Zmijí přibývá, bát se prý nemusíme

Nerada to připomínám, ale ještě chvíli, a rok bude za svou polovinou. Léto je sice pořád ještě před námi, jenže, považte, už tu máme pět zmijích uštknutí. Můžeme vůbec vylézt na paseku a chvíli se slastně slunit? MUDr. Jiří Valenta, šéf toxinologického centra VFN tvrdí, že strach není na místě, a on to musí vědět. Téměř o každém uštknutí jedovatým hadem se totiž dozví a těžší případy se ocitají pod jeho dohledem.
Jste skutečně jediným pracovištěm, kde se léčí lidé uštknutí jedovatými hady?
Jsme jediným pracovištěm v Čechách a konzultují s námi Slováci. Ale musím to vysvětlit. Nemusíme nutně vědět o všech hadích uštknutích, ale faktem je, že když někdo hledá pomoc, dovolá se zpravidla až ke mně. Především jde o pacienty ohrožené živočišným toxinem, což znamená, že může jít i o kousnutí jedovatými pavouky, měli jsme také úrazy způsobené jedovatými akvarijními rybami. Ale to je vzácné, v naší zemi jde spíš o zmije obecné, jen občas o hady exotické.
Co to znamená v praxi?
Nejčastěji konzultujeme, jak má postupovat lékař, k němuž přijde člověk uštknutý hadem. Druhá možnost je, když chce ošetřující lékař podat pacientovi antisérum. My ho dáváme zřídka, protože to nebývá nutné, ale stejně necháváme rozhodnutí na ošetřujícím lékaři, protože on nese odpovědnost. Pokud se rozhodne, že antisérum podá, pošle si pro něj k nám a podá ho sám. Ve vážnějších případech pacienta přijmeme a odléčíme.
Kolik případů uštknutí k vám ročně přijde?
Maximálně pět, ale případů, které konzultujeme, jsou desítky. Za poslední roky narostla uštknutí zmijí obecnou. Roste její počet v přírodě, přibývá kousnutí. Na druhou stranu ubývá uštknutí exotickými hady.
Zmije se rozmnožily? Máme se bát?
Rozhodně ne. Úmrtí po zmijím uštknutí je výjimečné. V Evropě se ještě vyskytuje zmije růžkatá, která má poněkud nepříjemnější jed. Na jihu Řecka a jeho ostrovech jsou hadi, kteří jsou jedovatější, ale nebezpečné jsou spíše komplikace, jako třeba infarkt, protože některé jedy srážejí krev. Ve Francii se v poslední době samovolně nakřížila zmije skvrnitá se zmijí růžkatou, takže tam mají případy těžších průběhů uštknutí, ale ani ta nejsou smrtelná.
Jak se lidé mají chovat po uštknutí zmijí obecnou?
Člověk by měl zůstat v klidu. Ve Švédsku se například stalo, že pacient po kousnutí zmijí obecnou rychle běžel do nemocnice, a když tam doběhl, padl zástavou srdce. Nezemřel, zachránili ho, ale je to příklad toho, jak zvýšená fyzická námaha násobí účinky jedu. Vždy je lepší zavolat lékaře. Může dojít k intoxikaci, která se projeví poklesem tlaku, šokem, alergickou reakcí… I když vážnější případy jsou vidět málo, existují.
A jak bych se dostala sem k vám?
Jednoduše. Člověk zavolá Rychlou záchrannou pomoc a ta ví, kde je informační středisko toxinologického ústavu. I když nevědí nic o mně, o nás, o hadech, zavolají a skončí u nás.

Text a foto: daF

Zveřejněno: 10.06.2004 – support@publix.cz