(str. 8) Grébovka opět ve znamení hudby

Po zimní přestávce se do Gröbeho vily v Havlíčkových sadech opět vracejí pravidelné podvečerní koncerty. První z nich se koná 19. dubna v 19:00 a vystoupí na něm věhlasný český violoncellista Jiří Hošek s dcerou Dominikou Hoškovou. Violoncellový dvojkoncert má na programu skladby Josepha Haydna, Antonína Krafta, Jacquesa Offenbacha a Davida Poppera.

Docent Hudební fakulty AMU v Praze a sólista Českého rozhlasu violoncellista Jiří Hošek je pokládán za jednu z nejvýraznějších postav interpretačního umění současnosti. Získal mnohá ocenění na mezinárodních i v domácích interpretačních soutěžích – je laureátem mezinárodní soutěže Pražského jara atd. Pravidelně koncertuje doma i v řadě evropských zemí, nahrává pro rozhlas i na trvalé nosiče zvuku. Za propagaci Žižkova vyjádřenou zejména hudebním festivalem Nekonvenční žižkovský podzim, který založil a organizuje od roku 1997, byl zapsán v prosinci roku 1999 do Knihy cti městské části Praha 3 a následně vyhlášen „osobností Žižkova roku 2000“. Jako jediný violoncellista reprezentoval českou violoncellovou školu na Pražském jaru 2002.

Dominika Hošková začala hrát na violoncello ve čtyřech letech pod vedením svého otce. Studovala na Pražské konzervatoři a od roku 2003 studuje na HAMU v Praze ve třídě doc. Jiřího Hoška. Úspěšně se účastnila řady violoncellových soutěží. Na základě anonymní nahrávky se probojovala mezi kandidáty mezinárodní violoncellové soutěže Pražského jara 2000, a byla tak nejmladší českou účastnicí. Stala se absolutním vítězem soutěžního konkurzu o „stipendium Yamaha“ 2004. Jako jediná pražská violoncellistka se účastnila Mezinárodní violoncellové soutěže Davida Poppera v Budapešti. A v loňském roce byla nominována na Prémiovou listinu Českého hudebního fondu pro nejlepší mladé interprety. Své studium završila v roce 2007 stáží na pařížské konzervatoři.

Text: len, foto: archiv JH

Pozn. redakce: Vstupenky na koncerty si lze bezplatně vyzvednout v informační kanceláři Úřadu městské části Praha 2, nám. Míru 20 v návštěvních hodinách (pondělí a středa 8:00 – 17:30, úterý a čtvrtek 7:30 – 16:00, pátek 7:30 – 13:30).

Zveřejněno: 16.04.2007 – webadmin@praha2.cz