(str. 6) Osobnost Prahy 2: Jiří Payne má na Vinohradech kořeny

Vyrůstal v krásném tajuplném domě, kde podle vyprávění mělo strašit ve sklepním skladu na sochařskou hlínu, zvaném ‚Duchárna‘, dnes si tam můžete dát kafe. Dům v neorenesančním slohu si postavil jeho pradědeček Bohuslav Schnirch v roce 1875 v polích za městem, kdy ještě nikdo netušil, že za hradbami vyroste samostatné město. Schnirch se vrátil ze studií v Římě a nemohl najít vhodný sochařský atelier, tak si postavil celý dům. Právě se tehdy bouraly městské hradby.

Ačkoliv se jeho pravnuk, Jiří Payne, několikrát stěhoval, nikdy neopustil Královské Vinohrady. Na Vinohradech má kořeny; pradědeček Schnirch byl totiž také blízkým přítelem Miroslava Tyrše, který bydlel nedaleko v areálu Sokola. Vypráví se, že když se slavily sokolské ‚Šibřinky‘, Tyrš, který neměl rád rozruch, chodil spát ke Schnirchům, aby měl klid. Schnirch se zase chodil k Tyršům radit o uměleckých záměrech.

Ironií osudu se v osmdesátých letech Payne jako jaderný fyzik stal topičem právě v Sokolovně v Žitné. V kotelně býval odložený krásný dubový stůl a intarzovaná židle s nápisem ‚Sokol‘. Říkalo se, že to prý byl nábytek z Tyršovy pracovny. Takže Jiří Payne v topičských montérkách sedával u stolu, u kterého se o sto let dříve scházel jeho pradědeček s přítelem Tyršem. Protože kotelna sloužila v osmdesátých letech k různým schůzkám, bylo tam také odposlouchávací zařízení – to tam v dobách Tyrše určitě nebylo. V průběhu demonstrací v letech 1988 – 1989 sloužila kotelna jako kontaktní místo. Pradědeček Schnirch, zapálený vlastenec, by nikdy neuvěřil, že český národ jednou klesne na takovou úroveň. Něco takového by si za Habsburků v ‚žaláři národů‘ nikdo nedovedl ani představit!

Po roce 1989 Payne opustil kotelnu a vstoupil do parlamentní politiky. To zas jemu muselo připadat jako něco neuvěřitelného. V parlamentu se věnoval zahraniční a bezpečnostní politice. Odsloužil si ve Sněmovně symbolických dvanáct let od rušení Varšavského paktu ke vstupu do NATO.

Nějakou dobu po ukončení politických funkcí Parlamentu jej pozval prezident Václav Klaus, aby se stal jeho politickým poradcem. Payne s ním v roce 1991 spoluzakládal ODS, byl dokonce v přípravném výboru. V běžné politice měl Payne, jak známo, s tehdejším předsedou strany mnohé politické polemiky, ale základní politické vyznání měli vždycky společné.

Možná za to může částečně atmosféra Královských Vinohrad, která je oba formovala. Byli totiž téměř sousedé, bydleli oba v blízkosti Tylova náměstí. Jestli existuje spiritus loci, pak určitě nějaký sídlí v domech a uličkách kolem Tylova náměstí a možná je to nějaký duch liberalismu s úctou k tradicím.

Text: jub, foto: archiv J. Payna

Zveřejněno: 14.04.2007 – webadmin@praha2.cz