OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány NEBUDOU. Taktéž NEBUDOU zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Novy chodnik (Tomas 29.9.2021 21:21)
  Dobry den,
  Bydlim v ulici Lublanska uz 35 let. Momentalne zde probihaji inzenyrske prace na chodniku a tak by me zajimalo jestli se po te pocita ze v useku od metra az k rumunske ulici bude polozen novy chodnik z dlazebnich kostek. V teto cast ulice je mnoho restauraci a barů a kdyz jde rano clovek do prace tak je vsude rozlity alkohol a nechci rikat co jeste. Je to velice vytizena ulice tak si myslim nez zase zalepovat chodniky by bylo hezci a lepsi polozit dlazbu. Dokonce jsem to pred nekolika lety cetl v novinach prahy 2 ze je to v planu ale zatim nic.
  Moc dekuji za odpoved
  Tomas
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 30.09.2021 9:08)

   Dobrý den,

   vlastníkem pozemní komunikace Lublaňská je hl. m. Praha, respektive rekonstrukce a větší opravy plánuje a provádí pověřený správce pozemních komunikací hl. městem Praha, a tím je Technická správa komunikací hl. m. Praha, a. s., (dále jen TSK).

   Dotazem na TSK nám bylo sděleno, že v současné době není plánovaná žádná investice do rekonstrukce ul. Lublaňská a ani větší oprava, jinými slovy Pražská plynárenská distribuce, a.s., která je investorem stavby, musí dát komunikaci do původního stavu tak, aby byl chodník schůdný a řádný.

   Úřad městské části, odbor dopravy a územního rozvoje, jako příslušný silniční správní úřad nemůže nařídit zhotoviteli stavby, aby po ukončení stavby provedl ještě rekonstrukci chodníku v plném rozsahu, v jeho kompetenci je pouze povolení, nebo nepovolení zvláštního užívání, pokud nejsou dodrženy zákonné podmínky pro povolení, a tím jsou především, předchozí souhlas vlastníka pozemní komunikace, resp. správce pozemní komunikace, předchozí koordinační souhlas správce pozemní komunikace, stavební povolení nebo ohlášení, a může-li zvláštní užívání ovlivnit bezpečnost nebo plynulost silničního provozu, tak také s předchozím souhlasem příslušného orgánu Policie České republiky

   Jinak s Vámi souhlasíme, že je škoda, že se těchto akcí nevyužije a neprovede se alespoň větší oprava, a to přesto, že TSK pro tyto stavby vydává koordinační souhlas a rovněž jejich vyjádření jde na evidenci majetku Magistrátu hl. m. Praha, ale ani zde správce nemůže stavebníkovi nařídit rekonstrukci nebo větší opravu chodníku, ale jak se zmiňujeme výše, stavebník musí dát pozemní komunikaci do původního stavu.

   Odbor dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: parkování (Michal Navrátil 28.9.2021 11:28)
  Dobrý den, včera byly masivně rozmístěny značky se zákazem zastavení v oblasti ulic Šafaříkova, Na Zvonařce a Záhřebská. Prosím o informaci do kdy bude tento zábor a kde máme pakovat, protože jde odhadem o zábor 50% parkovacích míst. Děkuji. M.Navrátil
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 29.09.2021 9:42)

   Dobrý den, pane Navrátile,

   na Vinohradech v tomto území probíhají Probíhají zde práce na pokládce inženýrských sítí (optický kabel). Práce jsou rohzděleny po etapách a zasahují ulice Lublaňská, Rumunská, Legerova, Tyršova, Bělehradská, Koubkova, Wenzigova, Šafaříkova, U Zvonařky, Londýnská, Záhřebská, Bruselská. Povolený zábor najdete zde (počínaje 13. září, práce by měly skončit 21. října).

   Parkovat lze na celém území Prahy 2 mimo vyhrazená místa dle příslušného parkovacího oprávnění. Parkovací kapacity v systému zón placeného stání provozovaného HMP MHMP nelze nahradit, jelikož v takto nastaveném systému neexistuje žádná odstavná plocha, kterou by šlo v takovém případě rezidentní kapacitu navýšit. Tec hnicky není možné na toto místo vložit více obrázků, níže najdete odkaz na zákresy v jednotlivých etapách ve formátu pdf.

   3


   Hezký den,

   Petr Tomíšek,
   webadmin
 • Otázka: Bezohledná jízda cyklistů po chodnících (Dan Richter 27.9.2021 12:33)
  Zajímalo by mě, jak starostka Černochová dbá na bezpečnost chodců na chodnících a jak řeší bezohlednou jízdu cyklistů po chodnících.

  Sdělte mi prosím, kolik pokut a v jaké celkové výši udělila městská policie v Praze 2 za jízdu cyklistů a jízdu na koloběžkách po chodnících za porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích v roce 2021.

   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 27.09.2021 13:49)

   Dobrý den,

   řízení provozu na pozemních komunikacích je ze zákona plně v dikci Policie ČR. Městská policie Praha pouze svým výkonem vypomáhá k zajištění veřejného pořádku a dopravy na území hl. m. Prahy a jsou ji zákonem svěřena některá oprávnění, co lze řešit blokově a co nikoliv. Městská část Praha 2 nemá žádný vliv ani na jednu z těchto složek, jelikož ani jednu z těchto složek nezřídila a tudíž neřídí. Městská část je k těmto složkám pouze k dispozici a v rámci vzájemné spolupráce a snaží se přispět ve svém obvodu  k ochraně obyvatel.

   Městská část Praha 2 neeviduje ani nemá oprávnění tyto statistiky přestupků cyklistů či koloběžek evidovat. Tuto informaci Vám zřejmě poskytne po písemném vyžádání Městská policie Praha popř. Policie ČR.

   S pozdravem příjemného dne

   L. Veselák
   Oddělení krizového řízení a bezpečnosti

 • Otázka: Parkování na zákazu zastavení před dětskou nemocnicí (Karel Holý 22.9.2021 13:47)
  Dobrý den, V ul. Ke Karlovu dochází každý den k situacím, kdy se proti sobě nemůžou vyhnout vozidla nebo sanitka zajíždějící do dětské nemocnice - a to proto že na zakázu zastavení před budovou Ke Karlovu 5 velmi bezohledně parkují řidiči. Dnes dopoledne jsem to hlásil na l. 156, odpoledne tam opět stojí auta - viz foto. Opravdu není radnice či MP schopna zajistit dodržování tohoto velmi důležitého zákazu přes cca. 3 stání? V první řadě důraznějším vodorovným značením (tak jako je před vjezdovou branou), za druhé odtahováním zde parkujících?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 22.09.2021 15:27)

   Dobrý den, pane Holý,

   Váš podnět předáme Městské policii Praha, ať do uvedené oblasti zaměří hlídkovou činnost, a následně jej předáme i Odboru dopravy, který se podívá na případné zlepšení dopravního značení.

   Se srdečným pozdravem

   L. Veselák

   Oddělení krizového řízení a bezpečnosti

 • Otázka: Uzavírka Lublaňská (Procházka 21.9.2021 10:05)
  Dobrý den
  bydlím v ulici Lublaňská,
  kde již řadu týdnů probíhají různé výkopové práce.Pro parkování jako rezidenta dosti náročné.Mám dotaz proč jsou značky zákazu zastavení v podstatě v celé ulici ale práce probíhají postupně . Proč zákaz není pouze v pracovní době?Po 16.00 se již v ulici nic neděje. Za 1200 ,- Kč dosti drahá "legrace".Proto se také ptám zda pro rezidenty v této oblasti nebude do dalšího placeného období sleva na platbu nebo o to přímo žádám....
  Děkuji za odpověď
  Procházka Tomáš
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 21.09.2021 10:46)

   Dobrý den,

   v Lublaňské ulici je povolen zábor v takové míře, aby co možná nejméně zatěžoval místní obyvatele. "Akce plyn" byla plánována v předstihu, neboť práce s ní spojené se dají dělat pouze v některých měsících. Tyto akce jsou povolovány na základě řádně podané žádosti o zábor se souhlasem vlastníka pozemní komunikace (hl. m. Praha, resp. Technické správy komunikací hl. m. Praha, a. s., která vlastníka zastupuje.). Dále pak vydá Technická správa komunikací koordinační a výkopové povolení a své stanovisko vydá  PČR.

   Jestliže žádost obsahuje všechny zákonné náležitosti, není žádný důvod zábor nepovolit. Co se týče toho, jak dělníci pracují, není v kompetenci Úřadu městské části to posuzovat. Ze zákona musíme umožnit vlastníkovi inženýrských sítí, aby se ke svému majetku dostal. Koordinace prací je plně v režii Technické správy komunikací a hl. m. Prahy, ÚMČ se jich neůčastní, není zván. Značky zákazu zastavení jsou v ulici umístěny tak, aby bylo možné míjení vozidel, tudíž jsou vyparkovány pouze výhybny, nikoliv celá ulice. Zákazy parkování omezené na pracovní dobu se z principu věci neprovádějí, jelikož plocha pozemku na kterém práce probíhají je řádně pronajata vlastníkem stavbě, a to každý započatý metr na celý den. Kdyy se zákazové značky udělaly časově omezené, tak by docházelo často k neoprávněnému parkování a nerespektování takového dopravního značení (takové jsou zkušenosti), a došlo by k narušení harmonogramu probíhajících prací, nehledě na to, že v době pronájmu takové plochy ručí za vše stavebník, tudíž i případné poškození přes noc zaparkovaného vozidla by  musel řešit stavebník.

   Ve věci systému zón placeného stání není městská část Praha 2 orgánem státní správy, který je provozovatelem. Provozovatelem systému ZPS je hlavní město Praha, Magistrát hl. m. Prahy. Městská část Praha 2 není příslušná ke změnám v tomto systému a ani není příslušná ke změně platby za období.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin

 • Otázka: Parkování KN32 / O7 (O7 16.9.2021 19:53)
  Dobrý večer,
  po 4 měsících jsem navštívil polikliniku na KN 32. Naproti ní jsou sice zřízena 4 (provizorní) veřejná invalidní stání, ale tato místa jsou z větší části stále zneužívána lidmi, kteří zde parkují, aniž by jejich vozidlo bylo označeno kartou O7. Byl jsem zde několik hodin a stále stejná situace. Ze 4 vozidel měl značku O7 sotva jeden. Jak se pak má invalida na polikliniku dostat? Mohli byste prosím apelovat na Městskou policii, aby to častěji kontrolovala? Rekonstrukce se vleče hlemýždím tempem, takže je potřeba přitvrdit alespoň v kontrolách. Děkuji.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 17.09.2021 9:59)

   Dobrý den,

   Váš podnět předáme MP hl. m. Prahy. Každopádně pokud jste přímým svědkem tohoto protiprávního jednání, oznamte tuto skutečnost okamžitě a bezplatně na l. 156 (Městská policie Praha). Operační důstojník vyšle nejbližší hlídku vyřešit tento problém. Přeci jen musíte uznat, že zde nelze ponechat policistu hlídat 4 místa parkování desítky hodin. K počtu strážníků na Praze 2 je to i nemožné, pokud se mají zajistit další úkoly ve veřejném pořádku.

   Děkuji Vám moc za případnou spolupráci.

   S pozdravem 

   Bc. Veselák Ladislav
   Oddělení krizového řízení a bezpečnosti

 • Otázka: čistění ulic (Stanislava Fišárková 15.9.2021 9:40)
  Dobrý den,
  mohli byste mi prosím napsat, kdy proběhne nejbližší čištění ulic Trojická, Pod Slovany a Vyšehradská.
  Děkuji a přeji hezký den, Stanislava Fišárková
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.09.2021 12:06)
   Dobrý den, paní Fišárková,

   vše o blokovém čištění ulic najdete zde; ulice, jež zmiňujete, se budopu čistit 2. listopadu. Předchází tomu dopravní značení. Co se týká Vyšehradské ulice, ta není zařazena Technickou správou komunikací hl. m. Prahy, a. s., do blokového čištění, takže ji v blokovém čištění nenajdete. Vyšehradská nečistí v režimu se zákazem zastavení (pokud jde o značky a parkování). Chodníky čistí Komwag, a. s., každý den (strojem). Vozovky uklízí TSk ve svém režimu 1 – 2 x týdně (bez odtahů).

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Parkování V pevnosti (Pavel Kudrna 13.9.2021 12:55)
  Dobrý den, v ulici V pevnosti, která je příjemně situovaná u Vyšehradu, se nachází smíšená fialová zóna, která figuruje i v aplikaci MPLA na placení parkování. Vše se tedy jeví v pořádku, nicméně mate nás před vjezdem do ulice cedule Pěší zóna a Dopravní obsluha. Jak to tedy je, může se v této ulici zaparkovat? Pokud ne, pak by mi ale nedávala smysl ona fialová zóna. Díky moc za upřesnění.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.09.2021 14:26)

   Dobrý den,

   jelikož se ul. V Pevnosti nachází v Národní kulturní památce Vyšehrad, dopravní značky byly instalovány na základě požadavku NKP Vyšehrad a po odsouhlasení PČR, takže vjet můžete, a protože se nacházíte v pěší zóně musíte parkovat pouze na místech k tomu určených, což je ta návštěvnická zóna (fialová).

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru
   dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: dotaz na vjezd na povolení MČPha 2 (Jan Hyreš 15.8.2021 7:05)
  Dobrý den snad jsem správně. Moje sestra Veronika Pudilová ma 20.8 2021 svatbu na Grébovce. Moje a tudíž i její maminka je po operaci kolene a před operací kyčle a potřebovali by jsme ji tam dovézt. Podle map by to šlo se souhlasem městské části Prahy 2. Pro úplnost dodám že se zde hodláme zdržet cca 5hodin .Maminku by jsme zavezli na místo a po akci zase odvezli samozřejmě že auto by jsme vždy vyvezli ven a zaporkovali na místě tomu určenému. Kam by jsme se měli dostavit popřípadě na koho se obrátit pro vyřízení povolení . Děkuji předem za odpověď Hyreš
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 17.08.2021 11:02)

   Vážený pane Hyreši,

   chápu Vaši komplikovanou situaci a mamince přeji hodně zdraví, bohužel z důvodu pořádání svateb povolení k vjezdu do parku Havlíčkovy sady neposkytujeme. Na tuto skutečnost byla paní Pudilová upozorněna již při sjednávání svatebního obřadu a vše je uvedeno i na webových stránkách městské části v rámci oddělení matrik:

   „Upozorňujeme snoubence, že parkování v Havlíčkových sadech není zajištěno, a že do areálu Havlíčkových sadů je zakázán vjezd všech vozidel, výjimky z tohoto zákazu se pro svatební obřady neudělují. Žádáme snoubence, aby respektovali přírodní charakter místa, které si k uzavření manželství právě z tohoto důvodu vybrali, a aby o uvedených okolnostech předem informovali také ostatní účastníky svého svatebního obřadu.“

   Pro imobilní účastníky svatebního obřadu lze využit invalidní vozíček, který je k dispozici u ostrahy parku Havlíčkovy sady u hlavní brány.

   Děkuji za pochopení.

   Za OŽP Ing. Klára Horáčková, referent oddělení ochrany životního prostředí
 • Otázka: Re: Bezpečnost obyvatel, cykloobousměrky, zóna 30 (Jan Votoček 9.8.2021 15:53)
  Děkuji za odpověď.
  Na základě jaké normy se prosím domníváte, že ve většině ulic v Praze 2 se nedají realizovat cykloobousměrky bez vyparkování vozidel? Z článku, který jsem uvedl, vyplývá, že to naopak většinou lze.

  Nezlobte se, ale cyklogenerel městské části Prahy 2 ve smyslu zavedení zóny 30, cykloobousměrek v rezidenčních čtvrtích a prostupnosti území neřeší vůbec nic. Místo aby řešil cyklodopravu systémově, pouze doporučuje pár tras, kudy mají cyklisté jezdit. A to hlavně jednosměrně (stejně jako auta) nebo v hustém provozu, např. Ječná, Žitná, magistrála, někde dokonce po schodech.
  Aby smysluplné cykloobousměrky mohly navazovat na nějaký generel, musel by být generel zpracován podstatně lépe.

  S pozdravem Jan Votoček

  -----

  Odpověď:
  Dobrý den,
  ke konci září máme schůzku se zástupcem AutoMat, kde budou předmětem jednání i cykloobousměrky; většina ulic v Praze 2 však není šířkově přizpůsobena k tomu, aby se zde daly realizovat bez vyparkování vozidel.

  V roce 2015 byl schválen cyklogenerel městské části Praha 2 a odevzdán k realizaci, do dnešní doby však k ní nedošlo (TSK, a. s.).
  Aby měly cykloobousměrky nějaký smysl, měly by navazovat na tento schválený cyklogenerel, od kterého by se mělo začít.

  S pozdravem
  Josef Gál
  vedoucí odboru
  dopravy a územního rozvoje
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 09.08.2021 17:52)

   Dobrý den,

   na základě ČSN 736110, zatím co Vy se odvoláváte na nižší stupeň TP. Co se týče cyklogenerelu Prahy 2, který byl odsouhlasen i cyklokomisí  RHMP a tehdejším náměstkem primátorky pro dopravu, nemá cenunu diskutovat, to je Váš názor a ten Vám neberu.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru

   dopravy a územního rozvoje