Klíč od Prahy 2 - 6. vycházka

Kdo byli voraři, plavci, svážeči, rovnači, drvoštěpové? Co dělali? Kde žili? Výprava do zaniklého Podskalí.

Na šestou vycházku z cyklu Klíč od Prahy 2  - 6. vycházka
Foto: Bc. Lucie StaniczkováKlíč od Prahy 2, první po zimní přestávce, jsme vyrazili do Podskalí. Nejdřív jsme si řekli, podle jaké skály se Podskalí jmenuje, a kde se ona skála nacházela. Hned nato jsme na Palackého náměstí trochu zalitovali, že už nemáme možnost cítit vůni dřeva, které se tu ještě před sto lety všude kolem skladovalo. Místo, na kterémKlíč od Prahy 2  - 6. vycházka
Foto: Bc. Lucie Staniczková jsme naši vycházku zahájili, bylo totiž ještě před zhruba 100 lety zarovnáno dřevem do výše několika metrů.

Ukázali jsme si, co se z Podskalí zachovalo – postupně jsme se zastavili jak u kostelíku sv. Trojice, tak u Podskalské celnice. Ze starých fotografií jsme se dozvěděli, jak vypadala tzv. Podskalská radnice, jak babi Hájková hlídala vory, jak pracovali svážeči a rovnači, jaké náčiní potřebovali ke své práci drvoštěpové nebo jak se dostával na břeh písek, který ze dna Vltavy vytěžili pískaři. Ze soch v Ladově ulici jsme odvodili, jaké oblečení nosili plavci, když pluli na vorech. Zaujalo nás, jakou prací se živili plavci vKlíč od Prahy 2  - 6. vycházka
Foto: Bc. Lucie Staniczková zimě a řešili jsme otázku, zda se ledaři nemohli při sekání ledu propadnout pod led.

Poslechli jsme si úryvek z fejetonu Jana Nerudy, ve kterém píše, jak Podskaláci úsporně mluvili. Kdybychom potkali Francka, který jde koupit „bu a za dva ban“, věděli bychom, co přinese. I kdyby náhodou už „ban“ neměli a on nesl „mum“. 

Do tajenky jsme postupně zapisovali názvy ulic, které nám připomínají život v Podskalí, který dnes už nemáme možnost zažít. V tajence nám mělo vyjít jméno spolku, který sdružoval lidi pracující u vody. Jeho původním cílem byla pomoc: pomoc v nemoci, pomoc při úrazu, pomoc v nouzi, pomoc ve stáří a pomoc při pohřbu. V dnešní době spolek stále funguje a sbírá a uchovává památky na staré Podskalí a život kolem řeky Vltavy. Vyšlo nám sice NAVATLV, ale my jsme si s tajenkou dokázali poradit! Dokážete to i Vy?

Text: PhDr. Petra Martínková
Foto: Bc. Lucie Staniczková

Zveřejněno: 31.03.2014 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout