OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány NEBUDOU. Taktéž NEBUDOU zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Regulace přemnožených holubů.? (PN 4.5.2021 9:50)
  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda má Praha 2 či MHMP v plánu provádět regulaci přemnožených divokých holubů. Poslední dobou se dost přemnožili a páchají škody na majetku, včetně zaparkovaných vozidel. Nemůžeme kvůli nim každý rok platit cca 20 tisíc za přelakování. Pojišťovny škodu nehradí.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 25.05.2021 8:34)

   Dobrý den,

   odchyty přemnožených holubů se provádí v zimních měsících (většinou prosinec, leden, únor). Městská část Praha 2 nechá udělat  aktuální monitoring výskytu holubů na svém území a podle výsledku a finančních možností následně objedná odchyt.


   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin

 • Otázka: Vinohradský dvůr (Marek Dusil 23.5.2021 23:12)
  Již několik týdnů probíhá demolice postranních křídel bývaléhoho, tzv. Vinohradského dvora. Předtím byla snesena střecha hlavní budovy. Zaujalo mne, že všechna stavební povolení jsou již pět let propadlá. Korunu mé zvědavosti (bydlím na dohled) nasadilo dnešní zablokování Máchovy ulice v době nočního klidu, a vykládání bagru, asi na dokonání této tristní likvidace památky na koněspřežku. Vzhledem k tomu, že na tuto "akci" dorazila Městská policie, evidentně nic netušící, že se zde něco takového odehrává, předpokládám, že celá akce nebyla asi úplně ok. Budu rád, když se dozvím (a asi ne jenom já), jaký je záměr s tímto prostorem? Děkuji za odpověď. Marek Dusil
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 24.05.2021 9:20)
   Dobrý den, pane Dusile,

   na předmětný dům bylo vydáno dodatečné povolení a průběžně bylo žádáno o prodlužování lhůty k dokončení. Součástí stavebních úprav je mj i odstranění dvorních objektů.
   Od dnešního dne je do 7. 8. 2021 (viz https://www.praha2.cz/Povolene-zabory-verejneho-prostranstvi#topl) řádný zíbor pro provedení ptřebných prací.
   Pro informace o zýáměru s tímto prostorem byste se měl obrátit na vlastníka objektu, jímž je Cavallo Plaza, s. r. o., Varšavská 200/12, Vinohrady, 12000 Praha 2.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Bioodpad (Dominika Nagyová 18.3.2021 18:50)
  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda Praha 2 neuvažuje o komunitních kompostérech jako má např. Praha 3 nebo Praha 10. Náš bytový dům nemá hnědou popelnici na bioodpad a majitel domu ji plánuje zařadit až příští rok. Předpokládám, že hnědé popelnice umístněné volně v ulicích nejsou vhodným řešením, protože jsem si sama všimla, že občané do popelnic vyhazují cokoliv. Na Praze 10 jsem ale na ulici viděla uzamykatelný kompostér, a tak bych se ráda zeptala, zda by to nebyla vhodná možnost i pro Prahu 2. Děkuji za odpověď a zdravím, Dominika.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 19.03.2021 15:21)

   Vážená paní Nagyová,

   naše městská část o komunitních kompostérech v současné době samostatně neuvažuje. Kompostéry samozřejmě podporujeme, ale na veřejném prostranství je není možno umístit. Pokud máte možnost umístění např na dvoře či ve vnitrobloku, najdete informace na

   https://www.praha2.cz/Obcane-mohou-zadat-o-kompostery.html

   S pozdravem 

   Bc. Dana Havránková

   referentka

 • Otázka: Umístění popelnic na tříděný odpad mimo nemovitost (Roman 16.3.2021 18:12)
  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně umístění popelnic na tříděný odpad mimo nemovitosti.
  Vlastním bytový dům, ve kterém
  vevnitř není místo na umístění popelnice, ale vedle vchodu máme místo, kde by se jí dalo umístit. Není to silnice a není to překážkou pro chodce. Proto se chci zeptat, za jakých podmínek by to bylo možné, popřípadě kde se dá o to požádat?
  V příloze posílám fotografie místa.
  Předem děkuji za odpověď.

   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 17.03.2021 10:20)
   Dobrý den,

   je-li to pozemek patřící k domu, pak ano, může tam být popelnice. Je-li to součást komunikace, pak to legálně nejde. Z fotografie místa to nelze určit.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: kontejnery (Pavel 21.2.2021 0:50)
  Dobrý den, lze dát starou peřinu do kontejneru na velkoobjemový odpad (Komwag)?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 23.02.2021 10:35)
   Dobrý den,

   ano starou peřinu můžete do velkoobjemového kontejneru odložit.
   Zde je harmonogram na nejbližší období:

   http://www.praha2.cz/Velkoobjemove-kontejnery

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: k vyhl. 6/2001 - park Folimanka (Luky 12.2.2021 13:46)
  Děkuji za odpověď, dotaz byl ale položený jinak. Je pravdou, že jak píšete "Ostatní pozemky v současné době sněhové nadílky podléhají vyhlášce" pokud tedy lze s jistotou tvrdit, že pravidla vyhlášky jsou vzhledem k s obsahovému a sémantickému výkladu vymahatelná. Vyhlášce by v tomto případě podléhaly všechny pozemky parku (včetně těch nesmyslně vyjmenovaných v příloze).
  1/ Dotaz nesměřoval na využití pozemků vyjmenovaných v příloze vyhlášky - tam je situace jasná a předpokládám, že se dostaly do vyhlášky na návrh městské části. Jde mi o to, že tento výčet je v kontextu se zněním §. 3 odst. 1), které je buď obecné (veškerá zeleň v parcích Uvedených v příloze) nebo zúžující (dle parcel v příloze) - viz. smysl původního dotazu.
  Pokud by však šlo o ostatní veřejnou zeleň, platí dle § 3 odst. 2) pouze následující: "V ostatní veřejné zeleni je zakázáno :
  a) jezdit na zvířatech,
  b) stanovat a nocovat,
  c) rozdělávat a udržovat otevřené ohně,
  d) nechat volně pobíhat psy."
  2/ Vyhláška 6/2001 odkazuje v textu poznámky k §. 1 na zrušený předpis vyhl. č.190/1996 Sb (ktg. zeleň jako definice ploch pro zákazy dle §. 3 odst. 1), navíc ani jeho nástupce již neobsahuje žádný kód 40 a 41 (parky apod.) pro zápis do katastru nemovitostí, označovaný zde jako ostatní veřejná zeleň (definice ploch pro zákazy dle §. 3 odst. 2).
  Dotaz zní konkrétně: Týkají se zákazy běhu na lyžích a sáňkování také ostatních ploch v parku nevyjmenovaných v příloze vyhlášky, je-li právě výčet tam uvedených parcel dle výkladu §. 3 odst. 1) pro tyto zákazy určující? Pokud ano, dokážete to vysvětlit? Děkuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 18.02.2021 14:39)
   Dobrý den,

   na ostatních pozemcích, které  nejsou uvedené v příloze vyhlášky č. 1, je sáňkování a lyžování povoleno. Ovšem povoleno je to za předpokladu, že je dostatečná sněhová pokrývka a nebude docházet  k poškozování veřejné zeleně (viz § 2  odst d) výše uvedené OZV).

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin

    

 • Otázka: volný pohyb Folimanka (Luky 12.2.2021 9:09)
  Dobrý den, mám dotaz na volný pohyb v parku Folimanka /vstup na trávníky, jízda na lyžích apod./, který má být údajně upraven vyhl. 6/2001 o ochraně zeleně. Z textu: "Dále je ve veřejné zeleni, která je součástí zahrad a parků uvedených v příloze č. 1, zakázáno...", ale v příloze je uveden pouze zúžující výčet pozemků parku, a sice Folimanka
  k. ú. Vinohrady, p. č. 1025/7, 1023/6. Můžete objasnit občanům, kde skutečně vyhláška platí, takto to vypadá, že nebyla za celou dobu novelizována, její výklad není jednoznačný a nevztahuje se na jiné než vyjmenované parcely v parku.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 12.02.2021 11:38)
   Dobrý den,

   pro volný pohyb v parku Folimanka bohužel stále platí vyhláška, kterou zmiňujete, přestože se Praha 2 snaží o její změnu. Pozemky, které jmenujete, jsou skutečně nevyužitelné k zimním radovánkám. Ostatní pozemky v současné době sněhové nadílky podléhají vyhlášce. Je na Vašem uvážení, jak se chovat v místech, kde je cyklostezka, volný pohyb psů apod.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Komwag (Jan 10.2.2021 9:12)
  Proč na Praze 2 zajišťuje úklid chodníků a svoz odpadu společnost Komwag? Proč to nezajišťují například Pražské služby?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 10.02.2021 9:28)
   Dobrý den, pane Lochmane,

   akciová společnost Komwag, podnik, čistoty a údržby města, tyto služby vykonává pro hl m. Prahu na základě  výsledku výběrového řízení.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin

 • Otázka: přeplněné kontejnery (Novotný 8.1.2021 17:09)
  Dobrý den,
  mohli byste zaurgovat firmu, která vyprazdňuje podzemní kontejnery na tříděný odpad, aby jezdila častěji? Kontejnery naproti domu Lublaňská 9 jsou neustále přeplněné, odpad se válí všude okolo - zejména plasty a papír. Je logické, že v době koronaviru je velké množství lidí doma a odpadu je více. Svozové firmě je to ale zřejmě jedno.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 11.01.2021 13:25)

   Vážený pane Novotný,

   na toto téma se snažíme vzdělávat občany, protože ve většině případů kontejnery nejsou přeplněné, ale špatně se do nich odpad vkládá (http://www.praha2.cz/Kam-s-nim-Ano-rec-je-o-odpadu-2.html). Doufáme, že občané budou velikost odpadu přizpůsobovat velikostem vhozových otvorů a odpad vkládat tak, aby zapadl do kontejneru. Svoz odpadu nelegálně umisťovaného okolo kontejnerů - černé skládky - odváží svozová společnost dvakrát denně. Stanoviště při běžných kontrolách monitorují pracovníci odboru životního prostředí.
   Tématu se budou věnovat i Noviny Prahy 2.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin

 • Otázka: poškozená rozvodná skříň na Bělehradské (Petr Štádler 24.11.2020 22:16)
  Dobrý den,

  na naší platformě Nuselské přešlapy, věnované řešení problémů ve veřejném prostoru v naší čtvrti a jejím nejbližším okolí, byla již podruhé nahlášena povalená rozvodná skříň na chodníku v horní části Bělehradské ulice (viz foto). Mohu se dotázat, zda a příp. kdy je v této věci zamýšlena náprava? Předem díky za odpověď. S pozdravem

  Petr Štádler, Probuďme Nusle, z.s.

   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 25.11.2020 17:11)

   Vážený pane Štádlere,

   o poškozeném rozvaděči jsme informovali PRE, a. s. již 19. 11., dnes jsme informaci s fotodokumentací a žádostí o opravu zaslali spol. THMP.

   Věříme, že k nápravě dojde co nejdříve.

   Bc. Dana Havránková

   referentka

   ÚMČ Praha 2 – odbor životního prostředí,