1 2 3 4 5  další 
 • Online kultura 17/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, konečně jsme se dočkali a již tento týden se s některými z vás uvidíme na první „po–kovidní“ akci, kterou je komentovaná prohlídka venkovní výstavy Kněžna sv. Ludmila na náměstí Míru, uspořádaná k letošnímu Roku svaté Ludmily.
 • Zahájení a komentovaná prohlídka výstavy Kněžna sv. Ludmila na náměstí Míru


  Po dlouhých sedmi měsících kultury pouze online jsme se konečně sešli 3. června 2021 na první letošní akci klubu. Byla jí vernisáž výstavy Kněžna sv. Ludmila před kostelem na náměstí Míru, spojená s komentovanou prohlídkou. Zahájení výstavy, jež je jednou z letošních akcí Prahy 2 k výročí 1100 let od mučednické smrti sv. Ludmily, se ujali Jaroslav Šolc za naši městskou část, otec Jakub Berka za farnost při kostele sv. Ludmily a Miroslava Janičatová ze spolku Svatá Ludmila 1100 let, který výstavu vytvořil a zapůjčil.
 • Online kultura 16/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, místo herců v divadlech nám teď hraje počasí. Poslední měsíc předvedlo snad všechna čtyři roční období. Praha je však za jeho tónů krásná vždy, stejně jako řeka Vltava, jejíž hladinu se nikdy neomrzí sledovat. Na náplavce se teď řeka odráží i ve výklopných kulatých sklech revitalizovaných kobek, které na nás „koukají“ ze zdí nábřeží mezi Výtoní a Jiráskovým mostem.
 • Online kultura 15/2021


  Vážení a milí přátelé kultury! Znáte Uměleckou zahradu? Víte, kde byl kdysi „hotel Díra“? Konečně začíná být opravdu krásně, a tak pokud přemýšlíte, kam se vydat na vycházku, máme pro vás opět tip. Pojďte se tentokrát projít nuselskou částí Prahy 2. Po kom jsou pojmenované zdejší ulice, jaké jsou odpovědi na otázky v úvodu, a další zajímavosti se dozvíte v naší další online procházce, která by Vám mohla být patřičnou motivací blíže poznat tato místa „na vlastní nohy“.
 • Online kultura 14/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, také jste už zjistili, že se nemusíte procházet zrovna po Náplavce, v Riegrových sadech či Grébovce mezi davy lidí, neboť má Praha 2 spoustu krásných míst, kde téměř nikoho nepotkáte? Jako jsou třeba Albertovské schody, ty Velké vedou z ulice Ke Karlovu k Patologickému ústavu a je jich 115. Ty Malé mají 154 jednotlivých schodů a spojují ulici Studničkovu s Apolinářskou, uprostřed je malý amfiteátr se sezením, který skoro vybízí k malému pikniku či alespoň svačince, během které můžete hledět do dáli a dýchat vzduch provoněný okolními rozkvetlými stromy…
 • On-line kultura 13/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, nejdůležitější křesťanské svátky roku spojené s nadějí jsou tady, a proto se s nimi bude částečně pojit i naše nabídka kulturních tipů. Nejradši bychom Vám již nabídli zajímavé akce, ale ty jsou stále ve sféře očekávání. Také bychom sem mohli dát recept na nejlepší mazanec, beránka či velikonoční nádivku, ale nakonec jsme si řekli, že požádáme o zaručené „rodinné“ recepty vás.
 • Online kultura 12/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, už jste během svých procházek došli na Bastion a prohlédli si instalaci s názvem Lines (Čáry) od Jana Dostála? Výstava je tu sice už od léta, ale vlivem počasí „změnila barvu“. Železné pruty jsou nyní kompletně pokryté rzí, jako by se začaly sžívat s historickým okolím… mají na to čas až do října. Interpretace díla je na každém, ale stačí si dosadit třeba slova ´život´ nebo ´poslední rok´…
 • Online kultura 11/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, jelikož tento „týdeník“ vychází právě 19. března, dovolte, abychom nejprve všem Josefům, které máme mezi svými členy, popřáli všechno nejlepší k svátku! Níže si připomeneme také jednoho Josefa, který má v tomto měsíci i výročí narození, a po Královských Vinohradech se tehdy něco nachodil…
 • On-line kultura 10/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, měli jste možnost v uplynulém týdnu se podívat na nějaké zajímavé místo, nebo se dostat k poutavé knize, filmu či pořadu v rozhlase? Podělte se o to s námi, budeme moc rádi.
 • On-line kultura 9/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, tentokrát vás hned v úvodu vezmeme na procházku do Grébovky, která je zejména dopoledne krásnou oázou klidu. Na jejím počátku byl před 150 lety Moritz Gröbe, který vytvořil to, co musíme i po tolika letech obdivovat.
 • On-line kultura 8/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, nedávno se v tisku objevil velmi hezký text, který vyzdvihuje v době kovidové návrat chůze a zejména procházek po místech, kde žijeme. S absencí turistů a menším počtem lidí v ulicích se procházka mění poslední měsíce v cosi velmi intimního. Často teď pronikáme do nových, nepoznaných zákoutí našeho města a jsme překvapeni, že jsme si jich dosud nevšimli.
 • On-line kultura 7/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, při pohledu z okna by se chtělo říct – kde že loňské sněhy jsou. Bohužel, mizí pouze jen sníh… (nikoli vir). Zato přibývá sluníčka, příští týden má teplota vystoupat až k 16° C, a to je ideální příležitost nabrat trochu energie a důležitého vitamínu D. Až budete na vycházce třeba po nábřeží, zkuste si představit, jak to tu vypadalo na konci 19. století…
 • On-line kultura 6/2021


  Vážení a milí přátelé kultury,

  Praha je po letech opět bílá… po dlouhé době se při cestě městem boříme do sněhu, občas si ji urychlíme pěkným sklouznutím, i když se této kratochvíli snažíme předejít, do bot nám skáčou krystalky sněhu jako by to byla ledová štípnutí, co nás chtějí ujistit, že ta bílá krása kolem se nám nezdá, anebo že naopak máme pečlivě sledovat každý svůj krok.
 • On-line kultura 5/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, i když to vypadá, že svět kolem nás se zastavil, zatímco čas a Vltava plynou nerušeně dál, přece jen je někde stále otevřeno – v naší mysli, v její touze neustále objevovat, obdivovat, vzpomínat, dozvídat se nové věci, nebo si je alespoň připomenout… Snad Vám i my zase něco objevíme, či připomeneme.
 • On-line kultura 4/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, i když je venku poněkud pošmourno, poslední sníh nadělil spoustu radosti, a alespoň na chvíli jako by přikryl to, co se kolem nás už téměř rok děje. Tak se hned k němu přidáváme a posíláme další chmury zahánějící tipy na vycházky a zajímavosti z kultury.
 • On-line kultura 3/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, doufáme, že jste všichni v pořádku, zdraví a můžeme Vás pozvat na vycházky. Zatím tedy jen formou videí a tipů, ale snad pro Vás budou inspirací a dozvíte se i pár nových informací a zajímavostí.
 • On-line kultura 2/2021


  Vážení a milí přátelé, kultura si hledá všemožné cesty, jak se k nám v této „uzavřené“ době dostat. Například výtvarné umění… Chybí Vám návštěva galerií? Tak Vám tentokrát nabídneme několik tipů na výstavy. Hned prvním tipem může být procházka krásnou Prahou, která je vlastně galerií pod širým nebem.
 • ON-LINE KULTURA 1/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, začal nový rok 2021, avšak stále za přísných protiepidemických opatření. Přesto věříme, že jste měli Vánoce, jak mají být - spolu se svými nejbližšími, šťastné a veselé, s trochou toho svátečního rozjímání, a že do nového roku vstupujete s optimismem a nadějí.
 • On-line kultura v době karantény II (15. část) – poslední v roce 2020


  Vážení a milí přátelé kultury,
  opět se zavírá, co se před nedávnem otevřelo, kdo stačil alespoň ty dva prstíčky strčit do některé z otevřených galerií, na malou chvíli se ohřál. Ale naštěstí žijeme v Praze a kultura je všude kolem nás, byť za ní nemůžeme vždy dovnitř. Krásné ulice, domy, kostely, parky, sochy. Důležité proto je nezavírat se doma, ani se neuzavírat do sebe. Protože jen tak se mohou dít i zázraky, jako třeba andělé na chůdách… Potkali jste je také?
 • On-line kultura v době karantény II (14. část)


  ážení a milí přátelé kultury, byť to venku na Ladovskou zimu zatím nevypadá a místo scenérií ladovských nás čekají spíše ledovky, připomeňme si hned na začátku tohoto jedinečného malíře a spisovatele, který se příznačně v prosinci narodil i zemřel, a jehož život byl úzce spjat
  s Prahou 2.
 • On-line kultura v době karantény (13. část)


  Vážení a milí přátelé kultury, venku už opravdu přituhuje, napadl první sníh a přes všechna současná omezení je cítit, že se Vánoce nezadržitelně blíží.
 • On-line kultura v době karantény (12. část)


  Vážení a milí přátelé kultury, o tomto víkendu se rozsvítí vánoční strom před kostelem sv. Ludmily, v neděli je první advent. A protože se letos nekonají tradiční adventní trhy a nebude možné si dát ani nic pro zahřátí, pokusíme se Vám adventní čas zpříjemnit alespoň našimi tipy na on-line kulturu.
 • On-line kultura v době karantény (11. část)


  Vážení a milí přátelé kultury,
  ozýváme se vám tentokrát o trochu dříve, neboť bychom vás rádi upozornili na zajímavé pořady již o tomto víkendu.
 • On-line kultura v době karantény (10. část)


  Vážení a milí přátelé kultury,
  tento týden bychom vás rádi provedli několika zajímavými výročími.
  Uplynulo 140 let od narození architekta Josefa Chochola (13. listopadu), nejen filmem oslavíme 210. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy (16. listopadu), samozřejmě zmíníme události sametové revoluce (17. listopadu) a nabídneme i festival vážné hudby. Na závěr jsme pro vás připravili malý kvíz o věcné ceny. Zapojte se!
 • On-line kultura v době karantény (9. část)


  Vážení a milí přátelé kultury,
  venku už je teď opravdu podzimně. Pokud máte volné chvilky a chcete je strávit pěkně v teple a klidu, zatímco venku za okny opadá zbývající barevné listí, máme pro vás další tipy na kulturu online. A to jak na výstavy, hudbu, pořady v Českém rozhlase a televizi, tak na první ročník zajímavého online festivalu, na filmy do kina MAT, ale i na blížící se Den válečných veteránů. Závěrem uvádíme i tipy od našich členů.
 • On-line kultura v době karantény (8. část)


  Vážení a milí přátelé kultury,
  na jaře jsme vám v době pozastavené živé kultury a omezeného setkávání kvůli koronaviru zasílali tipy na kulturu na internetu celkem sedmkrát. Naposledy v květnu, kdy se začalo blýskat na lepší časy. Od léta do začátku října jsme se mohli potkávat, užít si koncerty, výstavy, komentované vycházky aj. Ale druhá vlna je zde. I s nouzovým stavem, uzavřenými kulturními zařízeními a zrušenými akcemi, které jsme pro klub připravovali.
 • Vinohradský hřbitov – druhá kunsthistorická vycházka


  Poté, co jsme se s klubem Dvojka pro přátele kultury prošli po Olšanských hřbitovech, jsme hned následující týden 12. října 2020 zavítali také na Vinohradský hřbitov. A opět s průvodkyní PhDr. Vlaďkou Holzapfelovou, která nám v úvodu přiblížila vznik hřbitova v roce 1885.
 • Olšanské hřbitovy – kunsthistorická vycházka


  Dne 6. 10. jsme s klubem Dvojka pro přátele kultury navštívili Olšanské hřbitovy. Sraz jsme měli v tento nelehký koronavirový čas symbolicky u kostela sv. Rocha, jenž byl vystavěn v roce 1682 jako poděkování za odvrácení morové epidemie. Tak snad nám sv. Roch pomůže i nyní.
 • Výstava Nejen Broučci architekta Zdeňka Podhůrského


  Poslední zářijový den jsme zavítali na Novoměstskou radnici na výstavu, jež byla připomenutím nedožitých stých narozenin jednoho z našich největších loutkářů, tvůrce legendárních loutek k večerníčkovým seriálům Broučci, Dobrodružství čokoládového panáčka či Neználka.