Malá splátka na dluh aneb Čtyřicet letců, čtyřicet osudů

Knížka Byli při tom, která nedávno vyšla v nakladatelství Toužimský a Moravec, skládá jen nepatrný hold malé části letců první i druhé světové války, kteří se zasloužili o vznik a obnovení Československa v letech 1918 a 1945. Bojovali za to, abychom žili v zemi, kde od nepaměti panovali čeští králové, a nikoli někde za Uralem, jak to plánovali nacisté.
Poděkování se jim za to příliš nedostalo, spíše je „vlast“ odměnila vězením a jejich rodiny strádáním.
V roce 1939 odcházeli do ciziny válčit proti Hitlerově luftwaffe, aniž se ptali Co za to? Spíše si šli pro smrt, které se mnohým také dostalo.
Vyznamenávali se na všech bojištích světa a je možné tvrdit, že mají velký podíl na záchraně osamocené Anglie ve slavné Bitvě o Británii.
Knížka má podtitul Čtyřicet letců, čtyřicet osudů. Vznikla z vyprávění účastníků leteckých bitev, studiem pramenů ve všech možných časopisech, publikacích i z rubriky Letectví a kosmounautiky Byli při tom. Dnes se mohlo napsat to, co za minulého režimu nemohlo, i doplnit o další fakta. Materiál je autorům velmi blízký, jsou bývalými redaktory zmíněného časopisu. Nejsou popsány jenom příhody Čechů a Slováků, ale i jiných spojeneckých letců. Je zde zaznamenán i zajímavý pohled japonského leteckého esa na Američany na tichomořském válčišti. Jména jako Štefánik, Stanovský, Husman - Jánský, Loucký, Vašátko řečený Amos, Vysloužil, Mikulenka, Fajtl, Šiška nebo Smik upadají v zapomnění. Mládež prý hledá jiné hrdiny...   

-drH-

Zveřejněno: 10.06.2004 – support@publix.cz
Vytisknout