OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Parkovaci kotouc (Petr 16.4.2018 21:17)
  Dobry den, kde lze ziskat/zakoupit parkovaci kotouc? Dekuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 17.4.2018 7:54)

   Dobrý den, parkovací kotouč můžete zakoupit např. na České poště, v trafikách nebo papírnictví. Čas zaparkování vozidla lze však např. napsat na papír a ten umístit viditelně ve vozidle.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy
 • Otázka: Zóna placeného parkování (Dušan Horský 26.2.2018 13:48)
  Dobrý den. jak postupovat pro obdržení oprávnění k parkování v místě trvalého bydliště. Jedná se vozidlo zapůjčené společností Ford Motor Company k dočasnému používání na základě sponzorské smlouvy podporující sportovce? Nevím jestli bude možno zapůjčit TP. Jaké doklady jsou prosím dostačující pro získání oprávnění. Děkuji Dušan Horský
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.3.2018 14:42)

   Dobrý den,

   pokud sponzorská smlouva obsahuje jednoznačnou identifikaci vozidla i sponzorované osoby, lze vydat rezidentní parkovací oprávnění na dobu nepřekračující dobu platnosti smlouvy. Ke smlouvě je třeba ještě doložit občanský průkaz k ověření adresy trvalého pobytu na Praze 2 a alespoň osvědčení o registraci vozidla pro ověření registrační značky.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: ZPS Lublaňská praha 2 (Ivo Hrazdíra 13.2.2018 11:59)
  Jak mohou rezidenti parkovat v ulici Lublaňská Praha 2?
  Co je to "parkovací kotouč"
  Jen s ním se může rezident parkovat?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.2.2018 13:18)

   Dobrý den,

   značka IP13b „parkoviště s parkovacím kotoučem“ označuje v Praze 2 stání pro zásobování max. na 15 minut. Doba začátku stání se vyznačí na parkovacím kotouči a ten je umístěn viditelně ve vozidle. Nejedná se o parkovací stání pro rezidenty.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: výdej parkovací karty (Ondřej Tirdil 12.2.2018 17:56)
  Dobrý den,

  rád bych se zeptal na metodiku výdeje parkovací karty pro rezidenty.

  Na Praze 2 mám trvalé bydliště a od dubna 2018 budu používat vůz, který není napsán na mé jméno, vlastníkem je leasingová společnost a leasingová smlouva je napsána na mou matku. Já jsem uveden ve velkém technickém průkazu daného vozidla jako "držitel".

  Jaké všechny dokumenty je třeba a jak postupovat v tomto případě pro získání parkovací karty jako rezident Prahy 2?

  Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem


  Tirdil
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.2.2018 10:24)

   Dobrý den,

   od 1. 10. 2017 se již nepoužívají papírové parkovací karty, nýbrž elektronická parkovací oprávnění. Jste-li v technickém průkazu uveden jako držitel, resp. provozovatel vozidla dle nové právní úpravy, předkládáte ORV, leasingovou smlouvu a Váš občanský průkaz.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Fialove zony - umisteni a vyuzitelnost (Jakub Vacek 8.2.2018 11:59)
  Dobry den,
  rad bych se zeptal na metodiku urcovani umisteni jednotlivych typu ZPS.
  Po zmene ZPS P2-0587 z modre na fialovou doslo k zasadnimu zhorseni moznosti parkovani pro rezidenty. Pri nocnim a vikendovem parkovani zdarma (az do pondeli 08:00) pro vsechny je fialova ZPS plne obsazena a napriklad pri nedelnich navratech z vikendu, nebo navratu po 20:00 je zasadni problem zaparkovat. Vracime se takto do situace pred zavedeni ZPS.
  V uvedenem useku je zona smisena, prestoze v okoli prevazuji byty a parkovani rezidentu je zadouci a naopak v okoli parku, napriklad P2-0584, kde na zadne strane ulice nikdo nebydli je zona modra. Je k tomuto, dle meho nazoru nelogickemu rozdeleni zon, nejaky logicky duvod?
  Jak je mozne iniciovat prehodnoceni umisteni jednotlivych typu ZPS?
  Dale bych se rad zeptal na frekvenci a vysledky kontrol parkovani. Za nekolik mesicu jsem nezaregistroval zadnou kontrolu ani viditelne postihy neopravneneho parkovani.
  Predem dekuji za informace
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 8.2.2018 13:58)

   Dobrý den pane Vacku,

   rozvržení zón navrhl projekt ZPS, který zpracovala společnost M.O.Z. Consult, s. r. o., (stejná společnost zpracovala projekt ZPS pro Prahu 2 v roce 2007, kdy zde byly zóny zaváděny). Vstupními daty byly statistiky obsazenosti za období 2007–2016 a vlastní průzkumy zhotovitele. U fialových zón se též přihlíželo k jejich rozmístění vůči parkovacímu automatu, který musí být instalován v dostupné vzdálenosti cca do 150 m a dokáže tak obsloužit i několik přilehlých parkovacích úseků se stejným cenovým tarifem.

   Druhá věc je nastavení provozní doby fialových zón. Základní provozní dobu navrhuje zřizovatel ZPS (hl. m. Praha) na Po–Pá od 08 do 20 hod. Městské části mohou v závislosti na potřebách jednotlivých lokalit požádat o změnu této základní provozní doby. Praha 2 toto udělala v oblasti přilehlé k Praze 10, kde od prosince 2017 platí doba Po–Pá nepřetržitě. Vámi uvedený parkovací úsek je v této změně zahrnut rovněž.

   V letošním roce se předpokládá realizace změny provozní doby fialových zón na většině území Prahy 2. Rada MČ Praha 2 již v této věci přijala usnesení. Oddělení dopravy eviduje podněty obyvatel, ke kterým bude při budoucích změnách přihlížet. Dotaz na monitoring musí zodpovědět správce ZPS (Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s.), který jej zajišťuje. Dle našich informací od TSK se četnost i efektivita monitoringu každý měsíc zvyšuje. Je to i díky aktivitě MČ Praha 2, která opakovaně na nedostatečnou frekvenci monitoringu správce upozornila, prosadila kontroly ZPS ve večerních hodinách, doplňkovou kontrolu městskou policií nebo zachování odtahů, aby vozidla bez platného parkovacího oprávnění byla z komunikace ihned odstraněna a nezabírala tak místo rezidentům, kteří si parkování řádně platí.

    

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: náležitosti k vydání karty pro zahraniční automobil (Gémesi Olga 31.1.2018 16:01)
  Dobrý den,
  chtěla bych vědět, jaké dokumenty si přinést, abych mohla vyřídit parkovací kartu pro manželovo auto. Má maďarskou SPZ, v technickém průkazu je uveden provozovatel auta firma, kterou vlastní manžel. Já sama vlastním rezidentskou kartu. Četla jsem metodiku, ale nebyla jsem si jistá, jestli jsem dobře porozumněla. Je tedy možné přijít za manžela s jeho ID, kopií technického průkazu pro ověření SPZ a smlouvou, ze které je patrné, že on je oprávněn používat tento automobil? Děkuji. S pozdravem O. Gémesi
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 1.2.2018 9:14)

   Dobrý den,

   pokud budete parkovací oprávnění vyřizovat Vy, musíte mít od manžela plnou moc. Doložíte jeho ID, TP vozidla a smlouvu nebo prohlášení, že vozidlo je manželovi společností svěřeno do užívání. V tomto prohlášení musí být jednoznačně identifikována společnost jakožto provozovatel vozidla (lze přiložit ještě výpis z obchodního rejstříku) i osoba, která vozidlo užívá.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Parkování v Polské ulici (Lenka 22.1.2018 19:48)
  Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem ohledně parkování v Polské ulici.Jak je to prosím s parkováním pro návštěvníky od Po do Pá od 20 h večer do rána do 8 h. Někdo tvrdí, že tam přes noc smí parkovat pouze rezidenti - podle označení na značce parkování je však přes noc a o víkendu možnost parkování zdarma pro návštěvníky.Jedná se o fialovou zónu v úseku Blanická-Budečská.Děkuji za odpověď.S pozdravem L.Stehnová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 23.1.2018 7:42)

   Dobrý den,

   v období od pondělí do pátku mezi 20. a 8. hodinou je parkování pro návštěvníky zdarma, stejně tak víkendy. Rezident může ve fialové zóně parkovat kdykoli bez omezení.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Parkování (Jana Prchlíková 4.1.2018 11:11)
  Dobrý den, jsem obyvatelkou Prahy 2, konkrétně v ulici Na Rybníčku a máme parkovací kartu s možností parkování v modré zóně. Parkování v modré zóně, je však čím dál tím náročnější, jelikož nejsou volná místa a auta přibývá. Bohužel, přibývá stále více aut v ulici i bez označení parkovacím průkazem, takže těch, kteří sem vůbec nepatří. Od loňského roku se parkovné zvýšilo z 700kč na 1200kč....Jakou to má pro nás občany výhodu???
  Více míst není a od letošního roku ani auta nebudou nijak označena, zda mají parkovací právo stát na modré zóně.
  Mají jezdit auta, která monitorují SPZ zaparkovaných aut... Moje otázka zní:
  Jak často jezdí? Kolikrát za den projedou naší ulicí? Kolik aut za den v naší ulici je postihnuto? Lze tyto informace někde monitorovat?
  Obávám se, že najmutí externí firmy a zdražením, se možnosti parkování či spíše "nezapakování" nevyřeší...
  Děkuji za odpověď, s pozdravem Jana Prchlíková
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 4.1.2018 13:32)

   Dobrý den,

   parkovací karty se přestaly používat již 30. 9. 2017, od té doby je vozidla na čelním skle mít nemusí. Bohužel všechny Vaše dotazy musí zodpovědět hl. m. Praha, které je zřizovatelem a provozovatelem ZPS. Městská část údaji o tom, jak často projíždí vozidla monitoringu nebo kolik podezření na přestupek je zaznamenáno, nedisponuje. Zdražení parkovacího oprávnění nebo monitoring zajištěný dodavatelsky je též rozhodnutím hl. m. Prahy.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Poplatky za parkovani (Dagmar Mayerova 7.12.2017 13:48)
  Dobrý den,
  v ulici Wenzigova a Lublaňská jsou na 11.-14.12. zákazy zastavení. Jak bude kompenzován poplatek za parkování rezidentů, když tu není možné parkovat? Příjem z pronájmu filmu to jistě umožňuje.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 12.12.2017 10:42)

   Dobrý den,

   v ul. Lublaňská probíhá po etapách od 11. do 16. 12. 2017 čistění kanalizace. Další povolené zvláštní užívání komunikace je pro audiovizuální tvorbu v oblasti křižovatky ul. Lublaňská a Wenzigova dne 14. 12. 2017. Dojde v nezbytném rozsahu k záboru v modré zóně ul. Lublaňská, proto je náhradní parkování výhradně rezidentů stanoveno přechodně ve fialové zóně ul. Wenzigova.

   Městská část prostranství žadateli nepronajímá, neboť pozemky jsou v drtivé většině ve vlastnictví hl. m. Prahy. Městská část pouze vybírá místní poplatek za zvláštní užívání komunikace v souladu s obecně závaznou vyhláškou č. 5/2011 Sb. hl. m. Prahy.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Parkovani na Praze 2 (Petr 28.11.2017 21:15)
  Dobry den,k parkovani pro rezidenty mam nasledujici vyjadreni.Opravdu jste se timto novym systemem vratili o mnoho let zase zpet.Za rocni parkovani jste od lidi vybrali nehoraznych 1.200 kc..behem roku jste zmenili system a v podstate jste nas okradli o 400kc..tyto penize laskave lidem vratte.Myslite si,ze obcan je tak hloupy a nedoslo mu ,ze po instalaci automatu vybirate od lidi penize znovu tedy podruhe nebot rezidenti zaplatili a stejne misto plati prespolni podruhe.Dale jste rezidentum nechali minimum parkovacich mist..ostatni jsou zony smisene..tedy jste otevreli dvere lidem,kteri do Prahy dojizdeji za praci..neco si vyridit..parkuji zde ted i Slovaci..Nemci..Italove..atd.pred skolou..ulice Vaclavska je naopak modra zona..kde nikdo nebydli..nechapu..Tam kde bydli rezidenti je zona smisena..tedy pro lidi prespolni pres noc uplne zadarmo a rezident si toto plati??V noci je proto pro rezidenty tezke auto zaparkovat..misto neni..nekdy lide parkuji az 200-500 metru od domu!Parkovani je kriticke v okoli Karlova nam...ulice Trojanova..Gorazdova..Dittrichova..Vaclavska..Na Morani..Pod Slovany..atd.V kazdem dome..cca 5 pater tj.cca 15 bytu..=15 aut..jeden dum..v ulici jste nechali na modrou zonu pouze 30 mist..otazka zni...kolik je v ulici domu?kdo toto vymyslel snad pocitat umi..Chteli jste aby lidi pouzivali MHD jezdili na kole?tak co je tedy toto?Jeste zminim,ze jste na kazdy okraj ulice namalovali zlute cary na 2 auta..kde nejsou zadne skoly,skolky..prechod prehledny..ne tolik frekventovany..modrou caru..taktez zamalovali..tedy dalsi misto..minus dve auta.Timto Vas tedy vyzyvame..system rychle zmente zpet..lidem penize za rok 2016 vratte..parkovani do zmeny nechte zadarmo.Takove lidi na radnici nechceme..proti tomuto parkovacimu systemu budeme bojovat..toto Vam slibuji.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 29.11.2017 8:57)

   Dobrý den,

   zřizovatelem a provozovatelem ZPS je Magistrát hl. m. Prahy, proto Vaše připomínky ke zvýšení ceny či obecně k fungování systému není možné adresovat městské části Praha 2, nýbrž hlavnímu městu. Praha 2 měla pouze možnosti buď od 1. 10. 2017 žádný systém parkování nemít a vrátit se tak do doby před rokem 2007, anebo přijmout Vámi kritizovaný magistrátní systém.  

   Parkování ve smyslu obsazenosti a respektovanosti vyhodnotíme, jen co budeme mít k dispozici statistiku od správce ZPS, kterým je Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s., a následně bude možné provádět dílčí změny či úpravy. Již nyní připravujeme změnu základní provozní doby fialové zóny tak, aby návštěvníci platili za parkování i přes noc v období pondělí až pátek.

   Aby bylo možné výrazně omezit parkování návštěvníků v centru, musely by být hl. m. Prahou zřízeny dostatečné kapacity parkovišť P+R na okraji města, což se bohužel stále v odpovídající míře neděje a systém ZPS je mylně považován za opatření, co problematiku parkování vyřeší.

   Žluté čáry před přechody pro chodce jsou zcela v pořádku, neboť dle zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, § 27, odst. (1), písm. c) nesmí řidič zastavit a stát na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před ním.

    

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy