Václav Havel by 5. října oslavil 85 let

Praha 2 si připomíná významné výročí – Václav Havel, spisovatel, dramatik, kritik komunistického režimu, později politik a státník a první prezident České republiky, by dnes oslavil 85. narozeniny.

Život jeho samotného i jeho rodiny je s Prahou 2 úzce spjat. V domě na Rašínově nábřeží se narodil, vyrostl, setkával se s disidenty a vracel se sem z komunistického kriminálu. Jeho druhá žena, Dagmar Havlová, působila a po mnoha letech opět působí na scéně Divadla na Vinohradech.

„Před 85 lety se narodil malý velký muž, Václav Havel. Statečný a rovný člověk, první prezident České republiky, velká osobnost. Jeho zásluha o naši svobodu a demokracii je přes veškeré dohady nepopiratelná,“ řekla starostka Jana Černochová, která se dnes odpoledne v doprovodu místostarosty Jaroslava Šolce a ostatních hostů přišla poklonit jeho památce na Rašínově nábřeží.

Pamětní desku věnovanou prvnímu polistopadovému prezidentu Václavu Havlovi městská část slavnostně odhalila 18. prosince 2019. Umístěna je na secesním domě s číslem 2000/78, kde Václav Havel žil. Jejím autorem je profesor Petr Hájek ze studia Hájek Architekti, který na znění i podobě pamětní desky spolupracoval s bratrem bývalého prezidenta Ivanem M. Havlem.

Domu na Rašínově nábřeží „U dvou tisíc“ a rodině Havlových je věnována i publikace "Havlovi a jejich dům - Rašínovo nábřeží 2000", kterou městská část Praha 2 v roce 2019 u příležitosti odhalení pamětní desky vydala.

Další zajímavosti k osobnosti Václava Havla i jeho rodině se zájemci dozví také v Encyklopedii Prahy 2.

Zveřejněno: 05.10.2021 – andrea.zoulova@praha2.cz