OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Poplatky za parkovani (Dagmar Mayerova 7.12.2017 13:48)
  Dobrý den,
  v ulici Wenzigova a Lublaňská jsou na 11.-14.12. zákazy zastavení. Jak bude kompenzován poplatek za parkování rezidentů, když tu není možné parkovat? Příjem z pronájmu filmu to jistě umožňuje.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 12.12.2017 10:42)

   Dobrý den,

   v ul. Lublaňská probíhá po etapách od 11. do 16. 12. 2017 čistění kanalizace. Další povolené zvláštní užívání komunikace je pro audiovizuální tvorbu v oblasti křižovatky ul. Lublaňská a Wenzigova dne 14. 12. 2017. Dojde v nezbytném rozsahu k záboru v modré zóně ul. Lublaňská, proto je náhradní parkování výhradně rezidentů stanoveno přechodně ve fialové zóně ul. Wenzigova.

   Městská část prostranství žadateli nepronajímá, neboť pozemky jsou v drtivé většině ve vlastnictví hl. m. Prahy. Městská část pouze vybírá místní poplatek za zvláštní užívání komunikace v souladu s obecně závaznou vyhláškou č. 5/2011 Sb. hl. m. Prahy.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Parkovani na Praze 2 (Petr 28.11.2017 21:15)
  Dobry den,k parkovani pro rezidenty mam nasledujici vyjadreni.Opravdu jste se timto novym systemem vratili o mnoho let zase zpet.Za rocni parkovani jste od lidi vybrali nehoraznych 1.200 kc..behem roku jste zmenili system a v podstate jste nas okradli o 400kc..tyto penize laskave lidem vratte.Myslite si,ze obcan je tak hloupy a nedoslo mu ,ze po instalaci automatu vybirate od lidi penize znovu tedy podruhe nebot rezidenti zaplatili a stejne misto plati prespolni podruhe.Dale jste rezidentum nechali minimum parkovacich mist..ostatni jsou zony smisene..tedy jste otevreli dvere lidem,kteri do Prahy dojizdeji za praci..neco si vyridit..parkuji zde ted i Slovaci..Nemci..Italove..atd.pred skolou..ulice Vaclavska je naopak modra zona..kde nikdo nebydli..nechapu..Tam kde bydli rezidenti je zona smisena..tedy pro lidi prespolni pres noc uplne zadarmo a rezident si toto plati??V noci je proto pro rezidenty tezke auto zaparkovat..misto neni..nekdy lide parkuji az 200-500 metru od domu!Parkovani je kriticke v okoli Karlova nam...ulice Trojanova..Gorazdova..Dittrichova..Vaclavska..Na Morani..Pod Slovany..atd.V kazdem dome..cca 5 pater tj.cca 15 bytu..=15 aut..jeden dum..v ulici jste nechali na modrou zonu pouze 30 mist..otazka zni...kolik je v ulici domu?kdo toto vymyslel snad pocitat umi..Chteli jste aby lidi pouzivali MHD jezdili na kole?tak co je tedy toto?Jeste zminim,ze jste na kazdy okraj ulice namalovali zlute cary na 2 auta..kde nejsou zadne skoly,skolky..prechod prehledny..ne tolik frekventovany..modrou caru..taktez zamalovali..tedy dalsi misto..minus dve auta.Timto Vas tedy vyzyvame..system rychle zmente zpet..lidem penize za rok 2016 vratte..parkovani do zmeny nechte zadarmo.Takove lidi na radnici nechceme..proti tomuto parkovacimu systemu budeme bojovat..toto Vam slibuji.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 29.11.2017 8:57)

   Dobrý den,

   zřizovatelem a provozovatelem ZPS je Magistrát hl. m. Prahy, proto Vaše připomínky ke zvýšení ceny či obecně k fungování systému není možné adresovat městské části Praha 2, nýbrž hlavnímu městu. Praha 2 měla pouze možnosti buď od 1. 10. 2017 žádný systém parkování nemít a vrátit se tak do doby před rokem 2007, anebo přijmout Vámi kritizovaný magistrátní systém.  

   Parkování ve smyslu obsazenosti a respektovanosti vyhodnotíme, jen co budeme mít k dispozici statistiku od správce ZPS, kterým je Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s., a následně bude možné provádět dílčí změny či úpravy. Již nyní připravujeme změnu základní provozní doby fialové zóny tak, aby návštěvníci platili za parkování i přes noc v období pondělí až pátek.

   Aby bylo možné výrazně omezit parkování návštěvníků v centru, musely by být hl. m. Prahou zřízeny dostatečné kapacity parkovišť P+R na okraji města, což se bohužel stále v odpovídající míře neděje a systém ZPS je mylně považován za opatření, co problematiku parkování vyřeší.

   Žluté čáry před přechody pro chodce jsou zcela v pořádku, neboť dle zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, § 27, odst. (1), písm. c) nesmí řidič zastavit a stát na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před ním.

    

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Turynský (David 20.11.2017 18:45)
  Dobrý den. Snažně Vás prosím za všechny rezidenty o co nejrychlejsi řešení naseho parkování. Není čas čekat na jakési statistiky. 1200 kc jsou penize, ktere platíme za to, abychom neměli jakoukoli výhodu. Je to nefér a ztráta času i paliva při hledání mista, dle mého zcela odpovídá odečtení ročního poplatku. Dekuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 27.11.2017 12:58)

   Dobrý den,

   městská část Praha 2 apeluje na hl. m. Prahu jakožto zřizovatele a provozovatele ZPS, aby kontrola parkování probíhala častěji a více ve večerních hodinách. Nadále díky vyhovění naší žádosti pokračují odtahy, aby vozidla parkující neoprávněně nezabírala parkovací stání řádně platícím rezidentům. V magistrátním procesu je už také požadavek RMČ Praha 2 na zpoplatnění parkování ve fialové zóně v období pondělí až pátek nepřetržitě.

   S pozdravem  

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Docasny zakaz stani (K.H.M. 11.11.2017 0:15)
  Chtela bych se zeptat, jak je to mozne, ze v Belehradske ulici (mezi zast. Pod Karlovem a Bruselskou) 9.11 ci 10.11 byly umistene docasne zakazy stani k datu 11.11.2017 (pry pro nataceni CT). Nemeli by podle zakona to umistit driv? Navic, i kdyz zakaz stani podle znaku by mel platit 11.11.2017 od 8:00, uz vecer 10.11 tato mista byla dokonce "rezervovana" paskou. A to v mistech pro rezidenty. Jak to, ze nataceni filmu je tak trochu nad zakon?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.11.2017 9:56)

   Dobrý den,

   na ul. Bělehradská vydává stanovení přechodné úpravy provozu odbor dopravních agend Magistrátu hl. m. Prahy, který je na této komunikaci příslušným silničním správním úřadem. Svůj dotaz tedy musíte směřovat tomuto odboru.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Parkovani mimo zony (Jan Novak 7.11.2017 10:53)
  Dobry den,
  chtel jsem se zeptat proc monitorovaci auta nekontroluji spz i ''lisacky'' zaparkovany vozum na zakazech stani a parkovani, chodnicich, v rozich krizovatek apod.
  Princip kontroly spz kamerou je preci naprosto stejny jako u aut ktera parkuji ve vyznacenych zonach.

  Dekuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.11.2017 11:08)

   Dobrý den,

   systém monitoringu je realizován výhradně v zónách placeného stání, na které je přesně nastaven. Ostatní přestupky z parkování mimo ZPS jsou v kompetenci Městské policie hl. m. Prahy.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: parkování v okolí Náměstí Míru (Barbara Rychterová 3.11.2017 23:45)
  Dobrý den, po zavedení nového systému parkování od 1.10.2017 s možností 3-hodinového parkovaní nerezidentů v modrých zónách se pro rezidenty stalo nalezení místa k zaparkování doslova černou můrou. Před zavedením se tady na modrých zónách vždy místo k parkování našlo. Teď jsme zcela bez šance. Někdy se nalezení místa k zaparkování protáhne až na 15 minut. Popojíždění a kroužení v okolních ulicích, je nejen nervy drásající, ale i velmi neekologické. Mám trvalé bydliště v Korunní ulici a také potřebuji v blízkém okolí zaparkovat. Tuto možnost už od 1.10.2017 nemám. Bude Městská část Praha 2 tuto nevyhovující situaci řešit?
  Předem děkuji za odpověď, Rychterová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 6.11.2017 16:43)

   Dobrý den,

   městská část Praha 2 problém bude řešit a to na základě statistiky, kterou obdržíme od Technické správy komunikací hl. m. Prahy, a. s., která je správcem systému ZPS a zajišťuje monitoring. Otázkou je, nakolik je parkování v modrých zónách respektováno, což znovu vyhodnotí statistika, a také se postupně začne navyšovat množství vyřešených přestupků. Velkou pomocí je v tomto ohledu městská policie, která doplňkově parkování kontroluje a může i odtahovat, což se v hojné míře děje. Nicméně nyní může nerezident v modré zóně zaparkovat nejvýše na tři hodiny, zatímco dříve se stírací parkovací kartou to šlo až na 10 hodin.

   Rozumím, že teď je situace komplikovanější, systém je nový a ještě se upravuje, aby vše fungovalo co nejlépe. Proto prosím o trpělivost, děláme ve spolupráci s hlavním městem Prahou vše pro to, aby se dalo na Praze 2 zaparkovat bez problémů. Navýší se počet monitorovacích vozidel a kontroly budou více probíhat večer a v noci.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: parkovací zóny (Petr Brautferger MUDr. 31.10.2017 10:36)
  Dobrý den.
  Sice už jsem k tomuto tématu něco napsal , ale nedá mi ještě něco doplnit. Po dotazu mi odpověděl p.Mgr. Ondřej Klička , že se vše děje pro naše pohodlí zaparkovat a smíšené zony umožní parkování pro nerezidenty , aniž by potom parkovali na místech s modrou čárou. Bylo mi sděleno , že vytíženost naší oblasti je 90 % a v okolí je mnoho institucí . Za prvé by mě zajímalo proč tedy při "imaginární" vytíženosti 90% jste na silnice namalovali (např. v Dittrichově ul.) 50 % nových zon. To mi součty nějak nesedí. A za druhé, které mnohé instituce se tu nacházejí. Mohou využít MHD , do které nás Praha nutí. Za druhé , proč logicky nezlevníte parkování pro rezidenty , když ostatní (ne místní) tady mohou parkovat zadarmo o víkendech a přes noc. Když už myslíte tak moc na naše pohodlí , jak neustále píšete , tak nám udělejte výhodu a dejte nám to zadarmo. Nakonec bych podotknul , že parkování, ač za peníze se už dotáhlo na dobu bez parkovacích zon , začínáme zase parkovat ve dvou řadách (viz. foto).Asi to nepadne na úrodnou půdu , ale i tak děkuji předem za vysvětlení.
  s pozdravem Petr Brautferger MUDr.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 31.10.2017 13:37)

   Dobrý den,

   nechci zde obhajovat hlavní město Prahu jakožto zřizovatele a provozovatele ZPS, ale je pravdou, že jako u každého nového systému je i zde třeba zpočátku vyladit určité nedostatky. Systém monitoringu se po 1. 10. 2017 ještě kalibruje a všechny úseky i dopravní značky se přesně zaměřují. Četnost se však neustále navyšuje a především se sbírají statistiky, které dostane MČ Praha 2 od TSK k dispozici. Ty ukážou, kde je vzhledem k obsazenosti a respektovanosti vhodné udělat úpravy. Dělaly se i v roce 2007, kdy ZPS na území Prahy 2 vznikly, respektovanost byla zpočátku kolem 75 % a postupně se zvýšila až na 91 %. Jednou z úprav, kterou již schválila Rada MČ Praha 2 a je už v procesu, je změna provozní doby fialové zóny i přes noční hodiny.

   Fialovou zónu bylo možné stanovit tam, kde obsazenost byla pod 90 %. Tam, kde byl návštěvnických míst nedostatek a docházelo zde k nerespektovanosti modrých zón, mohla tedy být stanovena zóna fialová. Ta má základní provozní dobu stanovenou provozovatelem Po-Pá 8-20 hod., městská část má však kompetenci tuto dobu změnit v závislosti na potřebách lokality. Oproti dřívější oranžové, čistě návštěvnické zóně, kam rezident v provozní době nemohl a kde bylo zpravidla parkování taktéž v noci a o víkendu volné, navíc může rezident ve fialové zóně parkovat bez omezení i přes den. Fialová zóna je potřebná i pro samotné rezidenty, když k nim přijede např. návštěva, řemeslník, stěhovací firma, sociální služby seniorům apod. Takovým případům by parkování max. 3 hodiny v modré zóně, kde lze navíc platit pouze přes internet a nikoli v automatu, nemuselo postačovat a v konečném důsledku se pak Praze 2 raději vyhnou. Už totiž nefungují stírací parkovací karty do modrých zón s platností až na 10 hodin. Zamezit dostupnosti těchto služeb pro vlastní obyvatele Praha 2 určitě nechce, na druhou stranu jsme nesouhlasili s tím, aby fialové zóny tvořily alespoň polovinu všech zón v parkovací oblasti, jak navrhuje hl. m. Praha. Snahou tedy je najít kompromis.

   Závěrem musím konstatovat, že ceníky ZPS navrhuje a schvaluje Rada HMP, nikoli městská část, takže cenová politika je v režii hlavního města Prahy a městská část např. parkování zdarma zajistit nemůže.  

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Noční nerespektování zón (Petr Bauer 31.10.2017 9:46)
  Prosím, prosím, prosím dvojko, začněte něco pro rezidenty dělat, když Praha i s TSK na nás kálí. Parkování se od října téměř vrátilo do situace před zavedením zón. Navrhuji udělat pár odpoledně-nočních akcí pod taktovkou dvojky, na to snad právo máte, kdy by odtahovky spolu s MP2 která nyní má jediná možnost prověřit oprávnění parkovat, začali dvojku čistit.
  Je zřejmé, že bez hrozby odtahu se nepodaří pořádek prosadit. Je až s podivem, že tak drahá technologie, jako jsou skenovací auta, jezdí jen ve dne, proč nejezdí ve trojsměnném provozu? A proč dražší a sofistikovanější technologie zdaleka nedokáže to, co předchozí levnější systém?! Platíme víc, a je to podobné s dobou kdy zóny nebyly ale aspoň to bylo zadarmo.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 31.10.2017 10:08)

   Dobrý den,

   mimo automatizovaný monitoring může oprávněnost parkování skutečně kontrolovat i městská policie, což od počátku dělá. Díky tomu, že hl. m. Praha vyhověla žádosti městské části Praha 2, se také v naší MČ nadále odtahuje. Základní provozní doba fialových zón od 8 do 20 hodin v některých lokalitách nepostačuje a způsobuje to rezidentům problémy, proto Rada MČ Praha 2 schválila usnesení o rozšíření této provozní doby i v nočních hodinách. Nyní se vše musí ještě řádně zprocesovat, nicméně řešení situace Praha 2 neodkládá, naopak. TSK byla dále požádána o monitoring také v nočních hodinách a bylo nám přislíbeno, že to bude možné a že též přibydou další monitorovací vozidla v ulicích.

   Městská část přímo do správy ZPS zasahovat nemůže, neboť jejich zřizovatel je hlavní město Praha, které stejně tak řídí městskou policii. Praha 2 tedy může v uvedených záležitostech pouze požádat, což učinila. Jsme si vědomi, že systém může být efektivní pouze s dobře fungujícím monitoringem. Čekáme ještě na statistiky, které nám předá TSK a které ukáží, jak je to skutečně s obsazeností a respektovaností v ZPS.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Změna parkovacího režimu v Londýnské ulici (Pavel Polanský 26.10.2017 12:13)
  Dobrý den,
  v současné době dochází k rekonstrukci chodníků v ulici Londýnská, v části mezi ul. Anglickou a Jugoslávskou.

  Z mapy dostupné na webu ZPS je zřejmé, že po dokončení prací dojde ke změně parkovacího režimu z jednostraného příčného na oboustranný podélný, což sníží zásadním způsobem množství parkovacích míst, zejména v kombinaci s ostrůvky (pravděpodobně pro malé travnaté plochy), které jsou nyní zasazovány do vozovky.

  Co je důvodem změny zcela vyhovujícího a dobře fungujícího parkovacího režimu? Dosavadní systém příčného parkování nezasahoval na chodník a ponechával dostatečně širokou část vozovky pro průjezd. Po změně bude vozovka zúžena a parkovacích míst zásadně ubyde.

  Prosím tedy o informaci, jaký je důvod této změny a kdo je za rozhodnutí o této úpravě, nesmyslně omezující obyvatele ulice, zodpovědný.

  Děkuji.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 27.10.2017 11:30)

   Dobrý den, 

   v tomto úseku ul. Londýnská vznikne oboustranné podélné parkování, protože to eliminuje nežádoucí parkování vozidel na východním chodníku. To je zásadní požadavek, neboť chodníky budou nově opraveny, stejně tak budou nové v nich uložené inženýrské sítě. Proběhne také výměna veřejného osvětlení. Vozovka změnou režimu nebude zúžena, nadále zůstává 3,5 m šíře. Nový režim parkování též umožní výsadbu stromů do nového uličního stromořadí, které bude složené z hlohů jednosemenných (Crateagus leavigata). Tento druh byl zvolen z důvodů vysokých budov, úzké ulice a většímu zastínění, než je ve zbylé části Londýnské ulice. Stromy se zde vysazují na základě požadavků občanů. Úpravy tohoto úseku jsou provedeny na základě Generelu  zeleně a úprav parteru Londýnské ulice (2005) a Programu regenerace MPR a MPZ na území městské části Praha 2 z roku 2013.

   Celková podoba je pak výsledkem jednání mezi MČ Praha 2, TSK hl. m. Prahy, a. s., odborem památkové péče MHMP, Policie ČR a IPR hl. m. Prahy. Investorem akce je TSK hl. m. Prahy, a. s.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Změna smíšené zóny Vratislavova ulice (Jaroslava Slunská 22.10.2017 21:28)
  Dobrý den,
  ještě bych měla jeden dotaz. Bydlím ve spodní části Vratislavovy ulice. Dříve byla na jedné straně modrá rezidentní zóna a na druhé straně oranžová s parkovacím automatem. Nyní je smíšená fialová zóna na obou stranách ulice a každý večer a o víkendu celý den nejsme schopni zaparkovat nikde poblíž domu. Je možné někde požádat o úpravu rozsahu zóny? Například, aby jedna strana ulice zůstala v zóně modré a opačná ve fialové??? Děkuji.

     
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 23.10.2017 8:40)

   Dobrý den,

   v první řadě bude na základě usnesení Rady MČ Praha 2 upravena provozní doba fialové zóny od pondělí do pátku nepřetržitě. Poté může následovat případná změna zóny, kterou lze provést až po vyhodnocení statistiky, kterou obdržíme od provozovatele ZPS.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy