OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: parkování ve smíšené zoně parkování Prahy 2 (Roman 6.8.2018 19:15)
  Dobrý den. Rád bych se zeptal, jestli parkování, které je v těchto zonách bezplatné o víkendech, platí i o svátcích (které bývají často v pracovní dny. Děkuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.8.2018 8:23)

   Dobrý den,

   ve smíšené („fialové“) zóně je o státních svátcích v pracovních dnech nastaven zvýhodněný tarif, kdy maximální cena za parkování činí 40,- Kč. Parkovací automat či aplikace Virtuální parkovací hodiny v těchto dnech samy spočítají zvýhodněnou cenu.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Plecha (Ondřej 23.7.2018 19:59)
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na Vaše řešení situace občana, který bydlí již 4 roky na území Prahy 2, nemá možnost zařídit si trvalé bydliště a chtěl by parkovat. Placené stání (garáže) jsou zde od 3000 za měsíc což je opravdu směšné... Bohužel to zde miluji a nerad bych to uvolnil dalšímu AirBnB
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 24.7.2018 7:59)

   Dobrý den,

   systém zón placeného stání zřizuje hlavní město Praha, to také vydává Metodiku pro výdej parkovacích oprávnění, kterými se každá městská část řídí. V ní je stanoveno, kdo a za jakých podmínek má nárok na parkovací oprávnění (POP). Pro získání rezidentního POP je třeba doložit trvalý pobyt v parkovací oblasti a právní vztah k vozidlu. Dle zákona o evidenci obyvatel si můžete s platnou nájemní smlouvou zřídit trvalý pobyt.

   Pokud to  z nějakého důvodu není možné, existuje varianta, kdy POP získá vlastník nemovitosti v parkovací oblasti. V případě přenosného POP je jeho cena 30.000,- Kč za rok. Následně lze přes Osobní stránky uživatele zadat do systému RZ Vašeho vozidla.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: výkopy a parkování (František Moravec 19.7.2018 7:45)
  Dobrý den, zajímá mě, kdo je zodpovědný za práce na opravách plynového potrubí v oblasti Folimanky. Vyparkování aut a nesmyslné zjednosměrnění ulice Na Folimance začlo před měsícem. Práce probíhají o víkendech a svátcích, jinak sporadicky. Přerušení dodávek plynu do domácností trvá pět místo tři deklarované dny. Chodníky jsou neprůchodné. Na koho se mám obrátit s uplatněním slevy za ZPS, kterou nemohu užívat? Kde si mám stěžovat na to, že si nemohu uvařit? Práce zde probíhaly před třemi lety, byla však podstatně organizovanější. Kdo je za tohle zodpovědný, abych věděl, koho na podzim NEVOLIT?
  Děkuji předem za odpověď.
  Fr. Moravec
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 19.7.2018 13:59)

   Dobrý den,

   investorem úpravy plynovodů v oblasti je Pražská plynárenská Distribuce, a. s., člen koncernu Pražská plynárenská, a. s. Zhotovitelem prací je firma Výstavba sítí Kolín, a. s. Investor před zahájením prací rozeslal informační dopis obyvatelům domů, v němž mimo jiné sdělil termíny přerušení dodávek plynu. Dle vyjádření zhotovitele probíhají práce dle harmonogramu, přičemž propoje a odpoje vedení vyžadují technologické přestávky na tlakové zkoušky apod. Dopravní omezení jsou vyvolána požadavky stavby v takové míře, aby mohly být zhotoveny všechny výkopy. Zjednosměrnění mostku přes Botič je z důvodů překopu vozovky po polovinách. V případě jakýchkoli problémů nebo stížností se obracejte na pracovníka zhotovitelské firmy pana Martina Zahradníčka, tel. 603 558 516.

   Stavební práce jsou povoleny rozhodnutím odboru dopravy a územního rozvoje ÚMČ Praha 2, oddělení dopravy. Před vydáním povolení byly splněny všechny zákonem předepsané náležitosti jako je souhlas vlastníka komunikace a schválení navrženého dopravního opatření Policií ČR. Jednou z podmínek rozhodnutí je průchodnost chodníků v šíři min. 1,5 metr, výkopy musí být osazeny lávkami pro pěší. Zhotovitel průchodnost chodníků prověří.

   Zřizovatelem zón placeného stání je hlavní město Praha, nicméně lokálním omezením parkování nevzniká nárok na refundaci či slevu. Je možné užít jiných stání v oblasti Praha 2, pro kterou je parkovací oprávnění vydáno. Zakoupením parkovacího oprávnění totiž nevzniká nárok na parkování v místě bydliště, pouze v dané parkovací oblasti. Je však možné nevyužité parkovací oprávnění ukončit a zažádat o vrácení poměrné částky poplatku za nevyužité parkování.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: parkovací zóna (Michaela - Restaurant Tradice Králíková 11.7.2018 14:16)
  Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda je možné získat rezidenční stání na Praze
  2 (kde bydlím)jestliže mám trvalé bydliště na Praze 2, ale vůz by byl zapsán na firmu a to na Praze 5. Děkuji Michala
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 11.7.2018 14:40)

   Dobrý den,

   máte nárok na rezidentní parkovací oprávnění, pokud předložíte doklad totožnosti s adresou trvalého pobytu na Praze 2, a technický průkaz vozidla s uvedením vlastníka. Podrobnosti naleznete v Metodice pro výdej parkovacích oprávnění, která je ke stažení na našich stránkách. Vámi uvedený případ vztahu k vozidlu bude patrně tento:

   Žadatel (fyzická osoba podnikající) má vozidlo registrováno na IČO a místo jeho podnikání se neshoduje s místem jeho trvalého pobytu:

   při výdeji parkovacího oprávnění/karty postupuje výdejna jako u osoby s trvalým pobytem ve vymezené oblasti, výdejna musí v registrech ověřit, že se jedná o jednu a tutéž osobu

    

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy
 • Otázka: Provozovatel / majitel (Jan P. 8.7.2018 11:49)
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali je možné získat parkovací oprávnění pokud jsem rezident s trvalým bydlištěm na Praze 2, ale jsem zapsán v technickém průkaze jako provozovatel, tudiš osoba odpovědná za dopravní přestupky atd. Majitel automobilu je moje máma, která má adresu trvaleho už bohužel v jiné praze. Když jsem se ptal na úřadě, kde jsem žádal o parkovací oprávnění, pán mí řekl , že to nejde, ať si kontaktuju provozovatele parkovacích zón. V ulici jsem měl nedávno diskuzi, kdy mi strážník MP řekl, že je jedno jestli jsem provozovatel, že to tak v rodině mají stejně. Stačí být zapsán ve velkém techničáku a mít trvalé bydliště v dané lokalitě. Když se nadtím zamyslím a jsem člověk který odpovídá za auto a řádně zápsán a mám adresu v OP na Praze dvě a auto nemá nikde jinde žádné oprávnění k parkování v žádné z jiných městských částí, což de ověřit, neměl by být problém a povolením ikdyž nejsem majitel. Prosím o vysvětlení , nebo případný postup. Děkuji a přeju pěkný den. Jan P.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 9.7.2018 9:34)

   Dobrý den,

   pravidla pro vydávání parkovacích oprávnění jsou naprosto jednoznačná. Oprávnění se vystavuje rezidentům MČ –tedy osobám s trvalým pobytem, kteří jsou zároveň vlastníky daného vozidla – zápis ve velkém TP.  Je tedy ve Vašem případě nutné přepsat  vozidlo na Vás, aby vznikla možnost získat parkovací oprávnění. Vše je naprosto jasně popsáno v „Metodice“, která je přístupná na našich webových stránkách.

   Pěkný den,

   Š. Zahálková, ZPS

 • Otázka: Parkovaci kotouc (Petr 16.4.2018 21:17)
  Dobry den, kde lze ziskat/zakoupit parkovaci kotouc? Dekuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 17.4.2018 7:54)

   Dobrý den, parkovací kotouč můžete zakoupit např. na České poště, v trafikách nebo papírnictví. Čas zaparkování vozidla lze však např. napsat na papír a ten umístit viditelně ve vozidle.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy
 • Otázka: Zóna placeného parkování (Dušan Horský 26.2.2018 13:48)
  Dobrý den. jak postupovat pro obdržení oprávnění k parkování v místě trvalého bydliště. Jedná se vozidlo zapůjčené společností Ford Motor Company k dočasnému používání na základě sponzorské smlouvy podporující sportovce? Nevím jestli bude možno zapůjčit TP. Jaké doklady jsou prosím dostačující pro získání oprávnění. Děkuji Dušan Horský
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.3.2018 14:42)

   Dobrý den,

   pokud sponzorská smlouva obsahuje jednoznačnou identifikaci vozidla i sponzorované osoby, lze vydat rezidentní parkovací oprávnění na dobu nepřekračující dobu platnosti smlouvy. Ke smlouvě je třeba ještě doložit občanský průkaz k ověření adresy trvalého pobytu na Praze 2 a alespoň osvědčení o registraci vozidla pro ověření registrační značky.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: ZPS Lublaňská praha 2 (Ivo Hrazdíra 13.2.2018 11:59)
  Jak mohou rezidenti parkovat v ulici Lublaňská Praha 2?
  Co je to "parkovací kotouč"
  Jen s ním se může rezident parkovat?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.2.2018 13:18)

   Dobrý den,

   značka IP13b „parkoviště s parkovacím kotoučem“ označuje v Praze 2 stání pro zásobování max. na 15 minut. Doba začátku stání se vyznačí na parkovacím kotouči a ten je umístěn viditelně ve vozidle. Nejedná se o parkovací stání pro rezidenty.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: výdej parkovací karty (Ondřej Tirdil 12.2.2018 17:56)
  Dobrý den,

  rád bych se zeptal na metodiku výdeje parkovací karty pro rezidenty.

  Na Praze 2 mám trvalé bydliště a od dubna 2018 budu používat vůz, který není napsán na mé jméno, vlastníkem je leasingová společnost a leasingová smlouva je napsána na mou matku. Já jsem uveden ve velkém technickém průkazu daného vozidla jako "držitel".

  Jaké všechny dokumenty je třeba a jak postupovat v tomto případě pro získání parkovací karty jako rezident Prahy 2?

  Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem


  Tirdil
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.2.2018 10:24)

   Dobrý den,

   od 1. 10. 2017 se již nepoužívají papírové parkovací karty, nýbrž elektronická parkovací oprávnění. Jste-li v technickém průkazu uveden jako držitel, resp. provozovatel vozidla dle nové právní úpravy, předkládáte ORV, leasingovou smlouvu a Váš občanský průkaz.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Fialove zony - umisteni a vyuzitelnost (Jakub Vacek 8.2.2018 11:59)
  Dobry den,
  rad bych se zeptal na metodiku urcovani umisteni jednotlivych typu ZPS.
  Po zmene ZPS P2-0587 z modre na fialovou doslo k zasadnimu zhorseni moznosti parkovani pro rezidenty. Pri nocnim a vikendovem parkovani zdarma (az do pondeli 08:00) pro vsechny je fialova ZPS plne obsazena a napriklad pri nedelnich navratech z vikendu, nebo navratu po 20:00 je zasadni problem zaparkovat. Vracime se takto do situace pred zavedeni ZPS.
  V uvedenem useku je zona smisena, prestoze v okoli prevazuji byty a parkovani rezidentu je zadouci a naopak v okoli parku, napriklad P2-0584, kde na zadne strane ulice nikdo nebydli je zona modra. Je k tomuto, dle meho nazoru nelogickemu rozdeleni zon, nejaky logicky duvod?
  Jak je mozne iniciovat prehodnoceni umisteni jednotlivych typu ZPS?
  Dale bych se rad zeptal na frekvenci a vysledky kontrol parkovani. Za nekolik mesicu jsem nezaregistroval zadnou kontrolu ani viditelne postihy neopravneneho parkovani.
  Predem dekuji za informace
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 8.2.2018 13:58)

   Dobrý den pane Vacku,

   rozvržení zón navrhl projekt ZPS, který zpracovala společnost M.O.Z. Consult, s. r. o., (stejná společnost zpracovala projekt ZPS pro Prahu 2 v roce 2007, kdy zde byly zóny zaváděny). Vstupními daty byly statistiky obsazenosti za období 2007–2016 a vlastní průzkumy zhotovitele. U fialových zón se též přihlíželo k jejich rozmístění vůči parkovacímu automatu, který musí být instalován v dostupné vzdálenosti cca do 150 m a dokáže tak obsloužit i několik přilehlých parkovacích úseků se stejným cenovým tarifem.

   Druhá věc je nastavení provozní doby fialových zón. Základní provozní dobu navrhuje zřizovatel ZPS (hl. m. Praha) na Po–Pá od 08 do 20 hod. Městské části mohou v závislosti na potřebách jednotlivých lokalit požádat o změnu této základní provozní doby. Praha 2 toto udělala v oblasti přilehlé k Praze 10, kde od prosince 2017 platí doba Po–Pá nepřetržitě. Vámi uvedený parkovací úsek je v této změně zahrnut rovněž.

   V letošním roce se předpokládá realizace změny provozní doby fialových zón na většině území Prahy 2. Rada MČ Praha 2 již v této věci přijala usnesení. Oddělení dopravy eviduje podněty obyvatel, ke kterým bude při budoucích změnách přihlížet. Dotaz na monitoring musí zodpovědět správce ZPS (Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s.), který jej zajišťuje. Dle našich informací od TSK se četnost i efektivita monitoringu každý měsíc zvyšuje. Je to i díky aktivitě MČ Praha 2, která opakovaně na nedostatečnou frekvenci monitoringu správce upozornila, prosadila kontroly ZPS ve večerních hodinách, doplňkovou kontrolu městskou policií nebo zachování odtahů, aby vozidla bez platného parkovacího oprávnění byla z komunikace ihned odstraněna a nezabírala tak místo rezidentům, kteří si parkování řádně platí.

    

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy