Jaké novinky přinese další sezona v Divadle na Vinohradech

V právě začínající sezoně nabídne Divadlo na Vinohradech divákům šest premiér.
Od začátku září zkouší hostující režisérka Hana Burešová jednu z nejslavnějších tragédií světového divadelního repertoáru, Shakespearova Macbetha. Titulní roli svěřila Jiřímu Dvořákovi, v roli Lady Macbeth se objeví Vilma Cibulková, nová členka vinohradského hereckého souboru. Premiéra se chystá na listopad.
V prosinci uvede Divadlo na Vinohradech hru britské autorky Charlotty Jonesové Pokorný Felix. Hra líčí nelehké rodinné vztahy s takovým humorem, napětím a tajemstvím, že sklidila okamžitě po uvedení velký úspěch u diváků a získala cenu za nejlepší hru roku. Nevšední příběh Felixe Humbla je zároveň nevšední příležitostí pro přední členy vinohradského hereckého souboru Jana Šťastného, Hanu Maciuchovou, Martu Vančurovou, Ladislava Freje, Andreu Elsnerovou a Pavla Rímského. Režisérem inscenace je Jan Novák.
První premiérou roku 2005 bude v únoru inscenace hry Toma Stopparda To pravé v režii další hostující režisérky Jany Kališové. Přední britský dramatik zvolil pro svoji proslulou komedii atraktivní prostředí divadla. Konverzační lehkost, vtip a duchaplné dialogy v mnohém připomínají sarkastické komedie Oskara Wildea, ovšem poznamenané zkušeností našeho století. Divákům se zde představí Martin Stropnický, Vendulka Křížová, Jan Šťastný, Simona Postlerová, Martin Davídek a Daniel Bambas.
Na březen se chystají hned dvě premiéry… Pro velké jeviště nastuduje hostující režisér Radovan Lipus komedii současného argentinského autora Eduarda Rovnera Vrátila se jednou v noci. Starý mládenec Manuel chodí pravidelně k hrobu své matky a líčí jí své zážitky. Když jí oznámí, že se hodlá oženit, čeká ho doma neuvěřitelné překvapení – energická matka je zpátky a znovu se mu začne plést do života… Role Manuela a jeho matky hrají Václav Vydra a Jiřina Jirásková. V komorním prostoru zkušebny se představí filmový a televizní režisér Jaroslav Brabec inscenací Joanny Murray Smithové Mezi úterým a pátkem. Role v neobvyklém a dramatickém popisu manželského trojúhelníku svěřil Haně Maciuchové, Ladislavu Frejovi, Janě Markové a Zuzaně Kajnarové j. h.
Poslední premiérou sezony bude hra současného mladého německého dramatika Torstena Buchsteinera Tango sólo. V tančírně tanga se setkávají lidé hledající přátelství, lásku i svou identitu. Tango sólo výjimečným způsobem vypovídá o naší době a bude hereckou, hudební a taneční podívanou. V režii Petra Svojtky hrají Jiří Dvořák, Jana Marková, Vendulka Křížová, Jiří Čapka, Andrea Elsnerová, Michal Novotný, Barbora Munzarová, Lucie Juřičková, Pavel Batěk a Klára Issová j. h.    

pal

Zveřejněno: 12.10.2004 – support@publix.cz
Vytisknout