(str. 8) Galerie ve vlaku startuje na Hlavním nádraží

Ve čtvrtek 5. dubna začíná na Hlavním nádraží putovní fotografická výstava Galerie ve vlaku. Pražanům a návštěvníkům hlavního města bude přístupná denně od 10:00 do 22:00 až do 22. dubna, kdy začíná její cesta po dalších patnácti českých městech.

Letos tento originální projekt nabídne díla filmaře, fotografa a básníka Wima Wenderse a jeho ženy, fotografky Donaty Wendersové. Ve třech vagonech, přestavěných na galerii, budou umístěny dvě samostatné výstavy.

První z nich, nazvaná The Million Dollar Hotel, otevře divákovi svět představ hudebníka Bona, snícího svůj sen o své Americe. Rosslyn Million Dollar Hotel, v němž měl ve zlatých dvacátých letech svou kancelář Charlie Chaplin a kde dnes nacházejí přístřeší mimo jiné i pacienti z psychiatrických klinik, byl ideálním místem pro setkání obou antihrdinů Tom Toma a Elois. „Hrad vzdoru pro ztracence“ je společným snem zpěváka U2 Bona, autora Nicholase Kleina a režiséra Wima Wenderse. Výstava nechá ve svých čtyřech etapách film proběhnout znovu. Barvou překypující zvětšeniny Wima Wenderse doprovázejí texty Bona a celek doplňují černobílé fotografie Donaty Wendersové, ilustrující práci na filmu s hlavními představiteli Millou Jovovich a Jeremym Daviesem.

Pro druhou část výstavy zapůjčili Wim Wenders a jeho žena Donata nejkrásnější fotografie, které vznikly během natáčení dokumentárního filmu Buena Vista Social Club. Spolu se záběry z filmu zachycuje expozice ducha a atmosféru Kuby: hudbu, barvy, lidi a historii. Fotografie jsou doprovázeny povídkami a texty nejoblíbenějších písniček z filmu Buena Vista Social Club, ale také texty Ry a Joaquima Coodera i samotného Wima Wenderse. Hudba k filmu Buena Vista Social Club získala v roce 1999 cenu Grammy a film byl v roce 2000 nominován na Oscara v kategorii „nejlepší zahraniční film“.

Obě výstavy doprovází projekt Každý z nás je umělec – Evropská rodina.

Více na www.leicagallery.cz.

-bmr-