(str. 8) INFORMACE Z POSLEDNÍ STRÁNKY

Novoměstská radnice

Výstava: Ještě do 11. února se budou moci zájemci podívat na soutěžní fotografie pacientů Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol, které vznikly v rámci motivačního projektu pro vážně nemocné děti a mladé lidi Světlo mého života. Výstavu pořádá Klub Interaktivního domu, o. p. s. Výstava je otevřena denně od 10:00 do 18:00 kromě pondělí.

 

NKP Vyšehrad

Historický areál NKP Vyšehrad je bezbariérový. · Galerie Vyšehrad (Nad Libušinou lázní – vstup není bezbariérový): Během ledna a února je galerie uzavřena. Od 1. března začíná sezona výstavou Karla Malečka Rokům navzdory – Obrazy (do 25. března). · Stálé expozice: Pevnost Vyšehrad v dějinách pražského opevnění; vstup do kasemat a podzemního sálu Gorlice, kde je umístěno šest originálních barokních soch z Karlova mostu. Nová stálá expozice Historické podoby Vyšehradu ve zrekonstruovaném kasematovém prostoru (bezbariérový přístup od Starého purkrabství). · KOMORNÍ SÁL STARÉHO PURKRABSTVÍ (pohádková nedělní odpoledne od 15:00): Původní pohádka A. Goldflama O klukovi, který neuměl zlobit, hraje LOKVAR (18. února). Dramatická podívaná na motivy literárních děl K. J. Erbena Zlatý kolovrat, hraje Ateliér Abrakadabra (25. února). O červené Karkulce, hraje Malé divadélko Praha (4. března). Večerní pořady začínají v březnu. · VYŠEHRADSKÝ HŘBITOV SE SLAVÍNEM: otevřeno denně 8:00 – 17:00. ·  Internet: www.praha-vysehrad.cz.

 

Muzeum Policie ČR

·  Dětské odpolední pořady (od 14:00): Předprázdninové odpoledne pro děti (7. února). Kdo to ví, odpoví (14. února). Únorová pohádka (21. února). ORIGAMI – papírové skládačky (28. února). ·  Výstavy: Krajky – studentské práce prezentuje Střední umělecká škola textilních řemesel (7. února – 4. března). Cesta za svobodou – Trabantem přes Prahu na západ, r. 1989 (9. února – 11. března). Legionáři – četníci, policisté... (do 29. dubna). Půlstoletí o zločinech – výstava věnovaná nejvýznamnějším kriminalistickým případům uplynulých padesáti let (do 1. července). Prostituce staré Prahy (stálá výstava). Expozice je otevřena denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00, tel.: 974 824 862. ·  Filmové čtvrtky: krimikomedie J. Chlumského Prachy dělaj člověka, která byla inspirována dvěma největšími českými loupežemi uplynulých let (8. února). ·
 Internet: www.mvcr.cz/ministerstvo/muzeum.html.

tajenka: Šaldův zápisník

V letošním roce si připomínáme dvojí výročí literárního kritika a spisovatele konce 19. a začátku 20. století. Narodil se 22. února 1867 v Liberci a zemřel 4. dubna 1937 v Praze. Více než pět desítek let ovlivňoval český kulturní život. Jeho činnost byla zaměřena především na literární vědu a kritiku, ale psal také romány, básně a dramata. Publikoval v časopisech Kmen, Národní kultura, Kritika a Tvorba. Roku 1928 založil časopis (viz tajenka), ve kterém publikoval své literárně-kritické práce. V letech 1921 – 1934 žil a pracoval v ulici U Kanálky 1359, kde je umístěna bronzová pamětní deska k jeho poctě. Tajenku posílejte na poštovní adresu: ÚMČ Praha 2, redakce novin, nám. Míru 20, 120 39 Praha 2 nebo e-mailem: noviny@p2.mepnet.cz, nejpozději do 21. února. Správné znění tajenky z minulého čísla: Božena Němcová. Vylosovanému výherci, paní E. Veselé z Vodňan, zasíláme dárek.

 

Fotosoutěž

Vážení čtenáři,

zástupce drobné architektury v Praze 2, který byl předmětem fotosoutěže z minulého čísla, stojí na konci vinohradské ulice U Zvonařky. Jak nám napsala čtenářka M. Komůrková: „Pavilonek spolu s nádherně upraveným okolím působí uklidňujícím dojmem a velmi pohádkově. Avšak při pohledu do dáli vidíme úplně jiný svět. Pankrác se svými výškovými budovami, most přes nuselské údolí... Zde máme možnost porovnat dva různé kontrasty. Krásu staré a nové architektury.“

Čtenářka M. Hozáková píše o historii tohoto místa: „Dřív zde měla místo skládka koksu. Dolů se šlo altánkem do několika suterénních bytů a prádelny. Objekt byl u firmy Chmela, továrna na veškeré uzeninové výrobky. V přízemí byl krám s masem.“

Dárek za správnou odpověď zasíláme J. Podhorské. z Lumírovy ul., H. Johanisové ze Stoupající ul. v Praze 9 a M. Hozákové z ul. J. Masaryka.

Nová soutěžní otázka je zaměřena na celkem samozřejmou věc, o které snad ani nepřemýšlíme. Dnes je pro nás nepředstavitelné, že by pražské domy nebyly u vchodu řádně označeny červenou tabulkou s bílým číslem popisným a modrou tabulkou s bílým číslem orientačním. Tato označení dříve nahrazovala domovní znamení, která se v Praze začala používat již koncem 14. století. Znamení provedené zpočátku z různých materiálů, později spíše z kamene, mělo určitý vztah k místu nebo k osobě majitele. Mnohdy upozorňovalo i na řemeslo, které bylo v domě provozováno. Zajímavé je, že jako domovní znamení se někdy používala i cizokrajná zvířata, která běžný Pražan nikdy živá neviděl (například slon nebo tygr).

S číslováním domů se v hlavním městě Českého království příliš nepospíchalo. A mělo to svůj důvod: Pražané totiž věděli, že přesná evidence umožní císařským úřadům lepší výběr daní. Číslování domů bylo uzákoněno v době vlády Marie Terezie v únoru 1770; kostely, kaple a neobývané věže se od doby císařovny nečíslují. První vlna přečíslování proběhla až v letech 1805 – 1815. V roce 1868 rozhodl pražský magistrát, že domy v každé ulici dostanou ještě k popisným číslům také tabulky s orientačními čísly.

Domovní znamení se však jako kulturní památka zachovala na mnohých pražských domech dodnes. Nejvíce jich je pochopitelně na Malé Straně a na Starém Městě pražském (např. anděl, beránek, čáp, hvězda, lilie, medvěd, mořská panna, páv, růže, slunce, žába). Pozorný chodec jich několik může spatřit i v naší městské části – jedno takové znamení má tvar melounu. Únorová soutěžní otázka tedy zní: Víte, ve které ulici v Praze 2 je umístěno domovní znamení z domu U Zlatého melounu? Otázka je to dost těžká, a proto jako malou nápovědu uvádíme, že původní zlatý meloun je dnes působením času spíše zelený.

Odpověď zasílejte poštou na adresu ÚMČ Praha 2, redakce novin, nám. Míru 20, 120 39 Praha 2 nebo e-mailem na: noviny@p2.mepnet.cz, nejpozději do 21. února.

Text: Eva Hrubešová/van, foto: hru

 

Kino MAT v únoru

Kino MAT na Karlově nám. 19 (vchod z ulice Odborů) bude promítat např. německé drama Životy těch druhých, hořkou komedii ČR Obsluhoval jsem anglického krále, španělskou komedii Volver, smutnou komedii ČR Grandhotel, maďarský akční thriller Revizoři a v rámci Projektu 100 – 2007 např. filmy Mechanický pomeranč, Cesta domů, Taxidermia, Cleo od pěti do sedmi, Na sever Severozápadní linkou. Pro dětské diváky jsou mj. připravena pásma pohádek Krtek a weekend a Perníková chaloupka, kreslené filmy Mach a Šebestová k tabuli a Dobrodružství Robinsoa Crusoe nebo např. Pohádka o staré tramvaji.

red

 

Fejeton

Čisté ruce

Někdy na podzim jsem potkala zajímavou starou dámu. Opravdu dámu – klobouček, šálka barevně sladěná s kabátkem, nenápadné ale nápadité nalíčení a hlavně rukavičky. Myslela jsem si, že jen stylově dotvářejí její obraz, ale byl to omyl. Neodložila je, ani když se podepisovala. Zřejmě to pro ni byl dost obtížný úkon, bylo patrné, že už nemá ten pravý cit v prstech. Podívala se na mě přes brýle a povídá: „Asi se divíte, proč jsem si je nesundala. Nosím je venku pořád, jedno, jaké je roční období. Svět je tak špinavý...“

Pravda, svět skutečně není sterilní laboratoř. Zaneřádili jsme ho důkladně. A to se chceme do roku 2020 dostat i na Měsíc. Asi je naše matička Země na ty haldy odpadků už malá. Musíme vyvézt naši „civilizaci“ o kus dál. Zprvu to jistě bude vědecký experiment, lidstvo bude zírat v němém úžasu nad možnostmi, které nám vědci předestřou. Ale protože nic není zadarmo, budou potřeba sponzoři. Ale žádný strach, je možné, že už dnes existuje seznam „celebrit“, které se na Měsíc chystají. Titulky novin budou hlásat, jak prožívala ta či ona „star“ let, jaké krásné a podnětné myšlenky ji napadaly při pohledu na matičku Zemi, jaký úžasný duchovní přínos pro její další působení jí návštěva přinesla. Až budou všechny vznešené myšlenky proneseny, stane se náš souputník možná místem abiturientských srazů a maturitních mejdanů. A nakonec třeba obrovským skladištěm plastových lahví. A co takhle odpad z jaderných elektráren? To by bylo něco pro básníky a věčné snílky! Luna by jim tak zářila dvojnásob.

Ale vraťme se na zem, k rukavičkám, které jsou hezkým doplňkem a v zimě i nutností. O potřebnosti pracovních a chirurgických rukavic také není pochyb. Ale žádné rukavice nás před špínou, špinavostí a černým svědomím neochrání.

V jistých případech nepomůže ani mýdlo a voda. Je notoricky známo, že někdy pouhé, byť důkladné a třeba i obřadné umytí rukou opravdu nestačí. Takový Pilát Ponský s tím měl určitě hodně trpkou zkušenost.

Dotýkat se špíny světa holýma rukama dokážou, podle úsloví čistému vše čisté, jen opravdu čisté duše. A s těmi by se mělo zacházet v rukavičkách. Ale tak nějak cítím, že se blíží čas, kdy nám ty naše pomyslné rukavice vmetou do tváře…

Eva Vlachová

 

Svátek svatého Valentina

V basilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě se 14. února od 16:00 koná mše k uctění památky mučedníka sv. Valentina. V tento den zde také od 13:00 do 16:00 bude vystaven relikviář se světcovými ostatky. Vyšehradská kapitula založila tradici Valentinské pouti v roce 2003.

Ostatky tohoto biskupa ze 3. století přechovává jako vzácnou relikvii. Našly se v jednom ze čtyř barokních relikviářů, objevených při prohlídce starého depozitáře kapituly v roce 2002. Patrně pocházejí z původní barokní výzdoby kostela a byly odstraněny při regotizaci chrámu na přelomu 19. a 20. století. Při restaurování se prý zjistilo, že jeden z relikviářů obsahuje lopatku sv. Valentina.

Podle křesťanské legendy biskup Valentin přes císařský zákaz zásnub a svateb na území Říma pomáhal mladým dvojicím v uzavírání manželství a vyzýval mladé muže, aby nechodili do války. Vysloužil si tím mučednickou smrt, kterou si připomínáme právě 14. února.

Text a foto: len

 

Malé Vinohradské divadlo na nové scéně

Soubor mladých herců Malého Vinohradského divadla nazkoušel pod vedením zkušeného režiséra Jiřího Bábka novou inscenaci – Hysterikon. Tato hra současné německé autorky Ingrid Lausund bude v podání Malého Vinohradského divadla českou premiérou – koná se v únoru ve vinohradském klubu Bordo.

Hysterikon je kapitalistickým kabaretetem plným jogurtů, snů, vonných tyčinek, představ, špenátu a vzpomínek, ve kterém se za pomoci komprese, přesouvání, zmenšování a kreativní deformace podíváte na svá tajná konta. Hra je sledem tragikomických dramatických „čísel“, kde se na malé ploše odehrává za pomoci každodenních reálií v supermarketu našich životů vždy totéž: spor srdce a těla, zápas o smysl a naplnění vlastního života. Vtip, ironie, cynismus, zbabělost, zoufalství... to a mnoho jiného lze vidět a snad i prožít v Hysterikonu. Vše chutné, málo kalorické, lehce stravitelné.

Malé Vinohradské divadlo se skládá z osmi absolventů Vyšší odborné školy herecké a sídlí již čtvrtým rokem v Záhřebské ulici. V Praze 2 je můžete vídat jako moderátory Vinohradského vinobraní či Svátku hudby na nám. Míru. Na Novoměstské radnici nedávno vystoupili s představením Masopustní šelmovský kousek. V divadle Minor Malé vinohradské divadlo uvádí autorské představení v režii Davida Drábka Děvčátko s mozkem. V poetickém prostředí vyhlídky Jindřišské věže pravidelně vystupuje s inscenacemi Kapesní povídky (K.Čapek) a S vyloučením veřejnosti (J. P. Sartre).

Nyní soubor můžete vidět také v klubu Bordo na Vinohradské třídě 40 v prostorách bývalého Radiopaláce – premiéru hry Hysterikon zde uvádí 12. února. Na tomto místě se vystřídalo již několik hudebních klubů, však až stávající majitel se rozhodl do prostoru uvést také divadlo. Od podzimu zde pravidelně každé pondělí ve 20:00 dostávají příležitost především mladé soubory bez stálého divadelního zázemí.

Podrobnosti: www.male-vinohradske.com nebo www.bordo.cz.

 

Malé Vinohradské divadlo v únoru:

9. 2. pá 19:30    Děvčátko s mozkem

    Divadlo Minor, Vodičkova 6

12. 2. po 20:00    Hysterikon – premiéra

        Klub Bordo, Vinohradská 40

15. 2. čt 19:00    Kapesní povídky – K. Čapek

    Jindřišská věž – vyhlídka

20. 2. út 19:00    S vyloučením veřejnosti – J. P. Sartre

    Jindřišská věž – vyhlídka

 

Krátce z kultury: do rastru

·    Klub Rybanaruby (Mánesova 87) mj. uvádí 15. února folk-jazzový koncert Šantré a Přelet M.S.; 19. února world music koncert hudebního souboru The Central Asian Prague Ensemble, tvořeného v Praze žijícími cizinci ze Střední Asie; 20. února „veselé písně o ošklivém světě“ – koncert kapely Inženýr Vladimír, začátky představení ve 20:00. Podrobnosti: www.rybanaruby.net.

  • Mateřské centrum v Korunní 60 zve ve středu 28. února v 10:00 na představení Žabák Valentýn divadla Buchty a loutky; představení je součástí projektu, který probíhá za podpory městské části Praha 2.
  • Balbínova poetická hospůdka (Balbínova 6) připravila mj. na 12. února koncert Palečka & Janíka; na 17. února koncert Vl. Třešňáka; na 21. února Bubákův Strašidelný Elektrikband; na 26. února koncert Vladimíra Mišíka & Radima Hladíka; na 27. února bretaňskou hudbu BRAN; začátky představení ve 20:00. Podrobnosti na www.balbinka.cz.
  • Institut Cervantes (Na Rybníčku 6) připravil na únor poprvé výběr z přehlídky mezinárodního festivalu krátkých filmů La Boca del Lobo, který vznikl vloni v Madridu. Filmy s anglickými titulky budou promítány vždy ve čtvrtek (8., 15. a 22. února, 1. a 8. března) v 19:00 v kinosále institutu. Vstup je volný. Podrobnosti na http://praga.cervantes.es.

 

Výstava koček

O víkendu 17. a 18. února pořádají ZO ČSCH Praha 8 & FELIS KLUB PRAHA Mezinárodní výstavu koček v Praze. V Kongresovém centru Praha bude vystaveno 400 koček všech plemen (perské a exotické, polodlouhosrsté, krátkosrsté, siamské a orientální). Na výstavě bude široká nabídka krmiv a chovatelských potřeb za výhodné ceny a také prezentace opuštěných koček z OS Podbrdsko, kterým návštěvníci výstavy mohou poskytnout nový domov nebo alespoň malý příspěvek. Výstava bude pro veřejnost otevřena po oba dny od 10:00 do 17:00.

red

 

Zveřejněno: 14.04.2007 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout