(str. 8) Divadlo na Vinohradech zahajuje oslavy „stovky“ třemi premiérami

V prvních třech měsících roku 2007 nabídne Divadlo na Vinohradech divákům tři nové inscenace. Na konci ledna jsme uvedli českou premiéru komedie amerického autora Joe DiPietra Famílie aneb Dědictví otců zachovej nám, pane. Autor přivádí na jeviště téma rodinných vztahů, ovšem tentokrát nejde o vztahy rodičů a dětí, ale o soužití prarodičů a vnuka – a to vše v „italském balení“!

Komedii režíroval Martin Stropnický a do jednotlivých rolí vybral skvělé herce: v rolích prarodičů se objevují Jiřina Jirásková, Jana Hlaváčová, Petr Kostka a Ilja Racek, vnuka hraje Michal Novotný.

23. února přibude na repertoár Divadla na Vinohradech další titul – klasická konverzační komedie Oscara Wildea Ideální manžel. Wilde patří k vůbec nejuznávanějším a nejoblíbenějším autorům komedií v celé divadelní historii a jeho mistrovství dokazuje i fakt, že ačkoli je tato hra stará sto let, stále diváky baví a přitahuje, její humor je živý a zábavný i pro člověka naší doby.

Komedii Ideální manžel režíruje Jana Kališová, hrají Jiří Dvořák, Jan Šťastný, Zlata Adamovská, Simona Postlerová, Jiří Plachý, Andrea Elsnerová, Hana Maciuchová, Jana Malá, Petra Hobzová a Jaroslav Kepka.

Na konci března uvedeme premiéru hry Bláznivá ze Chaillot od velkého francouzského autora Jana Giradouxe. Režisér Karel Kříž obsadil do titulní role Danielu Kolářovou.

Rok 2007 je rokem stého výročí založení Divadla na Vinohradech – bylo slavnostně otevřeno na konci listopadu 1907. V čele nového uměleckého ústavu tehdy stanul novinář a dramatik František Adolf Šubert. Od roku 1907 existovaly v Městském divadle na Královských Vinohradech současně dva soubory – činoherní soubor a soubor opery a operety. V roce 1919 zpěvohra z divadla odešla a Městské divadlo se stalo pouze divadlem činoherním, jakým původně mělo být. Vinohradská scéna si dokázala získat a udržet postavení jedné z nejvýznamnějších uměleckých institucí v zemi, vždy měla velmi kvalitní herecký soubor, pracovali tu nejvýznamnější režiséři a dramaturgové, hry pro toto divadlo psali významní čeští autoři. S Divadlem na Vinohradech se pojí jména nejproslulejších českých divadelníků. K tomuto významnému výročí připravujeme nejrůznější akce, speciální publikaci atd.

Text: Zuzana Paulusová

Zveřejněno: 14.04.2007 – webadmin@praha2.cz