DIVADLO NA VINOHRADECH

S myšlenkou vybudovat v Praze druhé kamenné divadlo, které by konkurovalo Národnímu, se zabývali Vinohradští již od roku 1892, kdy v listopadu schválilo městské zastupitelstvo, aby vinohradská obec zažádala o koncesi na zřízení stálého českého divadla. divadlo_na_vinohradech.jpg

Základní kámen ke stavbě nového divadla byl položen 28. září 1905. Předcházela tomu řada soutěží, z nichž vyšel vítězně architekt Alois Čenský. Není bez zajímavosti, že jeho původní vítězný návrh z roku 1903 byl ještě v novorenesančním slohu, divadlo však bylo nakonec vybudováno již ve stylu secese.

24. listopadu 1907 zazněly z balkonů nového stánku Thálie fanfáry a Městské divadlo na Královských Vinohradech bylo slavnostním dopoledním představením předáno veřejnosti. Vnitřní úprava a technické zařízení tohoto divadla byly velmi moderní a velká pozornost byla věnována i umělecké sochařské a malířské výzdobě.

Na sochařskou výzdobu byla vypsána soutěž pouze pro vinohradské sochaře. Vítězem návrhů na monumentální alegorie Statečnosti a Pravdy, umístěné na pylonech hlavní fasády, se stal Milan Havlíček. Zajímavostí je, že tato sousoší (každé sedm metrů vysoké a celkem 36 tun vážící) jsou jedněmi z největších, která jsou na území České republiky umístěna na budově. Čtyři polopostavy (tzv. hermovky), alegorie Tragédie, Baletu, Opery a Komedie, na terase druhého patra, vytvořil Bohumil Kafka.

Prvním ředitelem divadla se stal František Adolf Šubert. V letech 1914–1920 přispěl k významu této scény Karel Hugo Hilar. Jako ředitel zde působil v letech 1921–1928 Jaroslav Kvapil S vinohradským divadlem byl úzce spjat i Karel Čapek.

Vedle světového repertoáru se na prknech vinohradského divadla vždy hrály i hry českých autorů. Angažmá zde našly umělecké osobnosti, které patří k vrcholným zjevům našeho divadelnictví. Vzpomeňme alespoň na Annu Sedláčkovou, Jaroslava Vojtu, Zdeňka Štěpánka, Františka Smolíka či Františka Kováříka. Z dalších generací herců uveďme Miloše Kopeckého, Vlastimila Brodského, Jaromíra Hanzlíka, Viktora Preisse, Jiřinu Jiráskovou, Jiřinu Bohdalovou, Ivu Janžurovou... Nelze vyjmenovat všechny, vždyť Divadlo na Vinohradech se zapisuje zlatým písmem do dějin našeho divadelnictví po celou dobu své existence a beze zbytku tak naplňuje představy svých zakladatelů.

Z knih: Pavel Augusta - Kniha o Praze 2; Praha - 2002
Milan Polák, Jitka Slavíková - Město Královské Vinohrady; Praha - 2009

http://www.dnv-praha.cz/

>>NAJÍT V INFOMAPĚ PRAHY 2


 

 

Zveřejněno: 03.10.2012 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout