nařizovat koho pokutovat a koho ne. Zřizovatelem Městské policie je hl. m. Praha.

   Váš podnět přeposíláme k přímému vyřízení na OŘ MP Praha 2.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: park Svatopluka Čecha (Libuše Dočekalová 8.6.2020 12:05)
  Dobrý den, občas chodím přes park S. Čecha, který je příjemný svou neformální atmosférou. Bohužel se asi moc nedbá na pravidelný úklid :-(. Zvláště kolem laviček je plno odpadků a zbytků cigaret, květinová výsadba před sochou žádná. Přimlouvala bych se za zpřístupnění vody v bazénku pro zvířata v parku, např. plovoucím ostrůvkem nebo můstkem do vody, rovné stěny bazénku jsou často i pastí pro živočichy. V teplých dnech jsem viděla slaňovat ptáky k vodě i psa, který marně obcházel kolem, ale k vodě se dostat nemohl. Rostou tu krásné stromy, jen ten červený buk s drasticky ořezanou korunou nepřidá na dojmu, že o tak krásné místo je kvalitně a profesionálně pečováno. :-(
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.6.2020 13:54)

   Vážená paní Dočekalová,

   velice si vážíme Vašeho zájmu o park Sady Svatopluka Čecha. V parku probíhá pravidelný každodenní úklid včetně víkendů prostřednictvím společnosti Centra, a. s. Každý týden zde navíc probíhá ruční úklid parkových cest a 1x měsíčně i strojní úklid prostřednictvím společnosti Komwag, a. s., a tato společnost mimo jiné dohlíží i na práce úklidářů v parku. Dále je park kontrolován v pravidelném čtrnáctidenním intervalu ze strany odboru životního prostředí a v případné zjištěné nedostatky jsou ihned hlášeny a řešenyna pravidelných poradách. Dále uvádíme, že vodní prvky byly v parcích budovány pro okrasnou funkci, nikoliv pro pití ptáků a jiné fauny. Za teplého počasí se tato voda rychleji kazí, a proto musí být chemicky ošetřena a to je důvod, proč je k pití zcela nevhodná. Pitná voda, vhodná k osvěžení, je pouze v pítkách a v mlhovištích.
   Co se týče buku, tak bohužel s Vámi musím souhlasit, že není úplně estetický, ale strom má poškozené kořenové náběhy a na těchto nábězích se nachází dřevokazná houba klanolístka obecná. Tato houba způsobuje hnilobu dřeva. Na buku byla arboristou provedena redukce a jsou zde ponechány celkem tři pahýly, které jsou stabilizované a nehrozí jejich vylomení nebo zlomení. Pahýly jsou ponechány záměrně, aby se zbytečné nezasahovalo do živého materiálu, který je náchylný na houbové onemocnění.

   S pozdravem  

   Ing. Michal Štěpánek

   vedoucí oddělení správy zeleně

    
 • Otázka: Street noise pouliční hluk (Simon Muncey 4.6.2020 11:39)
  Ceske Dolů 🔽
  Pizzerie Einstein on the corner of Rumunska and Londýnská street now plays music outside on its terrace from 0900 until 2300. Is this allowed . I noticed that Prague Mayor Zdeněk Hřib wants to get rid of "visual smog", this is audio smog. How can it be prevented please
  Pizzerie Einstein na rohu Rumunské a Londýnské ulice nyní hraje hudbu na své terase od roku 0900 do roku 2300. Je to povoleno. Všiml jsem si, že pražský primátor Zdeněk Hřib se chce zbavit „vizuálního smogu“, to je zvukový smog. Jak tomu lze zabránit, prosím
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 5.6.2020 12:33)

   Vážený pane,

   v případě, že by se Vám reprodukovaná hudba v provozovně Einstein zdála příliš hlasitá, obraťte se prosím na Hygienickou stanici hl. m. Prahy, Dukelských hrdinů 11, Praha 7, která je jediným správním orgánem dozorujícím právní normy týkající se hluku a vibrací.
   Co se týká otevírací doby předzahrádky, ta je jasně určena tržním řádem, tzn., že ve 22:00 hodin je již předzahrádka uzavřena a provoz probíhá pouze ve vnitřní části budovy provozovny. V opačném případě volejte prosím městkou policii.


   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin

 • Otázka: Sekání trávy ve vnitrobloku (Ra Pon 21.5.2020 17:56)
  Dobrý den,
  ve vnitro bloku máme trávník rozdělený mezi dva domy. Sousední dům již druhým rokem trávu neseká a pozemek zarůstá travou, plevelem, bodláky a lopuchy. To se pozvolna přenáší i na náš trávník, který udržujeme. Kromě toho jsme již zaznamenali i klíšťata :(

  Je prosím nějaká městská vyhláška, která upravuje úpravu trávníků ve vnitro bloku nebo obecně? Je možné nějak sousední dům donutit k úpravě zeleně?

  Děkuji za radu.

  RP
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 28.5.2020 7:53)

   Dobrý den,

   bohužel nejsme schopni posoudit, do jaké míry zde dochází k zanedbávání údržby pozemku. Platí všeobecné pravidlo, že by se trávní porost měl sekat min. 2 x do roka. V minulých horkých letech se díky klimatickým podmínkám sekat nemuselo a dokonce se doporučovalo nechat nějakou vegetační vrstvu na vyprahlé půdě.

   Jakmile se vlastník pozemku o svůj pozemek v této oblasti nestará, porušuje tím ustanovení  zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, § 3, každý vlastník pozemku musí omezovat výskyt škodlivých organismů a nenechat je rozšiřovat na další plochy a dále do krajiny. Pokud soused nereaguje na vaše upozornění, můžete se obrátit na místně příslušný úřad.

   Ing. Irena Čemusová

   Odbor životního prostředí

   Oddělení ochrany životního prostředí