Výprava na Bastion 6.5.2015

Ve středu 6.5.2015 jsme se vypravili na území Nového Města pražského. Dozvěděli jsme se, že Nové Město založil Karel IV. v roce 1348 a jako zakladatel určil jeho polohu, velikost a průběh hradeb. Povídali jsme si, jak město postupně rostlo a jaké profese se podílely na jeho výstavbě. Stavěly se nejen domy, ale i kostely, kláštery a nejrychleji ze všeho hradby.

VÝPRAVA NA BASTIONZ výpočtů vyplývá, že hradby stavělo asi 200 zedníků a 300 pomocných dělníků. Kámen lámalo 130 lamačů a na stavbu hradeb ho vozilo nejméně 100 povozů. Další dělníci těžili písek, nosili vodu, vyráběli a dováželi vápno. Na stavbě pracovaly ještě stovky dalších dělníků, kteří připravovali práci. Tesaři, kameníci, pokrývači, kočí, kováři, pískaři, cestáři, stráže, kuchaři … Celé hradby, které byly skoro 3,5 km dlouhé, se stihly postavit za 2 roky!


Bastilon 2015

Na Karlově jsme si prohlédli kostel, který nechal vystavět Karel IV. na nejvyšším bodě Nového Města a zasvětil ho sv. Karlu Velikému. Ve výklenkové kapličce jsme objevili sochu Otce vlasti. Snažili jsme se zkoumat jeho výraz, až jsme nakonec dospěli k názoru, že pohled našeho panovníka je hrdý. Narazili jsme ještě na jeden pomník, který děti velmi zaujal. Na ohlazeném kameni jsme si přečetli, že je věnován policistům a hasičům, kteří zemřeli při výkonu svého povolání. Hladili jsme prsty kámen a objížděli nápis, který je do něj vyryt: Zemřeli, aby jiní žili.

Bastilon 2015

Na Bastionu jsme hledali negativní věž a seznámili se s novou výstavou uměleckých děl. Pokochali jsme se hledem jednak do parku Folimanka, jednak směrem k Vyšehradu, ale i na Nové Město pražské a některé jeho kostely. Přes sklo jsme nahlédli i do zdejší restaurace – moc se nám líbila.

Bastilon 2015

Křížovka byla dneska mnohem kratší než při minulé vycházce – vyluštili jsme něco, co dětem nic neříkalo.        

„U Božích muk“. Tak jsme se na ta Boží muka šli podívat, vysvětlili si, co tento výraz znamená a ještě jsme u nich vylosovali tři šťastlivce, kteří si za dnešní tajenku odnesli domů malý dárek od MČ Praha 2. Nakonec jsme si u nich zasoutěžili o malý klíček. Nejrychlejší správnou odpověď odevzdal tým ze ZŠ Sázavská. 

Zveřejněno: 07.05.2015
Vytisknout