Zprávy z nemocnice : Dětské foniatrii kraluje Kašpárek

Dlouhá ošklivá zeď v Žitné ulici za sebou skrývá kromě jiných oddělení i dětskou foniatrii „naší dvojkové všeobecné“. Pokud sem budete mít někdy cestu – nahlédněte za její vchodové dveře do čekárny ambulance. Místa, kde lékaři pomáhají malým pacientům při poruchách hlasu, řeči a sluchu, jsou tu nezvykle optimistická, a i když dobře víme, že v nemocnici je těžké cítit se dobře, tady dítě na své bolístky přece jen trochu pozapomene.
Počínaje podlahou, přes půvabné obrázky na zdi až po strop je to tu „jako v divadle“. Z rámečků koukají Kolombína, Principál, Medvěd, Král i Čert, nade dveřmi shlíží dokonce i Káča v široké sukni, a v jedné stěně – považte – tam je skutečné divadlo. Za červenými „lítacími“ dveřmi je malý prostor, zvenku lemovaný bohatým baldachýnem, který vznikl vybouráním skříně ve zdi. Když do něj dítě vstoupí, může si hrát na cokoliv. Výtvarnice Jana Žemličková vybrala za ústřední postavu Kašpárka, který se tu objevuje v mnoha podobách – jako Principál namalovaný na portálu divadélka, jako maňásek, děti tu dokonce najdou i jeho kostým.
Úprava této části dětské foniatrie VFN co do peněz mírně přesáhla milion, ale Chantal Poullain - Polívková, jejíž Nadace Archa Chantal se do projektu spolu se sponzory pustila, má daleko větší plány. „Foniatrické onemocnění, to není jen bolest v krku,“ říká paní Poullain. „Zpravidla jde o mnohem hlubší problémy, které komplikují komunikaci dítěte s okolím, což se může projevit na jeho dalším vývoji. Proto chceme dětem pobyt tady zpříjemnit. Když už musí do nemocnice, ať kolem sebe mají alespoň svůj dětský svět.“
Ředitel VFN MUDr. Pavel Horák si spolupráci s Archou Chantal pochvaluje a souhlasně přikyvuje, když paní Poullain hovoří o dalších plánech. „Nejde jen o malované stěny,“ říká. „Tady jsme už upravili například i recepci a sociální zařízení. Teď budeme shánět peníze dál a pustíme se do vyšetřovny a lůžkové části kliniky. Ale úpravy – to nejsou jenom barvičky na zdech. To je i nová elektroinstalace a vše ostatní, co s modernizací souvisí. Počkejte – jednou bude celá foniatrická klinika úplně nádherná.“ Náklady plánovaných úprav podle paní Chantal mohou přesáhnout pět milionů.
   

Text a foto: daf

Zveřejněno: 04.11.2004 – support@publix.cz
Vytisknout