(str. 5) Den vzpomínání na oběti holocaustu: Jom ha-šoa 2007

Víte, jak se jmenovalo náměstí Míru za druhé světové války? Dovedete odhadnout, kolik obyvatel Prahy 2 bylo tehdy podle norimberských zákonů židovského původu?

Zajímá vás, kde bydleli a co se s nimi za II. světové války stalo?

Česká unie židovské mládeže, Institut Terezínské iniciativy a Nadační fond obětem holocaustu pořádají 15. dubna na Náměstí Míru od 13 do 17 hodin pietní akci Jom ha-šoa. Akce je určena široké veřejnosti: přijďte si alespoň na chvíli symbolicky připomenout oběti šoa a podílet se na čtení jejich jmen.

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“, je dnem, kdy se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů vzpomíná na památku šesti milionů zavražděných židovských obětí i na židovské hrdiny bojující proti nacistům. Tento vzpomínkový den připomíná zahájení povstání ve varšavském ghettu v roce 1943, podle pohyblivého židovského kalendáře 27. nisanu, který letos připadá na 15. dubna.

Připomínání holocaustu se v českých zemích dosud většinou odehrávalo mimo oči veřejnosti. Hlavní památníky se nacházejí buď na místě pronásledování (především Památník Terezín), nebo v objektech židovských obcí (památník v pražské Pinkasově synagoze), nikoli však v centrálních místech velkých měst. I proto je důležité, že se připomínka Jom ha-šoa koná letos již podruhé na náměstí Míru, na veřejném místě, které není – kromě osudů zdejších židovských obyvatel – přímo spojeno s holocaustem. Není určena pouze pozůstalým obětí nebo členům židovských obcí, ale všem, kterým není památka šoa lhostejná.

Marie Skálová,
Nadační fond obětem holocaustu